ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (26/10/21, 17:15): Αίμα κι άμμος στο Αλκαζάρ

ΛΑΡΙΣΑ

1 - 1 26-10-21

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Για τον αγώνα ΛΑΡΙΣΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 07:29 26/10/21

1
2

* ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Νοκ άουτ παιχνίδια για την πρόκριση στους “16”. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί πέναλτι.
* Στο 90% η επιτρεπόμενη πληρότητα του γηπέδου.

Σε διαδικασία ανασύνταξης οι “βυσσινί”, που πέρυσι υποβιβάστηκαν στη SL 2 κι έχουν στόχο την άμεση επιστροφή τους στα “σαλόνια”. Στην προηγούμενη φάση χρειάστηκαν την παράταση για να αποκλείσουν τον Διαγόρα (1-2) στη Ρόδο, πιο πριν επικράτησαν εύκολα του Απόλλωνα Λάρισας με 3-0. Στα φιλικά προετοιμασίας πάντως είχαν αρκετά προβληματική εικόνα. Στο τελευταίο (17/10) ηττήθηκαν 1-0 από την Κοζάνη.

Με νέο προπονητή τον έμπειρο Ηλία Φυντάνη που επιστρέφει στην ΑΕΛ μετά από 3,5 χρόνια, αφού ο Φραντζέσκος απολύθηκε πριν καν ντεμπουτάρει στο πρωτάθλημα και μάλιστα όχι με… ήρεμο τρόπο! Από την περσινή ομάδα παρέμειναν αρκετοί σημαντικοί παίκτες, όπως οι Κολομπίνιο, Ακούνια, Μπέρτος, Μακσιμένκο, Νικολιάς κα.α ενώ προχώρησε και σε ορισμένες αξιόλογες κινήσεις, ξεχωρίζει ο γνώριμος εξτρέμ Μπαντιμπανγκά και ο μέσος Ταχάρ.

Φυσικά δεν αδιαφορούν για το Κύπελλο οι “βυσσινί”, πόσο μάλλον με αντίπαλο τον ΠΑΣ, με τον οποίο βρίσκονται από πέρυσι σε δικαστική διαμάχη, αφού θυμίζουμε ότι ο Κούγιας έχει προσφύγει στην ΕΕΑ ζητώντας τον υποβιβασμό της άλλοτε ομάδας του, στην οποία δεν είχε ποτέ μάλιστα συμπάθειες.

Εκτός έμειναν οι μέσοι Ταχάρ, Πατράλης, Γαρουφαλιάς, ο μπακ Γρηγορόπουλος και ο νεαρός φορ Τσουμάνης, χωρίς πάντως να επηρεάζουν ιδιαίτερα.

Αήττητη η Λάρισα σε δέκα σερί με τον ΠΑΣ ανεξαρτήτως έδρας/διοργάνωσης, έχοντας απολογισμό 5-5-0 την τελευταία πενταετία.

Από τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση προέρχονται οι Ηπειρώτες, που γνώρισαν τη δεύτερη σερί ήττα τους με 1-0 από τον μέχρι πρότινος ουραγό Απόλλωνα. Ανύπαρκτη επιθετικά η ομάδα του Μεταξά, παρά ταύτα είχε την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να κλέψει τον βαθμό, αλλά ο Περέα αστόχησε σε πέναλτι στο 93′.

«Είμαι απογοητευμένος, αν περιμένεις μόνο από πέναλτι να βάλεις γκολ, είναι δύσκολο να κερδίσεις ένα παιχνίδι. Δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να κάνει πολλές ευκαιρίες, αλλά και οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Κρίθηκε στο ένα γκολ, πρέπει να φτάσουμε στο επόμενο επίπεδο, πρέπει να σκοράρουμε», δήλωσε ο τεχνικός Μεταξάς.

Στροφή πλέον στο Κύπελλο, όπου πάντα αποτελεί στόχο για τον «Άγιαξ» η διάκριση. Πέρυσι στην κορυφαία πορεία του, έφτασε ως τα ημιτελικά της διοργάνωσης κι αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό.

Σταθερά λείπει ο φορ Κόντε (2/1), πάλι εκτός ο νεαρός εξτρέμ Λώλης (3/0), ξανά διαθέσιμος ο έμπειρος μέσος Σιόντης (1/0).

Under 2,5 τα 6/7 φετινά ματς του ΠΑΣ.

Λάρισα

ΠΑΣ Γιάννινα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 2 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 1 - 1 2022/2023 -