ΜΛΑΝΤΑ - ΟΛΟΜΟΥΤΣ (10/6/20, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Μ. ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ

0 - 2 10-06-20

ΟΛΟΜΟΥΤΣ

Για τον αγώνα Μ. ΜΠΟΛΕΣΛΑΒ-ΟΛΟΜΟΥΤΣ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 12:29 10/06/20

1
2

*** Μάξιμουμ 500 άνθρωποι στο γήπεδο. Επιτρέπεται η είσοδος σε μερικούς κατόχους εισιτηρίων διαρκείας.

*** Στον πρώτο γύρο: Όλομουτς – Μλάντα Μπόλεσλαβ 2-2.

Στο 95’ με αυτογκόλ στερήθηκε τη νίκη με τη Λίμπερετς εκτός έδρας , προηγήθηκε δις (2’, 62’ πέν.), πρώτη ισοφάριση στο 40’ από τραγικό λάθος γκολκίπερ, έπαιζε από το 36’ έως το 75’ με παίκτη λιγότερο. Δέχτηκε πίεση, αλλά όχι τις πολλές μεγάλες φάσεις, 2-2.

Κρίμα που χάσαμε τη νίκη, αλλά αν μου έλεγες πριν την αναμέτρηση αν θα δεχόμουν το βαθμό, ναι, θα το έκανα», παραδέχτηκε ο κόουτς Βέμπερ.

Και πώς να μην τον δεχόταν αφού η Μλάντα έχει πέσει στη βαθμολογία και σε ηθικό με μόλις μία νίκη στα δέκα τελευταία παιχνίδια της; Κι ενώ θεωρητικά έχει ελπίδες για είσοδο στην πρώτη εξάδα, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξει να πάρει έστω ένα βαθμό, ώστε να εξασφαλίσει τη δεκάδα, παίζει με την Καρβινά στο φινάλε εκτός έδρας.

«Πρέπει επιτέλους να πάρουμε μια νίκη, αλλά για να συμβεί αυτό θα πρέπει να αποφύγουμε τα ατομικά λάθη, που μας καταδίκασαν στα προηγούμενα παιχνίδια», τόνισε ο τεχνικός της Μλάντα.

Τιμωρημένοι ο βασικός στόπερ Γιακ. Κλίμα (23/0, 3 αλλ.) και ο ενίοτε βασικός μπακ/στόπερ Κράπκα (18/0, 3 αλλ.), σταθερά εκτός ο σημαντικός χαφ Ματεγιόφσκι (18/0, 2 αλλ., 7 ασίστ).

Είχε σκοράρει και στα έντεκα πρώτα εντός έδρας της, αλλά στα τελευταία τρία το έκανε μόνο σε ένα.

Παρά τρεις μήνες δύο χρόνια είχε να κάνει τρεις σερί ήττες, στο 0-2-4 το σερί μετά το εντός έδρας 3-2 από την Μπόλεσλαβ την Κυριακή, άξιζε την ισοπαλία. Εχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά… 1-3 (34’- 5’, 23’, 45’), απλώς μείωσε στις καθυστερήσεις.

«Ξεκινήσαμε άσχημα το ματς, το πρώτο γκολ ήταν σημαντικό. Ακόμη κι έτσι το πρώτο ημίχρονο μπορούσε να λήξει 2-2 βάσει ευκαιριών, αλλά δεχτήκαμε και ένα στο φινάλε», δήλωσε απογοητευμένος ο τεχνικός Λάταλ.

Η κατηφόρα συνεχίζεται, το ηθικό δεν δύναται να βελτιωθεί, ψάχνει τρόπο να προλάβει να καβαλήσει την Μποέμιανς, ώστε να μπει στη δεκάδα και να μην παίξει απλώς για τη σωτηρία της, ωστόσο ούσα κατώτερη στα μεταξύ τους ματς χρειάζεται τέσσερις βαθμούς παραπάνω από τα «καγκουρό», με το τελευταίο ματς της να είναι με την Πλζεν.

«Δεν παίξαμε άσχημα με την Οστράβα, αλλά βαθμό δεν πήραμε και αυτό μας στοίχισε ψυχολογικά. Δεν παραιτούμαστε, ακόμη ελπίζουμε να επιστρέψουμε στο γκρουπ της Ευρώπης, η ομάδα έχει ποιότητα, την εμπιστεύομαι», προσπάθησε να κάνει μια ένεση ψυχολογίας στους παίκτες του ο κόουτς της Σίγκμα.

Αμφίβολοι ο καλός στόπερ Μπένες (22/1). ), ο ενίοτε βασικός ακραίος χαφ Πιλάρ (15/1, 5 αλλ.) και ο καιρό εκτός, εκ των 2ων σκόρερ, φορ Νέσπορ (11/3, 5 αλλ.).

Μόνο σε τρία ματς φέτος εκτός έδρας δεν δέχτηκε γκολ, αλλά στα δύο εξ αυτών δεν νίκησε.

Μ. Μπόλεσλαβ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Όλομουτς

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 2 - 2 2014/2015 - 2015/2016 4 - 1 2016/2017 - 2017/2018 1 - 2 2018/2019 0 - 4 2019/2020 0 - 2 2020/2021 1 - 1 2021/2022 3 - 3, 2 - 2 2022/2023 1 - 1