ΕΡΖΟΥΡΟΥΜΣΠΟΡ - ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ (24/11/18, 12:30)

ΕΡΖΟΥΡΟΥΜΣΠΟΡ

1 - 0 24-11-18

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Για τον αγώνα ΕΡΖΟΥΡΟΥΜΣΠΟΡ-ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 06:16 24/11/18

1
2

Ελαφρώς ανώτερη σε όλη την διάρκεια του ματς με την Γκεζτέπε, πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-1, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων (28’, 53’). Η αντίπαλος της ρίσκαρε περισσότερο στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το σερί των πέντε αγωνιστικών χωρίς ήττα που τρέχει, εκτός από τους πολύτιμους βαθμούς, της έδωσε και ψυχολογική ώθηση, στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού. Ενόψει Ανταλιασπόρ, ο Οζντιλέκ δήλωσε: «Είναι ματς που πρέπει να κερδίσουμε, για να δείξουμε ότι το σερί που τρέχουμε, δεν είναι τυχαίο. Αντιμετωπίζουμε μια δύσκολη αντίπαλο, αλλά πλέον δεν έχουμε το περιθώριο για να μην κυνηγάμε όλα τα ματς».

Εκτός δράσης παραμένει ο μέσος Ακγκούν, που δεν έχει αγωνιστεί ακόμη φέτος. Δεν έχουν αναφερθεί νέα αγωνιστικά προβλήματα.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Σέχιτς – Αουρεμίρ, Κορκμάζ, Γκορ, Σβέχλεν – Ακντάγκ, Σουκ – Μπασάν, Ανταλιαλί, Χουρματσί – Σουνού

Είναι αήττητη στα τελευταία πέντε παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Έχει σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Ανταλιασπόρ για όλες τις διοργανώσεις.

Γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Ακισαρσπόρ με 2-1. Είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα, αλλά δυσκολεύτηκε στην τελική προσπάθεια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 66’, αλλά συνέχισε να πιέζει και τελικά δικαιώθηκε, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 87’. Ρίσκαρε στο φινάλε, ψάχνοντας την ανατροπή και το πλήρωσε, με την αντίπαλο της να σκοράρει ξανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ήττα από την Ακισάρ έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των τριών αγώνων που έτρεχε, αλλά όχι και στις φιλοδοξίες για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ο Κορκμάζ, πάντως, φρόντισε για ακόμη μια φορά να χαμηλώσει τον πήχη, υποστηρίζοντας πως είναι νωρίς για να μιλάνε για κάτι τέτοιο. Στην διάρκεια της διακοπής είχε την ευκαιρία να ανασυνταχθεί, ενώ σε φιλικό που έδωσε, με αντίπαλο την εθνική ομάδα του Αφγανιστάν, επικράτησε με 1-0.

Δεν είναι διαθέσιμος ο τιμωρημένος μέσος Οζμέρτ (12/3). Απών και ο τραυματίας μέσος Τσαρλς (1/0). Ο βασικός τερματοφύλακας Μποφίν αναμένεται να προσφύγει στην ΦΙΦΑ ζητώντας να μείνει ελεύθερος. Για την ώρα, όμως, δεν φαίνεται να επηρεάζεται η παρουσία του στην ομάδα.

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-1-4-1): Μποφίν – Σανγκαρέ, Άντζελο, Σελούτσκα, Σισόκο – Τσίκο – Σινίκ, Γιλντιρίμ, Κουρτουλούς, Μαϊκόν – Ντουκάρα

Μετρά τρεις εκτός έδρας νίκες.

Μετρά τρία Over 2.5 γκολ στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Ερζουρουμσπόρ για όλες τις διοργανώσεις.

Ερζουρουμσπόρ

Αντάλιασπορ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 0 2019/2020 - 2020/2021 2 - 2 2021/2022 - 2022/2023 -