ΓΚΕΖΤΕΠΕ - ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (26/11/18, 19:00)

ΓΚΕΖΤΕΠΕ

0 - 2 26-11-18

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Για τον αγώνα ΓΚΕΖΤΕΠΕ-ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 11:47 26/11/18

1
2

Ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Ερζουρουμσπόρ. Η αντίπαλος της ήταν ελαφρώς καλύτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να σκοράρει μια φορά σε κάθε ημίχρονο (28’, 53’). Η ίδια, παρά τις προσπάθειες που έκανε, το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παρά την ήττα από την Ερζουρουμσπόρ, βρίσκεται μόλις στο -3 από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και αυτό έχει ανοίξει για τα καλά την όρεξη των ανθρώπων της. Ο μόνος που φαίνεται να παραμένει προσγειωμένος, είναι ο Μπεκτάς, που σε δηλώσεις του, υποστήριξε πως το πρόγραμμα ως την χειμερινή διακοπή είναι αρκετά απαιτητικό και αφού το βγάλουν, τότε θα μπορούν να μιλάνε με μεγαλύτερη άνεση για το που μπορεί να στοχεύσει στο υπόλοιπο της σεζόν. Εντός έδρας είναι φέτος ιδιαίτερα ισχυρή και εκεί θα στηριχθεί πάλι για ένα θετικό αποτέλεσμα, έχοντας και μεγάλη συμπαράσταση από τον κόσμο της, που ετοιμάζει «καυτή» υποδοχή στην Μπασακσεχίρ.

Δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα οι απουσίες των τραυματιών μπακ Τραορέ (8/0) και φορ Καντά (6/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-1-4-1): Μπέτο – Γκασαμά, Τίτι, Καντού, Εμίρ – Πόκο – Ακμπουνάρ, Κάστρο, Μπόρζες, Οζτεκίν – Τζερόμ

Μετρά πέντε σερί εντός έδρας νίκες.

Έχει σημειώσει τουλάχιστον δύο γκολ στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια στο γήπεδό της.

Πέρασε δύσκολα από την έδρα της Ριζεσπόρ, επικρατώντας με 2-1. Μετά από ένα κλειστό πρώτο μέρος, με λίγες ευκαιρίες εκατέρωθεν, κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Η αντίπαλος της μείωσε στο 79’ και στην συνέχεια έχασε μερικές καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Κατάφερε, όμως, να αντέξει ως το φινάλε και να πάρει το τρίποντο.

Τρέχει ένα σερί 10 αγώνων χωρίς ήττα και αυτό την έχει φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Αβτσί δεν έδειξε να ανησυχεί από την διακοπή του πρωταθλήματος και δήλωσε πως στόχος της ομάδας του ως την χειμερινή διακοπή, είναι να αυξήσει την διαφορά από τους διώκτες της. Έχει την ευκαιρία να το κάνει, μετά την απώλεια βαθμών της Γαλατασαράι και αυτό της έχει δώσει ένα επιπλέον κίνητρο.

Δεν είναι διαθέσιμος ο τιμωρημένος μέσος Τεκντεμίρ (11/0). Απόντες και οι τραυματίες μπακ Ερντέμ (0/0) και χαφ Ελία (7/0).

ΠΙΘΑΝΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ (4-2-3-1): Γκουνόκ – Καϊκαρά, Επουρεάνου, Τρινιντάντε, Κλισί – Καχβετσί, Εμρέ – Βίσκα, Μοσορό, Ναπολεόνι – Μπάγιτς

Μετρά τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Έχει κερδίσει τα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια απέναντι στην Γκεζτέπε για όλες τις διοργανώσεις.

Γκέζτεπε

Μπασακσεχίρ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 2 2018/2019 0 - 2 2019/2020 0 - 3 2020/2021 2 - 1 2021/2022 2 - 1 2022/2023 -