ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ - ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ (22/12/18, 17:00) Tο... ξεχασμένο 3,65 του Αντόνιο

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

0 - 2 22-12-18

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Για τον αγώνα ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ-ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ γράφει ο Νίκος Ρεσπέρης Ημερομηνία: 23:27 21/12/18

1
2

Για πρώτη φορά από το Φεβρουάριο του 2014 πανηγυρίζει τέσσερις κολλητές ήττες και συνεχίζει ακάθεκτη την αντεπίθεσή της στη βαθμολογία. 2-0 τη Φούλαμ (xGoals 1,22-0,66), πολύ κυνική και με καλύτερο παίκτη της τον Φαμπιάνσκι! Ιδίως στο πρώτο ημίχρονο η αντίπαλός της έχανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη και αυτή με τη σειρά της σκόραρε τις δύο φορές που απείλησε, στο 16′ με τον Σνόντγκρας και στο 29′ με τον Αντόνιο. Διαχειρίστηκε χωρίς προβλήματα το β’.

«Πάντα έλεγα ότι ο Δεκέμβρης θα ήταν ο μήνας κλειδί για εμάς. Είναι μήνας κλειδί για κάθε ομάδα. Υπάρχουν πολλά μαζεμένα παιχνίδια που μπορούν να ανεβάσουν ή να ρίξουν την ψυχολογία. Εμείς ξεκινήσαμε καλά, όμως εξακολουθούμε να έχουμε σημαντικές απουσίες» είπε ο Πελεγκρίνι.

Ευχάριστα τα νέα για τους οπαδούς της, καθώς η χωρητικότητα του «Ολυμπιακού Σταδίου» θα αυξηθεί στις 60.000. Μέχρι στιγμής ήταν στις 57.000, ενώ 9.000 θέσεις δεν χρησιμοποιούνταν.

Τα ίδια. Χάνει τρίτο ο παικταράς Αρναούτοβιτς (13/5). 50-50 σε δεύτερο ο τρίτος φορ Λούκας Πέρες (7/2, 6 αλλ.). Εκτός μένουν αρκετοί μακροχρόνιοι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Φαμπιάνσκι – Σαμπαλέτα, Μπαλμπουένα, Ντιόπ, Μαζουακού – Σνόντγκρας, Ράις, Νομπλ, Φ. Αντερσον –  Ερνάντες, Αντόνιο.

Δεν πρόκειται να αλλάξει πολλά ο Πελεγκρίνι, λογικά και τίποτα. Ο Αντόνιο μαζί με τον Ερνάντες στην κορυφή, Σνόντγκρας και Φ. Αντερσον στα άκρα.

Προϊστορία (συνολική): 26-7-11.

Τελευταία φορά που νίκησε πέντε κολλητά παιχνίδια ήταν το 2006.

Πρώτη νίκη μετά από έξι παιχνίδια, 3-2 την Κάρντιφ (xGoals 1,65-0,49) σε παιχνίδι που ανησύχησε χωρίς λόγο στο τέλος. Για 80 λεπτά ήταν πολύ καλή, είχε σημειώσει τρεις φοβερές γκολάρες με Ντεουλοφέου, Χολέμπας και Κουίνα, όμως σ’ εκείνο το λεπτό… έσβησε. Δέχτηκε δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών και πέρασε περίπου ένα δεκάλεπτο με φόβο.

«Στα τελευταία παίζαμε καλά, δεν είχαμε όμως αποτελέσματα. Ομως η νίκη φαινόταν ότι θα έρθει. Είμαι περήφανος» είπε ο Χάβι Γκράθια.

«Η Γουέστ Χαμ είναι φουλ στην ψυχολογία της αυτή τη στιγμή. Ομως κι εμείς δεν αισθανόμαστε διαφορετικά. Κρατάμε την ίδια συμπεριφορά σ’ όλα μας τα παιχνίδια και παίζουμε όσο καλύτερα γίνεται. Θα παίξουμε 5 ματς σε 15 μέρες και πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το επίπεδο των εμφανίσεών μας» ανέφερε ο Χάβι Γκράθια.

Εξέτισε τρεις ο βασικός χαφ Καπού (13/1).

Εκτός σε τρίτο ο βασικότατος χαφ/εξτρέμ Χιουζ (15/1) και ο συνήθως αναπληρωματικός φορ Γκρέι (15/3, 7 αλλ.).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Φόστερ – Φεμένια, Καμπασέλε, Κάθκαρτ, Χολέμπας – Σέμα, Κουίνα, Ντουκουρέ, Περέιρα – Ντεουλοφέου, Ντίνι.

Τα πρώτα 80 λεπτά ήταν εξαιρετικά κόντρα στην Κάρντιφ και ο Χάβι Γκράθια δεν πρόκειται να αλλάξει την 11άδα του. Παρότι εξέτισε ο Καπού μάλλον θα συνεχίσει βασικός ο πιτσιρικάς Πορτογάλος Κουίνα, που ήταν πολύ καλός στα δύο ματς που ξεκίνησε.

Δεν έχει κρατήσει το μηδέν στα επτά τελευταία, ενώ στα πέντε πιο πρόσφατα έχει δεχτεί τουλάχιστον δύο γκολ.

Ο Χολέμπας έχει 3 γκολ και 4 ασίστ και συμμετοχή στα περισσότερα γκολ από κάθε άλλο αμυντικό τη φετινή χρονιά!

Γουέστ Χαμ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Γουότφορντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 3 - 1 2016/2017 2 - 4 2017/2018 2 - 0 2018/2019 0 - 2 2019/2020 3 - 1 2020/2021 - 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -