ΜΙΕΛΜΠΙ - ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ (27/4/19, 14:30)

ΜΙΕΛΜΠΙ

1 - 0 27-04-19

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Για τον αγώνα ΜΙΕΛΜΠΙ-ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 01:30 27/04/19

1
2

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι στην έδρα της Ντάλκουρντ γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες (1-2). Ξεκίνησε καλύτερα, της ακυρώθηκε γκολ, σπατάλησε ευκαιρίες, αποσυντονίστηκε και στο 23’ έμεινε πίσω. Το παιχνίδι άνοιξε, κατάφερε να το φέρει στα ίσα (58’), δεν μπόρεσε να το διατηρήσει, στο 88’ το 1-2.

Με μόλις μια νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένη, ωστόσο οι εμφανίσεις της παρά τις ήττες δεν ήταν απογοητευτικές και το γεγονός ότι παλεύει τα παιχνίδια κρατά το κλίμα στην ομάδα σε καλή κατάσταση, ενώ ο ενθουσιασμός από τον κόσμο της δεν έχει χαθεί. Γνωρίζουν πως νέα ήττα θα αρχίσει να φέρνει κατήφεια και προβληματισμό.

Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα.

Έφυγε με άδεια χέρια από το παιχνίδι με την Εργκριτε ως τυπικά γηπεδούχος στο ουδέτερο Μπερν Αρένα, ηττήθηκε με 1-2. Κακό πρώτο ημίχρονο, την βρήκε να χάνει με 0-1 (22’). Στο 51’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, στο 52’ το έφερε στα ίσα με πέναλτυ. Ανέβηκε, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα για δεύτερη φορά και το πλήρωσε στην εκπνοή με γκολ.

Γνώρισε την πρώτη ήττα για φέτος, ωστόσο η γενική της εικόνα είναι θετική και αν συνεχίσει έτσι δεν αποκλείεται να εμπλακεί στο παιχνίδι της ανόδου.

«Όλοι θέλουν να επανορθώσουμε την ήττα από την Έργκριτε. Αντιμετωπίζουμε την Μιέλμπι που είναι πολύ καλή στο γήπεδό της, είναι ικανή στο αμυντικό κομμάτι και θα πρέπει να είμαστε άψογοι. Ως συνήθως, πρόκειται για ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά ξέρουμε τι θα πρέπει να κάνουμε για να κερδίσουμε» είπε ο Γιάκομπσον.

Σταθερά εκτός δυο μακροχρόνιοι και βασικοί παίχτες. Ο κεντρικός αμυντικός Ίεκρουτ και ο ικανός μέσος Άστβαλντ, αμφότεροι χωρίς συμμετοχή.

Μιέλμπι

Ντέγκερφορς

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 1 - 0 2022 2 - 1 2023 2 - 0
Β' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2014 - 2015 1 - 2 2016 - 2017 - 2018 - 2019 1 - 0 2020 - 2021 - 2022 - 2023 -