ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (19/9/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

2 - 0 19-09-21

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Για τον αγώνα ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ-ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 15:06 18/09/21

1
2

• «Στάδιο Φατίχ Τερίμ» (17.156 θ.), Πόλη. Χωρητικότητα 50%, μόνο εμβολιασμένοι θεατές.
• Ντέρμπι της Πόλης.

Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες 2-1 από τη Γκεζτέπε. Είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα, άρχισε ιδανικά σκοράροντας στο 7ο λεπτό, στάθηκε τυχερή σε δοκάρι λίγα λεπτά αργότερα, είχε δύο κλασικές φάσεις στο πρώτο μέρος. Έριξε απόδοση στην επανέναρξη, δέχτηκε την ανατροπή μέχρι το 83’.

Ο τεχνικός Αικούτ Κότσαμαν βρίσκεται σε δύσκολη θέση και σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος δεν αποκλείεται να αποτελέσει παρελθόν, αφού οι τέσσερις σερί ήττες έχουν δυσκολέψει αφάνταστα τη θέση του στον πάγκο. Ήδη ακούγεται το όνομα του Εμρέ Μπελόζογλου για πιθανός αντικαταστάτης, έγινε κρούση προς τον πρώην ομοσπονδιακό τεχνικό της Τουρκίας Σενιόλ Γκιουνές, όμως απάντησε αρνητικά, καθώς θέλει για λίγο διάστημα να μείνει μακριά από τους πάγκους.

Λόγω πειθαρχικού παραπτώματος εκτός αποστολής ο βασικός μπακ Καϊσάρα (3/0). Παραμένει τραυματίας ο εφεδρικός φορ Κουτουτσού (3/0).

Την Πέμπτη έπαιξε στη Γερμανία με την Αϊντραχτ στην πρεμιέρα του Γιουρόπα Λιγκ και ήρθε ισόπαλη 1-1. Άξιζε τη νίκη, ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκε στο 10’, αντιμετώπισε προβλήματα στην καρδιά της άμυνας, ισοφαρίστηκε στο 41’, στο 92’ αστόχησε σε πέναλτι ο Πέλκας, στην επαναφορά σκόραρε ο Μπερίσα αλλά το γκολ ακυρώθηκε με χρήση VAR.

Στο πρωτάθλημα σε κακό ποιοτικά παιχνίδι έμεινε στο 1-1 με τη Σίβασπορ, σταμάτησε το νικηφόρο σερί τριών αγώνων. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 23’, από ανόητο πέναλτι του τερματοφύλακα Μπαγιντίρ ισοφαρίστηκε στο 45’. Πολλοί τραυματισμοί και ελάχιστο ποδόσφαιρο στην επανέναρξη, είχε ανούσια κατοχή, δεν έβγαλε κλασική ευκαιρία.

Διαψεύστηκαν κατηγορηματικά τα σενάρια πως υπάρχει θέμα στις σχέσεις του Περέιρα με τον Οζίλ. Η αλλαγή του Γερμανού μεσοεπιθετικού στο 59ο λεπτό στην αναμέτρηση με τη Σίβασπορ έκαναν λόγο για ρήξη μεταξύ των δύο πλευρών, ο Πορτογάλος τεχνικός ξεκαθάρισε πως αν δεν γινόταν νωρίτερα η αναγκαστική αλλαγή του Τίσεραντ, δεν θα έβγαζε τόσο νωρίς από τον αγωνιστικό χώρο τον Οζίλ. Μάλιστα, ο πρώην παίκτης της Αρσεναλ έπαιξε βασικός μεσοβδόμαδα και σκόραρε στην αναμέτρηση με την Αϊντραχτ.

Παραμένουν τραυματίες ο χρήσιμος στόπερ Τίσεραντ (4/0), ο ποιοτικός μέσος Καχβετσί (4/0), ο σημαντικός μπακ Σανγκαρέ (3/0), ο πολύπειρος μέσος Σόσα (3/0) και ο νεοφερμένος στράικερ Ντουρσούν (1/0).

Αμφίβολος ξανά ο καλός χαφ Ζάιτς (4/1).

Μετράει τέσσερα σερί under 2,5.

Μπασακσεχίρ

Φενερμπαχτσέ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

Α' ΤΟΥΡΚΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 2 - 2 2015/2016 2 - 1 2016/2017 1 - 0 2017/2018 0 - 2 2018/2019 2 - 1 2019/2020 1 - 2 2020/2021 1 - 2 2021/2022 2 - 0 2022/2023 1 - 2