ΛΕΤΣΕ - ΝΑΠΟΛΙ (22/9/19, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΕΤΣΕ

1 - 4 22-09-19

ΝΑΠΟΛΙ

Για τον αγώνα ΛΕΤΣΕ-ΝΑΠΟΛΙ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:35 21/09/19

1
2

Εκανε την έκπληξη στο Τορίνο (2-1) και πήρε τους πρώτους βαθμούς στη σεζόν. Η διακοπή έκανε καλό στη Λέτσε και εμφανίστηκε αλλαγμένη, δεν φοβήθηκε το παιχνίδι και μπλόκαρε την Τορίνο, έψαξε πράγματα στην επίθεση και άνοιξε το σκορ στο 35’ με τον Φαρίας.

Από τραβηγμένο πέναλτι στο 58’ δέχτηκε την ισοφάριση, ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι και βρήκε το νικητήριο στο 73’ με τον Μανκόζου. Δραματικό φινάλε, δόθηκε πέναλτι εις βάρος της στις καθυστερήσεις, μετά από αρκετά λεπτά η απόφαση ανακλήθηκε από το VAR.

Πολύ σπουδαία η νίκη της Λέτσε, οι δύο ήττες στο ξεκίνημα είχαν προκαλέσει μια ανησυχία για το κατά πόσο η ομάδα είναι συμβατή με το επίπεδο της Serie A. Πλέον το πιστεύουν περισσότερο, η Λέτσε έπαιξε μυαλωμένα στο Τορίνο και πήρε μια δίκαιη νίκη, έστω και αν στο τέλος έπρεπε να δοθεί δεύτερο πέναλτι εις βάρος της.

Ο Φάμπιο Λιβεράνι ενόψει Νάπολι απέφυγε να πει αν θα προχωρήσει σε ροτέισον, τόνισε σχετικά: «Δεν μπορώ να αναφερθώ στα πλάνα μου και θέλω λίγο χρόνο ακόμα για να αποφασίσω. Σε κάθε περίπτωση ένα παιχνίδι με τη Νάπολι είναι πολύ σημαντικό, όλοι θέλουν να αγωνιστούν και να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους. Μας περιμένει μια δοκιμασία, οφείλουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι και στα 90 λεπτά».

Στο αγωνιστικό σκέλος δεν υπολογίζονται εκ νέου ο μπακ/στόπερ Ντελ’ Ορκο (1/0), ο στόπερ Μεκαριέλο (-) και ο δεξιός μπακ Φιαμότσι (-). Αμφίβολοι ο χαφ Ιμπουλά (-) και ο μεσοεπιθετικός Λο Φάζο (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Γκάμπριελ – Μπενζάρ, Λουτσιόνι, Ροσετίνι, Καλντερόνι – Σάκχοφ, Ταχτσίδης, Μάγερ – Φάλκο, Μπαμπακάρ, Φαρίας.

Πιθανώς η ίδια ενδεκάδα με του Τορίνο, αν και ο Μπαμπακάρ αναζητά θέση στην επίθεση. Μάγερ και Πετριτσόνε διεκδικούν θέση στον άξονα, Σάκχοφ και Ταχτσίδης δείχνουν ακλόνητοι στη μεσαία γραμμή.

Προϊστορία με Νάπολι στο Λέτσε: 4-7-3. 6 σερί 2-3 γκολ.

3/4 N/G στα επίσημα φέτος.

Τεράστια νίκη 2-0 τη Λίβερπουλ στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Νάπολι έπαιξε πίσω από την μπάλα παρότι διέθετε τέσσερις επιθετικογενείς (Ινσίνιε, Μέρτενς, Καγεχόν, Λοσάνο) στην ενδεκάδα, έψαξε την αντεπίθεση. Είχε ευκαιρίες στην κόντρα, γλίτωσε το γκολ σε αρκετές περιπτώσεις, στο τελευταίο δεκάλεπτο τα γκολ με πολύ αυστηρό πέναλτι του Μέρτενς και με τον Γιορέντε.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τη δεύτερη νίκη σε τρία ματς, 2-0 τη Σαμπντόρια, με τον Μέρτενς να πετυχαίνει τα δύο γκολ, στο 13’ και το 67’.

Η Νάπολι με ανεβασμένη ψυχολογία μπαίνει στην εβδομάδα των τριών αγώνων, σε θεωρητικά βατό πρόγραμμα με αντιπάλους Λέτσε, Κάλιαρι και Μπρέσια. Ο στόχος ασφαλώς είναι το 3/3, με τον Κάρλο Αντσελότι να ετοιμάζει ροτέισον σε όλους τους αγώνες για να διαχειριστεί τις δυνάμεις των παικτών του. Ο Αντσελότι δεν παραχώρησε συνέντευξη Τύπου ενόψει του αγώνα με τη Λέτσε.

Στο αγωνιστικό σκέλος δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα, ο Αντσελότι υπολογίζει σε όλο το ρόστερ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Οσπίνα – Μαλκιουί, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ – Καγεχόν, Ελμας, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε – Λοσάνο, Γιορέντε.

Πιθανό το ευρύ ροτέισον από τον Αντσελότι, με τον Οσπίνα κάτω από τα δοκάρια, τον Μαλκιουί στο δεξί άκρο της άμυνας, στον άξονα ο Ελμας διεκδικεί τη θέση του Αλαν, στην επίθεση πιθανό να πάρει ανάσες ο Μέρτενς, με Γιορέντε και Μίλικ να διεκδικούν τη θέση.

Εχει σημειώσει τουλάχιστον 2 γκολ στα 4 επίσημα της σεζόν.

Λέτσε

Νάπολι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 1 - 4 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 1 - 2