ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ - ΣΠΑΛ (22/9/19, 13:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

3 - 0 22-09-19

ΣΠΑΛ

Για τον αγώνα ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ-ΣΠΑΛ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:04 21/09/19

1
2

***Μίνι ντέρμπι στην Εμίλια-Ρομάνια με παλιά αντιπαλότητα.

Ο «σεληνιασμένος» στο ξεκίνημα της σεζόν Μπεράρντι (5 γκολ σε 2 ματς) με το «ζευγάρι» που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο (53’, 72’) περιόρισε την έκταση της ήττας από τη Ρόμα (4-2). Το πρώτο ημίχρονο ήταν καταστροφικό (4-0), με τη Σασσουόλο να δέχεται τα τρία πρώτα σε διάστημα δέκα λεπτών (12’, 22’) και να γλιτώνει άλλα τόσα, στο 33’ έγινε το 4-0. Στο δεύτερο ημίχρονο συμμάζεψε κάπως την κατάσταση και μετά το 4-2 είχε και ευκαιρία να μειώσει περαιτέρω.

Ο Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι ήταν απογοητευμένος με την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και τόνισε πως «διευκολύναμε τη Ρόμα με την εικόνα μας, τίποτα δεν λειτούργησε σωστά». Ο νεαρός τεχνικός ζήτησε από τους παίκτες του περισσότερη συγκέντρωση, στην εβδομάδα πάντως η διοίκηση εξέφρασε την επιθυμία της για επέκταση του συμβολαίου του Ντε Τζέρμπι.

«Αν ο Ντε Τζέρμπι έρθει σε μας και πει ότι θέλει να επεκτείνει το συμβόλαιό του, το θέμα θα τελειώσει σε δύο λεπτά», είπε χαρακτηριστικά ο αθλητικός διευθυντής του συλλόγου Αντρέα Καρνεβάλι.

Τέθηκαν νοκ-άουτ ο βασικός στόπερ Μάρλον (3/0) και ο χαφ Μπουραμπιά (1/0), παραμένουν έξω ο μεσοεπιθετικός Τζούριτσιτς (1/0) και ο αριστερός μπακ Ροζέριο (1/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Κονσίλι – Φεράρι, Κίρικες, Πελούζο – Μούλντουρ, Ντάνκαν, Ομπιάνγκ, Τραορέ, Τολιάν – Μπεράρντι, Καπούτο.

Πιθανό το 3-5-2 με τον Μπεράρντι να παίζει ακόμα πιο κοντά στην περιοχή, δίπλα στον Καπούτο. Φεράρι και Πελούζο διεκδικούν θέση στην τριάδα της άμυνας, προβάδισμα για τον Τραορέ έναντι του Ντεφρέλ.

Προϊστορία με ΣΠΑΛ εντός έδρας: 3-3-1. G/G και τα 7 ματς με γηπεδούχο τη Σασσουόλο.

Με εντυπωσιακό τρόπο και ανατροπή οι πρώτοι βαθμοί στη σεζόν, 2-1 τη Λάτσιο και βρήκε ψυχολογία για τη συνέχεια.

Κατάφερε να μείνει στο ματς στο δύσκολο πρώτο ημίχρονο (17’ 0-1) και να μη δεχτεί δεύτερο γκολ στις αρκετές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο μισό ανέβασε την απόδοσή της και ισοφάρισε στο 63’ με τον Πετάνια. Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό με φάσεις εκατέρωθεν, στο 90’ σε κόντρα επίθεση πέτυχε το νικητήριο με τον Κούρτιτς.

Η νίκη επί της Λάτσιο πέραν από το πρεστίζ έδιωξε και τις ανησυχίες στο στρατόπεδο της ΣΠΑΛ, μετά το ξεκίνημα με τις δύο ήττες.

Ο Λεονάρντο Σέμπλιτσι μπορεί πιο ήρεμος πλέον να καταστρώσει τα πλάνα του για τη συνέχεια, ο τεχνικός των «σπαλίνι» τόνισε ενόψει Σασσουόλο: «Μετά από νίκη οι παίκτες δουλεύουν καλύτερα, με περισσότερη διάθεση και ξεπερνούν πιο γρήγορα την κόπωση. Μας περιμένει ένα δύσκολο ματς, η Σασσουόλο είναι ομάδα που δημιουργεί και σκοράρει, έχει όμως και αμυντικές αδυναμίες που πρέπει να τις εκμεταλλευτούμε».

Αγωνιστικά είναι πάγια η απουσία του αριστερού μπακ/χαφ Φάρες (-). Ξεπέρασαν τα προβλήματα ο στόπερ Φελίπε (3/0) και ο χαφ Μούρτζια (2/0) και υπολογίζονται.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μπερίσα – Τσιόνεκ, Βίκαρι, Τόμοβιτς – Ντ’ Αλεσάντρο, Μούρτζια, Μισιρόλι, Κούρτιτς, Σάλα – Πετάνια, Ντι Φραντσέσκο.

Σταθερά στο 3-5-2 ο Σέμπλιτσι και πιθανώς με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησαν και κόντρα στη Λάτσιο. Μούρτζια και Βαλότι διεκδικούν θέση στον άξονα, στην αριστερή πτέρυγα ο Σάλα έχει το προβάδισμα έναντι των Ρέκα και Ιγκορ.

G/G τα 3/4 επίσημα της σεζόν.

Σασσουόλο

ΣΠΑΛ

ΟΛΑ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 1 2018/2019 1 - 1 2019/2020 3 - 0 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -