ΝΙΟΥΠΟΡΤ - ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ (22/9/20, 21:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΝΙΟΥΠΟΡΤ

3 - 1 22-09-20

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Για τον αγώνα ΝΙΟΥΠΟΡΤ-ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 01:15 22/09/20

1
2

*** Νοκ άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν κατευθείαν πέναλτι.
*** Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τη νικήτρια του Μόρκαμ – Νιούκαστλ εντός έδρας.

Νικηφόρος ο πρώτος εντός έδρας αγώνας της για τη νέα σεζόν, έκαμψε με 2-1 την αντίσταση της Μπάροου. Στηρίχτηκε στην κατοχή της μπάλας και μπήκε δυνατά και αποφασιστικά με συνεχείς φάσεις στο α’ μέρος, όταν και προηγήθηκε (1-0/19’). Η Μπάροου δεν κάμφθηκε, βρήκε γκολ ισοφάρισης, αναθάρρησε και απείλησε για το 1-2.

Η Νιούπορτ μπήκε δυνατά και στις αρχές του β’ μέρους και έβαλε για δεύτερη φορά ένα ακόμα γρήγορο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 (48’). Το β’ ημίχρονο της ανήκε ολοκληρωτικά, απείλησε αρκετές στιγμές την αντίπαλό της και είχε ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ.

’’Ήμασταν αρκετά τσαπατσούληδες στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και παίξαμε πολύ καλά, αλλά τους μίλησα για το μισάωρο, κάθε ένα από τα μπακ έκανε κι ένα ατομικό λάθος πριν από το ημίχρονο. Αυτό δίνει στον αντίπαλο την ευκαιρία να αποκτήσει λίγη αυτοπεποίθηση και ένα βήμα παραπάνω στο παιχνίδι. Το γκολ που τους δώσαμε ήταν φθηνό και τους έδωσε ώθηση και μας επιτέθηκαν για περίπου 10 λεπτά πρώτο ημίχρονο. Αλλά νομίζω ότι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια πολύ επαγγελματική εμφάνιση. Συνεχίσαμε να παίζουμε, κάτι που ήταν ευχάριστο, και δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχαν έστω ένα σουτ. Είναι μόνο η αρχή’’, δήλωσε ο Φλιν μετά το τέλος του αγώνα και πρόσθεσε:

‘’Δεν θα παρασυρθώ ποτέ. Υπάρχει πολλή σκληρή δουλειά και μερικά πράγματα που πρέπει να δουλέψουμε, αλλά θα το κάνουμε αυτό και ελπίζουμε ότι θα βελτιωθούμε ξανά. Τα παιχνίδια που έρχονται είναι πολλά και απανωτά’’.

Μικροπροβλήματα από το ματς με την Μπάροου απέκτησαν ο δεξιός μπακ-χαφ Σέπαρντ και ο στόπερ Χόκινς. Ο πρώτος λογικά είναι ΟΚ, ο δεύτερος μάλλον θα προφυλαχθεί.

Σταθερά τραυματίας ο νέος στόπερ Λοντζ-Κινγκ, που χτύπησε στην προετοιμασία. Κοντά πλέον στο 100% ο πολυσύνθετος αμυντικός Μπένετ, που ήταν στον πάγκο το Σάββατο, και ο βετεράνος φορ Ελισον.

Ανιαρό όσο δεν πάει το 0-0 που πήρε στο εκτός με τη Σέφιλντ Γουέν.

Προβληματικό α’, δεν βίωσε βέβαια ιδιαίτερα σκληρές καταστάσεις, όμως από τη μέση και μπροστά ήταν εντελώς προβλέψιμη.

Ενα κλικ ζωής το βρήκε στο β’, έκανε 2-3 συμπαθητικές καταστάσεις, σε ένα 90λεπτο που είχε γραμμένο πάνω του το 0-0.

Ηταν πάντως ένας ακόμη πόντος χωρίς να ματώσουν εκ νέου τα δίχτυα της, σύμφωνα με τον Ιβιτς, από δω και πέρα πρέπει να αρχίσει να ζεσταίνει και το δημιουργικό της κομμάτι:

«Στόχος είναι να φτιάξουμε μια ομάδα με υψηλή ένταση, τόσο με την μπάλα όσο και χωρίς αυτή, δεν είναι απλό να γίνει μέσα σε 10 και 20 ημέρες, βλέπω όμως προσπάθεια και το ότι κρατήσαμε πάλι το μηδέν πίσω, είναι μια ιδανική πλατφόρμα για τη συνέχεια».

Το Σάββατο υποδέχεται τη Λούτον στο τεράστιο ντέρμπι  μίσους.

Παρόμοια εντεκάδα με το ματς του πρώτου γύρου προανήγγειλε ότι θα χρησιμοποιήσει ο Ιβιτς. Κάτι που σημαίνει ότι χρόνο θα βρουν κάποιοι παίκτες της U23, όπως ο μπακ-χαφ Στίβενσον, ο στόπερ Αγκιάκουα και ο χαφ Φίλιπς, που και οι τρεις είχαν ξεκινήσει βασικοί στο Οξφορντ (1-1 με τη Γουότφορντ να γλιτώνει από τα χειρότερα και να ισοφαρίζει στο 89′, παίρνοντας την πρόκριση στα πέναλτι).

Μπήκε αλλαγή ο νεοαποκτηθείς δανεικός μέσος Γκάρνερ (Μάντσεστερ Γιουν.), που αναμένεται τώρα να ξεκινήσει.

50/50 σε 2ο ο βασικός μπακ Φεμένια, παραμένουν έξω ο κάπτεν/φορ Ντίνι, ο σταρ εξτρέμ Ντεουλοφέου, οι μπακ Γιάνμαατ, Μασίνα, οι χαφ Χιουζ, Περέιρα, Καπού και οι φορ Γουέλμπεκ, Γκρέι. Ο Ντίνι και ο Σαρ έχουν μπει στις προπονήσεις, ο πρώτος ψάχνεται για μεταγραφή, ο Σαρ μάλλον δεν θα ρισκαριστεί.

Νιούπορτ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΛΙΓΚ ΤΡΟΦΙ

Γουότφορντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

ΛΙΓΚ ΚΑΠ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 3 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -