ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (7/2/23, 21:45) Η... μάχη παραμονής του Αλέγκρι

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

0 - 3 07-02-23

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Για τον αγώνα ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:46 06/02/23

1
2

Πολύ σημαντικό το διπλό στο Λέτσε (2-1), έβαλε τέλος σε μια πολύ δύσκολη περίοδο επτά αγώνων (0-2-5). Βάσισε την επικράτηση στο πολύ δυναμικό ξεκίνημα, τα δύο πρώτα σουτ που έκανε βρήκαν δίχτυα, με τους Ντιά (5’) και Βιλιένα (20’). Δέχτηκε άμεσα τη μείωση (23’) αλλά δεν απειλήθηκε ξανά στο πρώτο ημίχρονο, πιο ζόρικο το δεύτερο μισό, το κράτησε με αρκετό κόπο.

Η Σαλερνιτάνα ανέκτησε ψυχολογία με το διπλό στο Λέτσε και θα προσπαθήσει να φτιάξει ένα μίνι σερί θετικών αποτελεσμάτων. Ο Ντάβιντε Νικόλα τόνισε ενόψει Γιουβέντους: «Ο κάθε προπονητής έχει τη στρατηγική του, ο Αλέγκρι το χαρακτήρισε παιχνίδι με άμεσο ανταγωνιστή. Μπορείς και να το πεις έτσι, αν δεις τη βαθμολογία, φυσικά η Γιουβέντους είναι σε άλλη κατηγορία, μιλάμε για μια ομάδα που πήρε οκτώ νίκες χωρίς να δεχτεί γκολ. Θέλω να δω την ομάδα μου να προοδεύει, όπως και στο παιχνίδι με τη Λέτσε, εκεί όπου δείξαμε να είμαστε συμπαγείς στην άμυνα».

Στο αγωνιστικό σκέλος παραμένουν νοκ-άουτ οι στόπερ Γκιόμπερ (14/0), Φάτσιο (13/1), ο δεξιός μπακ Ματζόκι (15/2) και ο χαφ Ματζόρε (10/0), ενώ εκτός ρόστερ τέθηκε ο στόπερ/χαφ Ραντοβάνοβιτς (10/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Οτσόα – Σαμπιά, Τροστ-Εκόνγκ, Μπρον, Μπράνταριτς – Κουλιμπαλί, Νικολούσι. Βιλιένα – Καντρέβα, Πιόντεκ. Ντιά.

Προς το 4-3-3 ο Νικόλα με τον Καντρέβα σε πιο προωθημένο ρόλο, δίπλα σε Πιόντεκ και Ντιά στην επίθεση.

Προϊστορία με Γιουβέντους στο «Αρέκι»: 1-1-1. Και τα 3 ματς Under 2,5.

7/9 τελευταία G/G.

Προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου με το 1-0 επί της Λάτσιο, πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το σκορ. Το γκολ στο 44’ ο Μπρέμερ, μετά από στημένη φάση, στο δεύτερο ημίχρονο έκανε άνετη διαχείριση, δεν απειλήθηκε. Στο πρωτάθλημα και με το -15 να τη βαραίνει βρίσκεται σε δύσκολη θέση, μετά από κακή εμφάνιση έχασε με 2-0 από την Μόντσα στο «Στέιντιουμ», δέχτηκε τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο (18’, 39’).

Το -15 λοιπόν κινδυνεύει να καταστρέψει τη χρονιά της Γιουβέντους και αναμένονται και περαιτέρω μπελάδες αργότερα, με άλλες δικαστικές περιπέτειες που τρέχουν. Και απειλούν με επιπλέον αφαιρέσεις βαθμών, η Γιουβέντους έχει μπει σε μια πολύπλοκη και περίπλοκη κατάσταση. Και ο Μαξ Αλέγκρι, μεταξύ σοβαρού και αστείου, ενόψει Σαλερνιτάνα ανέφερε πως «με βάση τη βαθμολογία το ματς είναι με άμεσο ανταγωνιστή μας, η Σαλερνιτάνα είναι σε κοντινή απόσταση. Και έστω και αν είναι για γέλια να το λέμε, πρέπει να φτάσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται τους 40 βαθμούς, που εξασφαλίζουν την παραμονή»

Δεν υπολογίζονται ο φορ Μίλικ (17/6), ο στόπερ Μπονούτσι (9/1), ο απογοητευτικός χαφ Παρέδες (13/0) και πάντα ο Πογκμπά (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Σέσνυ – Ντανίλο, Μπρέμερ, Άλεξ Σάντρο – Ντε Σίλιο, Μιρέτι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς – Ντι Μαρία, Κεν.

Κεν και Βλάχοβιτς για τη θέση του φορ, Κιέζα και Ντι Μαρία για τον δεύτερο ρόλο στην επίθεση.

12/14 τελευταία N/G.

Σαλερνιτάνα

Γιουβέντους

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 0 - 2 2022/2023 0 - 3