ΛΑΤΣΙΟ - ΑΤΑΛΑΝΤΑ (11/2/23, 21:45) Η κακή παράδοση και τα χαμένα προβαδίσματα
SPECIAL BET

ΛΑΤΣΙΟ

0 - 2 11-02-23

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Για τον αγώνα ΛΑΤΣΙΟ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:11 10/02/23

1
2

Πάντα πρόβλημα τα τρία ματς σε μια εβδομάδα, μετά τον αποκλεισμό στο κύπελλο δεν τα κατάφερε και στη Βερόνα, μένοντας στο 1-1. Είχε τον έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο, χωρίς ευκαιρίες, κατόπιν ο ρυθμός άνοιξε και εκεί που φαινόταν πιο πιθανό να το δεχτεί, προηγήθηκε στο 45’ με τον Πέδρο, έξοχο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε άμεσα το 1-1 (51’) από στημένη φάση, κατόπιν πέρασε δύσκολες στιγμές, σώθηκε από το δοκάρι, στο φινάλε (92’) είχε την ευκαιρία της με τον Τζακάνι.

Η Λάτσιο για ένα ακόμα ματς δεν κατάφερε να κερδίσει, παρότι προηγήθηκε στο σκορ, οι χαμένοι βαθμοί μετά από προβάδισμά της ανέβηκαν στους 17. Ο Μαουρίτσιο Σάρι δεν μπορεί να κατανοήσει τους λόγους αυτής της αγωνιστικής συμπεριφοράς, τόνισε πως «είναι δύσκολο να βρω την πραγματική αιτία γιατί υποφέρουμε όταν προηγούμαστε στο σκορ. Φυσικά πρέπει να το αλλάξουμε αυτό, πετάμε πολλούς βαθμούς με αυτόν τον τρόπο. Και πρέπει να το λύσουμε γιατί αυτό εξελίσσεται σε μεγάλο πρόβλημα».

Την Πέμπτη η Λάτσιο έχει το πρώτο ματς με την Κλουζ για τα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ, επιστρέφουν οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.

Ξεπέρασε το πρόβλημα ο Πέδρο (19/3) και υπολογίζεται.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Προβεντέλ – Λάτζαρι, Καζάλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς – Μιλίνκοβιτς, Βεσίνο, Λουίς Αλμπέρτο – Φελίπε Άντερσον, Ιμόμπιλε, Τζακάνι.

Ο Φελίπε Άντερσον επιστρέφει στη δεξιά πτέρυγα, ο Λάτζαρι αντί του Χισάι στο δεξί άκρο άμυνας, ο Βεσίνο θα αντικαταστήσει τον Κατάλντι στον άξονα.

Προϊστορία με Αταλάντα στο «Ολίμπικο»: 24-19-14. 5/6 τελευταία G/G.

Η Λάτσιο έχει χάσει 17 βαθμούς μετά από προβάδισμα στο σκορ.

«Άσχημη» ήττα από τη Σασσουόλο (1-0) στη χειρότερη εμφάνιση του 2023. Η Αταλάντα ήταν απρόσμενα σε κακή κατάσταση, στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε καν τελική, ενώ στο 30’ έμεινε με δέκα παίκτες, μέσω VAR. Δέχτηκε το γκολ στο 55’ και δεν μπόρεσε να έχει αντίδραση, στις καθυστερήσεις είχε και δεύτερη αποβολή.

Η ήττα από τη Σασσουόλο και η διαιτησία έφεραν εκνευρισμό στην Αταλάντα, το αποτέλεσμα αποδόθηκε στα διαιτητικά λάθη και ο Τζαμπιέρο Γκασπερίνι δεν έκανε δηλώσεις μετά το ματς. Η Αταλάντα πάντως δεν είχε καλή εικόνα και από εκεί που σκόραρε κατά ριπάς έφτασε να μην κάνει καν τελική στο πρώτο ημίχρονο, με παίκτη λιγότερο ήταν δύσκολο να αντιδράσει.

Τιμωρημένοι ο φορ Μουριέλ (13/1) και ο αριστερός μπακ/χαφ Μέλε (19/2). Τέθηκε νοκ-άουτ ο χαφ Πάσαλιτς (19/2), πρώτος σκόρερ πέρυσι, φέτος σε χαμηλά νούμερα  εκτελεστικά. Επιστρέφουν διαθέσιμοι ο στόπερ Παλομίνο (5/1) και ο δεξιός μπακ/χαφ Τζαπακόστα (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-1-2): Μούσο – Τολόι, Τζιμσίτι, Σκαλβίνι – Χάτεμπουρ, Ντε Ρόον, Κοοπμέινερς, Ρουτζέρι – Έντερσον – Λούκμαν, Χόιλουντ.

Έντερσον και Μπογκά διεκδικούν τη θέση του τρεκουαρτίστα. Ο Ρουτζέρι αναμένεται να πάρει τη θέση του τιμωρημένου Μέλε.

Δεν χάνει από τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο» στα πέντε τελευταία.

3 διαδοχικά N/G σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Λάτσιο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Αταλάντα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 0 - 1 2014/2015 3 - 0 2015/2016 2 - 0 2016/2017 2 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 1 - 3 2019/2020 3 - 3 2020/2021 1 - 4 2021/2022 0 - 0 2022/2023 0 - 2