ΝΟΡΣΕΠΙΝΓΚ - ΧΕΛΣΙΝΜΠΟΡΓΚ (25/8/19, 16:00)

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

5 - 0 25-08-19

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Για τον αγώνα ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ-ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 04:59 25/08/19

1
2

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-0 στην έδρα της Σίριους. Σε δεύτερο ρόλο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, γλύτωσε σε πολλές περιπτώσεις από το γκολ. Στην επανάληψη σε δυο φάσεις τιμώρησε την αντίπαλό της (67’, 85’).

Έχει αφήσει πίσω της τον αποκλεισμό από το Γιουρόπα Λιγκ και έχει επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα, εκεί όπου μετά την εκτός έδρας ήττα στο Εστερσουντ δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις τα πηγαίνει εξαιρετικά μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία διατηρώντας απαραβίαστη την εστία της.

Το κλίμα είναι καλό και η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών της είναι ανεβασμένη μετά τα πρόσφατα θετικά αποτελέσματα. Στο μείον έξι από την προνομιούχο τριάδα, κάνει αγώνα δρόμου να καλύψει το χαμένο έδαφος και ευελπιστεί πως στο τέλος θα καταφέρει να ανταποκριθεί στις προσδοκίες της.

Χωρίς προβλήματα.

Ηττήθηκε εντός έδρας από την Γκέτεμποργκ (1-2) παραμένοντας χωρίς νίκη για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι (0-1-4). Μέτρια στο α’, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0 (45+2’). Έμεινε από δυνάμεις στην επανάληψη, παρουσίασε τρομερά αμυντικά κενά, πιέστηκε και το πλήρωσε με ανατροπή (71’, 88’).

Μεσοβδόμαδα αποκλείστηκε στο κύπελλο από την Οσκαρσαμν, ομάδα τρίτης κατηγορίας.

Άνω-κάτω η κατάσταση. Πέντε σερί αρνητικά αποτελέσματα με μόλις μια ισοπαλία ο κόσμος έδειξε την δυσαρέσκειά του με σκληρό τρόπο σύμφωνα με τον Χένρικ Λάρσον, κάτι που αποτέλεσε αφορμή για να δηλώσει παραίτηση. Απογοητευμένος και προσβεβλημένος έπειτα από την σκληρή κριτική που του ασκήθηκε πήρε την απόφαση να αφήσει την ομάδα στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος με την απειλή του υποβιβασμού να της χτυπάει την πόρτα. Ο κόσμος έχει διχαστεί με μερίδα οργανωμένων και μη να μένουν ευχαριστημένοι από την αποχώρηση του Λάρσον και με αρκετούς να δείχνουν την συμπαράστασή τους και την κατανόησή τους στο πρόσωπό του.

Νέος προπονητής ο άπειρος 33χρονος Αλεξάντερ Τένγκριντ ο οποίος προέρχεται από τις ακαδημίες της ομάδας.