ΑΛΚΜΑΑΡ - ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (11/9/21, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΑΛΚΜΑΑΡ

0 - 3 11-09-21

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Για τον αγώνα ΑΛΚΜΑΑΡ-ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 16:11 10/09/21

1
2

Εως 70% πληρότητα.
Παραδοσιακό ντέρμπι.
***Από το 1956 έως και σήμερα με γηπεδούχο την Αλκμααρ σε σύνολο 43 αγώνων: 15 νίκες για την Αλκμααρ, 9 ισοπαλίες και 19 νίκες της Αϊντχόφεν με συνολικά τέρματα 53-70.
Τελευταια ισοπαλία στην έδρα της Αλκμααρ σημειώθηκε στις 02-05-2010 (1-1). Εκτοτε η Αλκμααρ μετράει 3 νίκες και η Αϊντχόφεν 7 νίκες.

Πέρασε με 3-1 από την έδρα της Χέρενφεν, δίκαιο αποτέλεσμα, ήταν καλύτερη, το καθάρισε στο δεύτερο μέρος. Ηταν το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα σε δύο παιχνίδια.

Δεν είναι καλό το ξεκίνημα και προσπαθεί να τα βάλει σε μια σειρά, μη θέλοντας να περάσει τα ίδια με πέρυσι (τραγικό ξεκίνημα). Στην Ευρώπη δεν πέρασε τη Σέλτικ στο Γιουρόπα Λιγκ και συνεχίζει στο Κόνφερενς, στο πρωτάθλημα ήττα στην πρεμιέρα, νίκη στη συνέχεια, χρωστά και το παιχνίδι με τη Φορτούνα που αναβλήθηκε. Είναι φανερό ότι ο τεχνικός Γιάνσεν προσπαθεί να βρει πατήματα για την ομάδα του που έχασε 5 βασικότατες μονάδες.

Τελευταία απώλεια ο αρχηγός/χαφ Κόοπεμεϊνερς (2/0, 31/15).

«Σίγουρα αντιμετωπίζουμε μια πολύ δυνατή ομάδα. Η Αϊντχόφεν τα πάει καλά έως τώρα και έχει παίξει αρκετά παιχνίδια στην Ευρώπη. Ανυπομονούμε για το ματς, έχουμε δείξει τα προηγούμενα χρόνια ότι τα πηγαίνουμε πολύ καλά εναντίον τους» δηλώνει ο τεχνικός Γιάνσεν.

Διαθέσιμος για πρώτη φορά ο αριστερός μπακ Βέινταλ (34/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3):  Βερχάλστ – Σουγκαβάρα, Ιντι, Λετσχέρτ, Βέινταλ- Μιντίσο, Ρέιντερς, Ντε Βιτ – Αμπουκάλ, Παυλίδης, Κάρλσον.

Εχει δεχθεί γκολ και στα τέσσερα φετινά της παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Ροντέο το ματς με την Γκρόνινγκεν, προηγήθηκε, βρέθηκε να χάνει με 2-1, το γύρισε στο ημίχρονο σε 3-2. Στην επανάληψη έκανε το 4-2, αλλά στη συνέχεια απείλησε έντονα με τρίτο γκολ. Δεν τα κατάφερε και η Αϊντχόφεν στις καθυστερήσεις έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα με το 5-2.

Εχει ξεκινήσει από πολύ νωρίς τη φετινή σεζόν (εξαιτίας της Ευρώπης) και μπορεί να έχασε το στόχο των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ (αποκλείστηκε από τη Μπενφίκα), ωστόσο το πρώτο δείγμα είναι εξαιρετικό. Είναι, εξάλλου, η μόνη ομάδα που έχει πάρει το απόλυτο των βαθμών στο ξεκίνημα και βρίσκεται στην κορυφή. Φέτος θέλει να τα πάει πολύ καλύτερα από πέρυσι, με τον τεχνικό Σμιντ να παίρνει δεύτερη ευκαιρία. Την τελευταία μέρα των μεταγραφών ήρθε δανεικός ο 26χρονος Βινίσιους από την Μπενφίκα, αλλά δεν έχει ακόμα δικαίωμα συμμετοχής.

«Δεν μου λέει κάτι ότι η Αλκμααρ έχει χάσει βασικούς παίκτες σε σχέση με πέρυσι. Θα πάρουν ευκαιρίες άλλοι, παραμένει μια πολύ δυνατή ομάδα και είναι ένα καλό ματς για να τεστάρουμε δυνάμεις» δηλώνει ο τεχνικός Σμιντ.

Φαίνεται να προλαβαίνει ο φορμαρισμένος εξτρέμ Χάκπο (3/1, 23/7). Ερωτηματικό ο αμυντικός χαφ Σανγκαρέ (3/0).

Εκτός ο αναπληρωματικός χαφ Πρόπερ (2/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντρόμελ – Μβενέ, Ραμάλιο, Μποσκάγλι, Μαξ – Φαν Χίνκελ, Γκέτσε, Σανγκαρέ (Γκουτιέρες) – Μαντουέκε, Ζαχάβι, Χάκπο.

Εχει σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ στα 9 από τα 10 φετινά της παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, δεν σκόραρε μόνο στο 0-0 με την Μπενφίκα.

Άλκμααρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Αϊντχόφεν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 2 - 4 2015/2016 2 - 4 2016/2017 2 - 4 2017/2018 2 - 3 2018/2019 1 - 0 2019/2020 - 2020/2021 2 - 0 2021/2022 0 - 3 2022/2023 1 - 2