ΑΜΟΡΕΜΠΙΕΤΑ

2 - 2 11-09-21

ΜΠΟΥΡΓΟΣ

Για τον αγώνα ΑΜΟΡΕΜΠΙΕΤΑ-ΜΠΟΥΡΓΟΣ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 00:45 11/09/21
2.40

*Με 1.100 οπαδούς, 400 παραπάνω από το ματς με την Αλμερία.

Κακή εμφάνιση στην Ιμπίθα, πολύ τυχερή ισοπαλία 1-1 απέναντι σε μια πολύ καλύτερη ομάδα (με βάση τα όσα είδαμε στο τερέν). Σχεδόν τίποτα δεν έκανε σωστά (πρώτη φορά δεν ήταν καλή ούτε αμυντικά, επέτρεψε πολλές ευκαιρίες), έβαλε ένα γκολ στο 3’ λόγω εξόδου για γέλια του αντίπαλου γκολκίπερ και μετά έβλεπε τους νησιώτες να πυροβολούν (πολλές φάσεις και δύο δοκάρια). Γλίτωσε όμως…

«Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμασταν όπως θα θέλαμε με την Ιμπίθα. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες για κάτι καλύτερο, αλλά όχι δεν ήμασταν καλοί σε γενικές γραμμές. Τώρα έχουμε ένα άλλο ματς, μπροστά στον κόσμος μας που πιστεύω θα μας βοηθήσει πολύ όλη τη σεζόν. Είδα το ματς της Μπούργος, έβαλαν τρία γκολ σε 10 λεπτά, αυτές οι λεπτομέρειες είναι η Σεγούντα», είπε ο Ινιγο Βέλεθ.

Απαντες στη διάθεση του Ινιγο Βέλεθ.

Επική νίκη 3-0 απέναντι στη Βαγιαδολίδ στο πρώτο τοπικό ντέρμπι σε επαγγελματική κατηγορία εδώ και μισό αιώνα, σχεδόν. Τρομερό επτάλεπτο (36’-42’) με τρία γκολ για τους νεοφώτιστους, καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο αφού είχαν ευκαιρίες και πριν από τα γκολ και δεν απειλήθηκαν ποτέ. Στο δεύτερο χαλάρωσαν αλλά ελάχιστα κινδύνευσαν.

«Δεν μου αρέσουν ούτε οι κηδείες όταν χάνουμε, ούτε οι φιέστες όταν κερδίζουμε, μου αρέσει να είμαστε πάντα ανταγωνιστικοί. Το ματς με τη Βαγιαδολίδ τελείωσε, δεν μπορούμε να μένουμε εκεί, έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Αμορεμπιέτα τώρα. Εχουν άλλη φιλοσοφία, άλλο στυλ παιχνιδιού», είπε ο Καλέρο.

Νοκ άουτ ο αναντικατάστατος δεξιός μπακ Αλβαρο Ροντρίγκεθ (4/0). Στην αποστολή κανονικά ο βασικός στράικερ και σκόρερ δύο τερμάτων με τη Βαγιαδολίδ, Χουάνμα (4/2) που είχε ενοχλήσεις. Εξέτισε δύο αγωνιστικές ο βασικός στόπερ Σιέρα (2/0), διαθέσιμος για ντεμπούτο και ο γκολκίπερ Κάρο, προπονείται κανονικά ο βασικός στράικερ Αλεγρία (2/0) που έχασε τελευταία στιγμή με ενοχλήσεις το ντέρμπι με τη Βαγιαδολίδ (είχε ανακοινωθεί στη βασική ενδεκάδα, τελικά έγινε αλλαγή προ της σέντρας).

Κόντρα νεοφώτιστων στο προπονητικό κέντρο της Μπιλμπάο (εκεί θα παίξει όλα της τα εντός έδρας η Αμορεμπιέτα φέτος), η Αμορεμπιέτα έρχεται από ισοπαλία με κακή εμφάνιση στην Ιμπίθα, η Μπούργος από θρίαμβο στο ντέρμπι με τη Βαγιαδολίδ. Περίεργο ματς, η Αμορεμπιέτα βγάζει πάθος και ένταση και είχε κερδίσει εντός την Αλμερία, η Μπούργος είναι ελαφρώς ποιοτικότερη. Λάθος δεν είναι το σχεδόν ισορροπημένο σετ με 2,55 στον άσο, αν έπρεπε με το ζόρι να παίξω κάτι θα ήταν ισοπαλία στο 3,00 (Stoiximan) αλλά είναι ρουλέτα.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Η Μπούργος είχε να σκοράρει από την προετοιμασία και έβαλε τρίμπαλο στη Βαγιαδολίδ μέσα σε επτά λεπτά. Η Αμορεμπιέτα βρήκε δύο γκολ με την Αλμερία στο εντός από το πουθενά. Όλα μπορούν να συμβούν, αν σαφώς υπάρχει τάση στο Under 2,5. Στο 1,50 όμως πάμε βόλτα για… γκαζόζες (lol).

Αμορεμπιέτα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Μπούργος

Γ' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2011/2012 3 - 1 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 0 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 -