HOT MATCH

ΑΝΤΒΕΡΠ

1 - 0 03-10-21

ΓΑΝΔΗ

Για τον αγώνα ΑΝΤΒΕΡΠ-ΓΑΝΔΗ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 10:03 03/10/21
1.70

Την Πέμπτη υποδέχτηκε την Αιντραχτ για το Γιουρόπα και γνώρισε την ήττα (0-1) με πέναλτι στις καθυστερήσεις (91′) σε αναμέτρηση που όλα έδειχναν πως θα λήξει ισόπαλη. Δεν είχε το πάνω χέρι, αλλά δεν κινδύνευσε και ιδιαίτερα. Ανέβηκε στις αρχές του β’ ημιχρόνου, αλλά μετά το 65′ έχασε εκ νέου τη μεσαία γραμμή.

Εφτασε τις 4 διαδοχικές νίκες στη λίγκα, ενώ διεύρυνε το αήττητο στους 8 αγώνες (6-2-0) μετά την ανατροπή (2-1) που κατάφερε στην έδρα της Ουνιόν. Μολονότι βρέθηκε πίσω (42’) από λάθος γύρισμα του μέσου Βερστρέτε, μπόρεσε να το γυρίσει στο β’ μέρος χάρη στην ποιότητα του επιθετικού Φρέι (70’) αλλά και τις σωστές αλλαγές του τεχνικού Πρίσκε, με τον νεοεισελθόντα εξτρέμ Μπένσον να βρίσκει το νικητήριο γκολ (79’).

«Ολοι βλέπουν την ποιότητα και τον χαρακτήρα της ομάδας. Όμως πρέπει να τα δείχνουμε για 90’ και όχι μόνο μερικές στιγμές» σχολίασε ο τεχνικός Πρίσκε μετά την τελευταία νίκη στην έδρα της Ουνιόν.

Εξέτισε ο αρχηγός/στόπερ Ντε Λάετ (8/1).

Σταθερά εκτός ο στόπερ Ενγκελς (2/0), ο αριστερός μπακ Βάινς (1/0), ο αμυντικός χαφ Γιουσούφ (3/0) και ο έξτρεμ Μπαλικβίσα (3/0).

Την Πέμπτη υποδέχτηκε την Ανόρθωση για το Κόνφερενς Λιγκ και πήρε μία δίκαιη νίκη (2-0), χωρίς πάντως να αφήσει ευχαριστημένους εξέδρα και προπονητή, αφού αποδείχτηκε εκ νέου ιδιαίτερα άστοχη και χρειάστηκε να φτάσει στο 82′ για να σφραγίσει με 2ο γκολ το τρίποντο.

Στο πρωτάθλημα κατάφερε να κρατήσει το ήρεμο κλίμα στο εσωτερικό της μετά την ανατροπή (2-1) κόντρα στη Σερκλ Μπριζ. Όλα φαίνονταν πως ήταν έτοιμα να τιναχτούν στον αέρα μετά το προβάδισμα της αντιπάλου (38’) και κυρίως την κακή της απόδοση στο α’ μέρος. Αποχώρησε κάτω από αποδοκιμασίες για τα αποδυτήρια, ωστόσο βρήκε το κουράγιο να το γυρίσει (63’, 73’) με πρωταγωνιστή τον νεοφερμένο επιθετικό Λέμαγιτς και αφού πρώτα η αντίπαλος είχε χάσει σπουδαία ευκαιρία (60’) για το 0-2.

«Οι εξέδρες μας στήριξαν όσο ποτέ (!). Μας σφύριξαν βέβαια στο ημίχρονο, αλλά σίγουρα είχανε δίκιο» σχολίασε ο τεχνικός Βανχάεζεμπρουκ βγάζοντας αμηχανία μετά τον τελευταίο αγώνα στη λίγκα.

Επιστροφές μετά την αποθεραπεία του μέσου/οργανωτή Οφόε (6/2), του βασικού στόπερ Οκούμου (7/0), του αριστερού μπακ Νούριο (5/2), του φορ Ντεπουάτρ (5/2) και του χαφ Χακβετάτζε (5/0), παραμένει πάντως άγνωστο αν είναι σε θέση να βγάλουν 90λεπτο.

Συνεχίζουν εκτός ο μέσος Χιουλσάγκερ (4/0) και ο φορ Μπρούνο (3/1).

Αουτσάιντερ του 2,90 οι γηπεδούχοι που έρχονται από 4/4 νίκες και αήττητο 8 αγώνων (6-2-0) στη λίγκα απέναντι σε μία Γάνδη που ισορροπεί σε τεντωμένο σχοινί μετά τα διαρκή μπρος-πίσω που έχουν φέρει στα όρια τους οπαδούς της;
Είπαμε πως τα Xgoals είναι χρήσιμα, αλλά δεν είναι πανάκεια για να βγαίνουν αποκλειστικά από αυτά οι αποδόσεις. Η αξία στο σετ βρίσκεται στα αριστερά και τον 1DNB (+0 ασιατικό) που φτάνει στο 2,15 του Stoiximan.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Πιο κυνική η προσέγγιση των γηπεδούχων, καθώς διαθέτουν και τη μεγαλύτερη ποιότητα μπροστά (λέγε με Φρέι) ώστε να μετατρέπουν τις ευκαιρίες σε γκολ.
Η Γάνδη παραμένει σταθερά ο άγνωστος Χ της εξίσωσης αφού κανείς δεν ξέρει σε ποιά μέρα θα βρεθεί. Πάσο στα γκολ.

Αντβέρπ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Γάνδη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 1 2018/2019 2 - 2, 1 - 2 2019/2020 3 - 2 2020/2021 1 - 0