ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ - ΡΙΒΕΡ (22/7/21, 03:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ

0 - 2 22-07-21

ΡΙΒΕΡ

Για τον αγώνα ΑΡΧΕΝΤΙΝΟΣ-ΡΙΒΕΡ γράφει ο Γιώργος Φράγκος Ημερομηνία: 12:37 21/07/21

1
2

*** Ντιέγκο Μαραντόνα (24.300 θ.), Μπουένος Αϊρες.
*** Επαναληπτικός της φάσης των «16». Ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

Πήγε για να καταφέρει αυτό ακριβώς που κατάφερε, να πάρει μια ισοπαλία με γκολ. Το 1-1 την αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη, ειδικά από τη στιγμή που μετά το γρήγορο 1-0, κινδύνεψε να βρεθεί πίσω με 2-0, μετά την ισοφάριση έκανε όσο καλύτερη διαχείριση αποτελέσματος μπόρεσε.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με την Ιντεπεντιέντε έπαιξε με τη δεύτερη ενδεκάδα, αλλά πάλι τα κατάφερε με μεγάλη δόση τύχης πήρε «λευκή» ισοπαλία απέναντι σε μια αντίπαλο που έπαιξε με όλους τους βασικούς της.

Ζει και αναπνέει για την πρόκριση επί της Ρίβερ. Με τη νέα μορφή του Λιμπερταδόρες δεν έχει φτάσει ποτέ στους «8», έχει να κάνει αξιόλογη πορεία από το 1986, ελπίζει πως σε όλα αυτά θα βάλει απόψε ένα τέλος.

Προειδοποιητικός ο Μιλίτο για τη ρεβάνς, καθώς γνωρίζει πολύ καλά τί σημαίνει να αντιμετωπίζει μια ομάδα τη Ρίβερ στο Λιμπερταδόρες, με ανοιχτό σκορ πρόκρισης. Δεν πρέπει να καθίσουμε πάνω στο 1-1 του πρώτου ματς, θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι και να δημιουργήσουμε όσες περισσότερες επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία της Ρίβερ» τόνισε ο νεαρός κόουτς.

Τραυματίας ο αναπληρωματικός φορ Ερέρα, απών με την ολυμπιακή ομάδα ο ενίοτε βασικός χαφ Βέρα. Ο Μιλίτο δεν θα ρισκάρει να χαλάσει κάτι στη χημεία της ενδεκάδας του πρώτου ματς, τη διατηρεί απαράλλακτη και σε 3-4-3.

Αδικημένη από το σκορ η Ρίβερ, προηγήθηκε νωρίς και άξιζε να πετύχει δεύτερο τέρμα, έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Ισοφαρίστηκε κόντρα στη ροή, στην επανάληψη η αντίπαλο έκανε καλή δουλειά να την μπλοκάρει, δεν ήταν εκείνη που έπρεπε για να βρει το γκολ της νίκης.

Αγωνιστικά το φεγγάρι της γενικότερα δεν είναι καλό, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ηττήθηκε 1-2 από την Κολόν εντός, με την αντίπαλο να αγωνίζεται με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο. Εκανε κάποιες αλλαγές ο Γκαγιάρδο, όταν είδε τα πράγματα να στραβώνουν έριξε τους βασικούς αλλά αποτέλεσμα δεν είδε, παρά μόνο την τυπική μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις.

Πάει με μειονέκτημα στο Πατερνάλ, από τη στιγμή που το 0-0 κάνει στην αντίπαλο. Αυτό σημαίνει πως θα τα δώσει όλα για την πρόκριση, άλλωστε το Λιμπερταδόρες, όπως κάθε χρόνο από τότε που συμμετέχει σε αυτό, είναι ο κύριος στόχος της.

Τα μέσα λένε πως ο Μιλίτο εξελίσσεται σε κακό δαίμονα του Γκαγιάρδο, οι δυο τους είχαν μια αψιμαχία αν και στο τέλος του αγώνα έφυγαν αγκαλιασμένοι ενώ και στις δηλώσεις του μετά το ματς δήλωσε προβληματισμένος για κάποια στοιχεία που λείπουν από το παιχνίδι της ομάδας, όπως η εκτελεστική δεινότητα. Ολα αυτά συνθέτουν ένα σκηνικό πίεσης για τον κόουτς της Ρίβερ, ο οποίος βέβαια έχει βρεθεί σε ανάλογη θέση και επανέκαμψε. Ζητούμενο να κάνει το ίδιο, αλλά σ’ αυτό πρέπει να τον βοηθήσουν και οι παίκτες του.

Δεν αλλάζει κάτι στην ενδεκάδα ο Γκαγιάρδο, από τη στιγμή που δεν υπάρχει ανωτέρα βία για κάτι τέτοιο. Εμπιστεύεται τους βασικούς και το 4-3-3 που δεν απέδωσε απόλυτα στο πρώτο ματς, ελπίζει πως η ομάδα του θα παρουσιάσει την εικόνα του πρώτου 20λεπτου του πρώτου ματς και θα την διατηρήσει ως το τέλος.