ΧΑΜΑΡΜΠΙ - ΜΙΕΛΜΠΙ (17/4/21, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

2 - 0 17-04-21

ΜΙΕΛΜΠΙ

Για τον αγώνα ΧΑΜΑΡΜΠΙ-ΜΙΕΛΜΠΙ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 01:54 17/04/21

1
2

Παρασύρθηκε από τον ρυθμό του αγώνα και το πλήρωσε με ήττα στην εκπνοή του αγώνα στο Μάλμε (2-3). Ευτύχισε να προηγηθεί δίχως να καταφέρει να εκμεταλλευτεί το προβάδισμά της, ευάλωτη η άμυνά της, ανεπαρκής η επιθετική της προσπάθεια παρά τα δυο γκολ.

Απογοήτευση στις τάξεις της μετά την ήττα στο Μάλμε, κόσμος και ομάδα θεωρούν πως θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα και ίσως όχι άδικα, μιας και άντεξε για ενενήντα λεπτά να κρατήσει το ματς στην ισοπαλία. Το θέμα είναι πως με το καλημέρα βρίσκεται στο -3 από την κορυφή, ο Μπίλμπορν γνωρίζει πως φέτος δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους και έτσι η νίκη με την Μιέλμπι αποτελεί μονόδρομο, καθώς την περιμένει το απαιτητικό ματς με την ΑΪΚ την επόμενη αγωνιστική.

Εκτός αποστολής συνεχίζει ο φορ Παουλίνιο (-), κανονικά στην αποστολή ο φορ Ακαμ και ο νεαρός μέσος Σερ.

Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της στην πρεμιέρα με την Βάρμπεργκ, συμβιβάστηκε με την λευκή ισοπαλία. Καλύτερη για ένα ημίχρονο, δημιούργησε δυο-τρεις ευκαιρίες δίχως να τις εκμεταλλευτεί. Παθητική στην επανάληψη, μοιραία ήρθε το 0-0.

Η Μιέλμπι στην πρεμιέρα έδειξε δυο πρόσωπα, το 0-0 εντός έδρας με ανταγωνίστρια ομάδα δεν την ικανοποιεί, αλλά η είδηση πως ο τεχνικός της, Κρίστιαν Γιέρντλερ, επιστρέφει στον πάγκο, καθώς για την πρώτη αγωνιστική έμεινε σπίτι επειδή είχε βρεθεί θετικός στον Covid-19, πιθανότατα να τονώνει την ψυχολογία της.

«Ήταν αρκετά ανεμενόμενη η εικόνα της πρεμιέρας με την Βόρμπεργκ. Εκμεταλλεύτηκε το ύψος και την δύναμή της και μας ταλαιπώρησε, ειδικά στην επανάληψη που είχαμε και κόντρα τον άνεμο. Τώρα καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ πιο επιθετική ομάδα, που σίγουρα θέλει να επανορθώσει μετά την ήττα στο Μάλμε. Πρόκειται για ομάδα που χτίζει το παιχνίδι της και υπερφορτώνει συγκεκριμένους χώρους του γηπέδου» σχολίασε ο Γιέρντλερ.