ΧΟΝΚΑ

0 - 1 29-05-21

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Για τον αγώνα ΧΟΝΚΑ-ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 02:56 29/05/21

*** Χωρίς κόσμο.

Κακή εμφάνιση και τιμητική ήττα 1-0 από τη Λάχτι εκτός έδρας. Δεν έκανε φάσεις και δεν χάλασε καν την ψυχολογία της αντιπάλου με 2-3 μακρινά καλά σουτ. Δεν άξιζε κάτι περισσότερο.

Ούτε κρύο ούτε ζέστη στη Χόνκα. Η ομάδα δεν πάει χάλια, ούτε όμως και έχει μπει σε σωστή πορεία ακόμα. Ουδέτερο το κλίμα. Ο γκολκίπερ της Χόνκα, ο Τιμ Μάρεϊ δηλώνει: “Είναι κρίσιμο να παίξουμε όσο το δυνατόν ασφαλέστερα, χωρίς περιττά ρίσκα, η Σεϊναγόκι είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στην επίθεση”.

Εκτός μένουν ο μέσος Βουτιλάινεν (1/0) και πιθανότατα και ο μπακ Άρκο Μενσά (4/0) και ο επιθετικός Ντάρεν Σμιθ (3/1).

Επαιξε παλικαρίσια με την Ελσίνκι και είχε και ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Εκεί που πίστεψε ότι έχει τον βαθμό, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η HJK την άφησε “ξερή”.

“Ήταν δύσκολο να το χωνέψουμε αλλά αφήσαμε πίσω το ματς αυτό και τομν τρόπου που χάσαμε” λέει ο Χόνκαβααρα για το 0-2 στο 93 με την Ελσίνκι και μιλάει ενόψει Χόνκα: “Περιμένουμε ακόμα ένα δύσκολο ματς με ομάδα που παίζει επιθετικά και δημιουργεί έξτρα επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Μπήκε εμείς να γίνουμε πιο επικίνδυνη στη γραμμή κρούσης”.

Πλήρης, μόνο πάγια απόντες θα λείψουν.

Από ήττα προέρχονται και οι δύο. Η Χόνκα δεν δείχνει να έχει “πατήσει” ακόμα αγωνιστικά, δεν έχει βρει ρυθμό στη νέα σεζόν. Η Σεϊναγιόκι κόντεψε να σταματήσει την …αγριεμένη Ελσίνκι και έδειξε πως έχει πάρει το μάθημα σοβαρότητας των δύο ισοπαλιών στο ξεκίνημα της σεζόν. Σε λάθος πλευρά “γέρνει” το σετ. Το ασιατικό (+0) 2 (ίδιο με το 2 DNB) στο 2,10 της Bet365.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Σε ένα ματς σκοράρουν, στο άλλο χάνονται. Την ίδια αγωνιστική συμπεριφορά δείχνουν και αμυντικά. Ακόμα δεν έχουν παρουσιάσει σταθερότητα στην επαναληψιμότητα των γκολ τους που να αποτελεί “πιάσιμο” για bet. Πάσο.

Χόνκα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Σεϊναγιόεν

Α' ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ 2011 - 2012 - 2013 - 2014 1 - 1 2015 - 2016 - 2017 - 2018 3 - 1 2019 0 - 0 2020 0 - 0