Γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 13:34 15/03/19
2
1.60
1.82
1.94

Δεν είχε συνέχεια η μεγάλη νίκη επί της Ανόρθωσης, υπέστη επώδυνη ήττα στην έδρα της Αλκής και οι πιθανότητες του για παραμονή είναι πια θεωρητικές. Εκανε καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 38’, βραχυκύλωσε τελείως όμως στο β’ μέρος και επέτρεψε σε 20 λεπτά την ανατροπή (48’ 1-1, 68’ 2-1). Κάκιστο ματς, πέντε τελικές είχε ο ίδιος, τέσσερις η αντίπαλός του (!), όφειλε να πάρει έστω το «Χ».

Έχει μόνο μία νίκη στις 15 τελευταίες αγωνιστικές (1-4-10), αυτή που πέτυχε στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι, κόντρα στην αδιάφορη Ανόρθωση. Η τελευταία ελπίδα να διεκδικήσει την παραμονή είναι το σημερινό ματς, καθώς βρίσκεται στο -8 από την 4η θέση των πλέι-άουτ.

Αλλά κατά πως φαίνεται δεν υπάρχει πια πίστη. Η διοίκηση ενημέρωσε τον βασικό γκολκίπερ Γιάννη Αραμπατζή ότι θα διακοπεί το συμβόλαιο του πριν από το τέλος της σεζόν, θέτοντας τον στο περιθώριο. Με λίγα λόγια ξεκίνησε ήδη η εξοικονόμηση πόρων…

Επιστρέφει ο χαφ Λαγός (7/0), ίσως και ο επιθετικός Μαύρου (17/3).

Δεν χάρηκε όσο θα ήθελε το βαθμό στην έδρα της Ανόρθωσης αφού η νίκη της Αλκής το έριξε σε θέση υποβιβασμού. Είχε ελαφρά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας το με γκολ (36’ 1-0 / 45’ 1-1), στο β’ όμως πιέστηκε πολύ και ήταν τυχερό σε αρκετές περιπτώσεις, γλιτώνοντας και σε δοκάρι στο 94’. Είχε πάντως και από την πλευρά του δύο καλές στιγμές και μια τεράστια ευκαιρία στο 86’.

Δεν σκέφτεται καν την ισοπαλία, θέλει μόνο τη νίκη για να επιστρέψει άμεσα σε θέση παραμονής.

«Αν υποβιβαστεί αυτή η ομάδα θα κόψω το ποδόσφαιρο…», είπε με έμφαση ο έμπειρος πρώην διεθνής Καμερουνέζος χαφ Ενόχ (με θητεία σε Φούλαμ, Αγιαξ και Σταντάρ Λιέγης). «Είμαστε καλύτεροι από το 70% των ομάδων της κατηγορίας», υπερθεμάτισε ο Σίτο Ριέρα.

Επιστρέφει ο εξτρέμ Ριέρα (18/1), προλαβαίνουν οι επιθετικοί Σάρατε (21/1) και Γκοζλάν (5/1). Παραμένει εκτός ο βασικός γκολκίπερ Κλάιμαν (21/0).

Στην εφημερίδα είχε προταθεί το διπλό σε draw no bet, με την εξήγηση ότι το σετ, που έχριζε φαβορί τον Ερμή, ήταν λάθος. Η μεταβολή στο σετ ήταν απίστευτη, απ’ το 3,20 το διπλό κατρακύλησε στο 1,70 (!) και φυσικά σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από το πάσο.

Δεν έχουν ενδιαφέρον τα στοιχήματα με τα γκολ, ούτε ένα τελείως κλειστό παιχνίδι, αλλά ούτε και ένα «ροντέο» μπορεί να αποκλειστεί.

Ερμής

Παραλίμνι

Α' ΚΥΠΡΟΥ 2008/2009 - 2009/2010 1 - 0 2010/2011 1 - 0 2011/2012 0 - 1 2012/2013 - 2013/2014 3 - 2 2014/2015 - 2015/2016 2 - 1 2016/2017 - 2017/2018 -