ΓΚΑΚΡΑ

1 - 1 15-07-21

ΣΟΥΤΙΕΣΚΑ

Για τον αγώνα ΓΚΑΚΡΑ-ΣΟΥΤΙΕΣΚΑ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 11:11 15/07/21
1.98

*** «Μιχαΐλ Μέσκι» (27.225 θ.), Τυφλίδα. Δεν είναι η φυσική έδρα της Γκάγκρα. Με θεατές.

*** Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ).

Α’ ΜΑΤΣ (Σουτιέσκα – Γκάγκρα 1-0): Στο πρώτο ημίχρονο η Σουτιέσκα ήταν καλύτερη, έχασε ευκαιρίες και σκόραρε στο 18’, στο δεύτερο η Γκάγκρα ανέβασε ρυθμούς, πίεσε και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, 4-8 τελικές προσπάθειες, 3-2 εντός εστίας.

Δεν χάνει την αισιοδοξία της η κυπελλούχος της Γεωργίας, Γκάγκρα πως θα πάρει την πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία της –έχει μόνο μία αποτυχημένη συμμετοχή-, βάσει της απόδοσης στο β’ μέρος στο Μαυροβούνιο. Βαδίζει ολοταχώς για την πρώτη παρουσία στην α’ εθνική από το 2012, την οποία πέρυσι έχασε στα πλέι οφ, είναι πρωτοπόρος ύστερα από 20 αγωνιστικές και «τρέχει» σερί 6-1-0, δεν αγωνίστηκε το Σαββατοκύριακο.

Η περσινή 2η στο Μαυροβούνιο, Σουτιέσκα έδειξε για ένα ημίχρονο την ποιοτική ανωτερότητά της σε σχέση με τη γεωργιανή αντίπαλό της, αλλά στο άλλο φάνηκε η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού, στο ντεμπούτο του κόουτς Σάβοβιτς. Στις 25 Μαΐου τελείωσε το πρωτάθλημα, στις 24 Ιουλίου αρχίζει το επόμενο. Με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας έχει πάρει τη μοναδική πρόκριση στην ιστορία της, δέκα αποκλεισμοί. Πήρε εσχάτως μεταγραφή για την Ισπανία ο περσινός 2ος σκόρερ της στο πρωτάθλημα, Οσμαζιτς.

Η Γκάγκρα, αν και ομάδα β’ κατηγορίας, το πάλεψε στο πρώτο παιχνίδι, αλλά δεν της «κάθισε» το αποτέλεσμα, έχει την αγωνιστική ετοιμότητα στα υπέρ της σε σύγκριση με τη Σουτιέσκα και δίνεται φαβορί στο 2,30, ωστόσο είναι αρκετά πιο μπερδεμένο από αυτό το παιχνίδι. No bet.

Στο 1,80 το G/G από τη Sportingbet θα πάμε με το G/G, αμφότερες έκαναν τις ευκαιρίες τους στο πρώτο παιχνίδι, η Γκάγκρα χρειάζεται γκολ και πλέον από τη στιγμή που δεν υπάρχει ο κανόνας του εκτός έδρας τέρματος δεν χρειάζεται να είναι τόσο προσεκτική πίσω.