ΙΝΤΕΡ - ΡΟΜΑ (8/2/22, 22:00) H επιστροφή του Μουρίνιο

Για τον αγώνα ΙΝΤΕΡ-ΡΟΜΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:11 07/02/22

1
2

***Στο 50% της χωρητικότητας.
***Νοκ-άουτ ματς για το κύπελλο, παράταση και αν χρειαστούν πέναλτι, προβλέπονται σε περίπτωση παράτασης στο 90λεπτο.
***Θρύλος για την Ιντερ ο Ζοσέ Μουρίνιο (2008-2010), με την κατάκτηση του τρεμπλ (2010).
***Στο πρωτάθλημα φέτος: Ρόμα – Ιντερ 0-3 (04/12).

Το ντέρμπι με τη Μίλαν έδειχνε δικό της, ήταν καλύτερη, πιο παραγωγική, κέρδιζε τις μονομαχίες και είχε περισσότερη ποιότητα, αλλά ένα μπλακ-άουτ έφερε την οδυνηρή ήττα (1-2). Η μάχη του τίτλου άναψε για τα καλά, η Ιντερ είχε τις ευκαιρίες και το σωστό προβάδισμα με τον Πέρισιτς. Ο αντίπαλος γκολκίπερ Μενιάν κράτησε το 1-0, η Ιντερ «κόπηκε» στη μέση όταν βγήκαν από το ματς οι Πέρισιτς, Τσαλχάνογλου και Μαρτίνες, δύο αμυντικά λάθη έφεραν την ανατροπή, στο 75’ και το 78’.

Η Ιντερ γνώρισε απρόσμενη ήττα, έτσι όπως εξελίχθηκε τουλάχιστον το ντέρμπι, ξεκίνησε με το αριστερό τον πολύ δύσκολο κύκλο αγώνων που έχει μπροστά της. Θυμίζουμε ότι μετά το αποψινό με τη Ρόμα θα πάει το Σάββατο στη Νάπολι για ένα ακόμα ντέρμπι τίτλου και την Τρίτη θα υποδεχθεί τη Λίβερπουλ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Πρόγραμμα-«φωτιά» και για να δούμε αν η Ιντερ θα μπορέσει να αντεπεξέλθει στη συνέχεια.

Ο Σιμόνε Ιντσάγκι το Σάββατο έκανε λόγο για άδικη ήττα στο ντέρμπι, λέγοντας πως «κυριαρχήσαμε για μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν καθαρίσαμε το ντέρμπι όταν έπρεπε».

Για το ματς κυπέλλου με τη Ρόμα ανέφερε πως «παίζουμε με μια πολύ δυνατή ομάδα που μπορεί να κερδίσει τους πάντες. Εχουν ποιοτικό ρόστερ και προπονητή τον Μουρίνιο. Εμείς θέλουμε να αντιδράσουμε μετά την άδικη ήττα στο ντέρμπι, φυσικά το ποδόσφαιρο είναι υπόθεση λεπτομερειών. Ευτυχώς παίζουμε αμέσως για να αντιδράσουμε, δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως όλη την καλή δουλειά των προηγούμενων μηνών».

Αλλαγή και ερωτηματικό ο πολύτιμος εξτρέμ Πέρισιτς (21/5), είναι διαθέσιμος αλλά το πιθανότερο είναι να ξεκινήσει από τον πάγκο. Παραμένουν εκτός ο χρήσιμος μεσοεπιθετικός Κορέα (14/4, 7 αλλ.) και οι δύο νεοφερμένοι, ο μπακ/χαφ Γκόσενς (6/1 Αταλάντα) και ο φορ Καϊσέδο (9/1 Τζένοα).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Ράντου – Ντ’ Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Μπαστόνι – Νταρμιάν, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Ντιμάρκο – Σάντσες, Τζέκο.

Ετοιμάζει ροτέισον ο Ιντσάγκι, πιθανό κάτω από τα δοκάρια ο Ρουμάνος Ράντου, στην άμυνα προς πάγκο προορίζεται ο Ντε Φράι, Νταρμιάν και Ντιμάρκο στις πτέρυγες, στην επίθεση ο Αλέξις Σάντσες αντί του Λαουτάρο. Ισως ο άξονας να παραμείνει αναλλοίωτος, με τους Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς και Τσαλχάνογλου.

5/6 τελευταία G/G σε επίσημα.

Μετά από κακή εμφάνιση κόλλησε στο 0-0 με την Τζένοα, ένα ακόμα αποτέλεσμα που βάζει «φρένο» στις φιλοδοξίες για την τέταρτη θέση. Η Ρόμα άφησε ένα ημίχρονο, «έτρεξε» περισσότερο μετά την αποβολή  αντιπάλου στο 69’, στις καθυστερήσεις δε μέτρησε γκολ του Τζανιόλο, μέσω VAR για φάουλ που είχε προηγηθεί από τον Εϊμπραχαμ.

Ο Τζανιόλο έβρισε τον διαιτητή κατόπιν και αποβλήθηκε, με τον Μουρίνιο στις δηλώσεις του μετά το ματς να τα βάζει με το… «σύστημα»: «Τη Ρόμα τη θεωρούν μικρή ομάδα. Υπήρχε περίπτωση να αποβληθεί για κάτι ανάλογο ο Κιελίνι στο Τορίνο ή ο Ιμπραΐμοβιτς στο Μιλάνο;». Και τόνισε πως το γκολ της Ρόμα έπρεπε να μετρήσει, ο Πορτογάλος τα έβαλε και με το VAR, το οποίο πλέον έχει αλλάξει τη μορφή του ποδοσφαίρου.

Ο Πορτογάλος τεχνικός δεν παραχώρησε συνέντευξη Τύπου ενόψει της επιστροφής του στο Μιλάνο ως αντίπαλος της Ιντερ. Οι οπαδοί πάντως είναι στο πλευρό της ομάδας και ζητούν από τη διοίκηση να υψώσει τους τόνους της διαμαρτυρίας για τη διαιτησία, κάτι που ως τώρα δεν έχει συμβεί.

Η Ρόμα μένει πίσω στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης και ούτως ή άλλως έχει δείξει πως σωστά είναι στο -6 από τη Γιουβέντους, πιθανώς το κύπελλο να είναι μία διέξοδος για τη διάκριση στη φετινή σεζόν.

Χωρίς απουσίες που επηρεάζουν. Επιστρέφει στην αποστολή ο ηγέτης μεσοεπιθετικός Πελεγκρίνι (15/6, 3 ασίστ), από την προετοιμασία παραμένει εκτός ο μπακ/χαφ Σπινατσόλα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Ρούι Πατρίσιο – Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες – Κάρσντορπ, Ολιβέιρα, Βερτού, Βίνια – Μκχιταριάν – Τζανιόλο, Εϊμπραχαμ.

Σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος δύο είναι οι εκτιμώμενες αλλαγές, ο Βίνια θα πάρει τη θέση του Μέιτλαντ-Νάιλς και ο Βερτού αυτή του Κριστάντε στον άξονα. Μκχιταριάν σε ελεύθερο ρόλο, Τζανιόλο και Εϊμπραχαμ στο δίδυμο μπροστά.

3 διαδοχικά G/G & Over 2,5 εκτός έδρας.

Ίντερ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Ρόμα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 2 - 0 2022/2023 -