ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

2 - 2 02-05-21

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Για τον αγώνα ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 10:19 02/05/21
2.15

*** Το μεγάλο ντέρμπι της χώρας. Χωρίς θεατές.
*** Για την κανονική περίοδο: Κλαμπ Μπριζ – Αντερλεχτ 3-0 (04/10) και Αντερλεχτ – Κλαμπ Μπριζ 2-1 (11/04).

Μπαίνει στα πλέι οφ με σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου χάρη στην επίδειξη δύναμης που έκανε στη μεγαλύτερη διάρκεια της σεζόν.

Προς το τέλος της κανονικής περιόδου έκανε πάντως νερά, γνωρίζοντας τις ήττες από Αντβέρπ και Αντερλεχτ, χωρίς βέβαια να στοιχίσουν ιδιαίτερα βαθμολογικά.

Στην τελευταία στροφή χρειάστηκε να φτάσει στα τελευταία λεπτά για να πάρει μία δίκαιη νίκη (4-2/85’, 89’) κόντρα στη Μουσκρόν, έχοντας πιάσει το φετινό ρεκόρ κατοχής μπάλας (72%).

“Θέλουμε να εξασφαλίσουμε το συντομότερο δυνατόν το πρωτάθλημα” αρκέστηκε πριν την έναρξη των πλέι οφ ο τεχνικός Κλεμάν, ο οποίος δεν βιάζεται να ανανεώσει το συμβόλαιό του με την ομάδα περιμένοντας το τέλος της σεζόν και τις προτάσεις από το εξωτερικό που πιθανόν να έχει στα χέρια του.

Τιμωρημένος ο βασικότατος δεξιός μπακ Μάτα (34/1).

Ούτε σήμερα στις επιλογές ο αμυντικός χαφ Μπαλάντα (21/1), ο επιθετικός Μπαντζί (24/4) και ο αμυντικός Ρίκα (14/0).

Όχι μόνο κατάφερε να βγει νικήτρια στη μάχη με την Οστάνδη για μία θέση στα πλέι οφ τίτλου, αλλά με την κατάκτηση του κυπέλλου από την Γκενκ εξασφάλισε ήδη την παρουσία της στην Ευρώπη για τη νέα χρονιά.

Στο φινάλε της κανονικής περιόδου χρειαζόταν ένα βαθμό για να βρεθεί στην 4άδα και τα κατάφερε με το παραπάνω, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη (1-0/80’) στην έδρα της Σιντ Τρούιντεν.

«Τώρα μπορούμε απελευθερωμένοι από το άγχος να δείξουμε τις ικανότητές μας» σχολίασε πριν τα πλέι οφ ο τεχνικός Κομπανί, που τόνισε πως δεν έχει σκοπό να κάνει υπολογισμούς και αυτό που ζητάει από τους παίκτες του είναι οι 6/6 νίκες.

Η διοίκηση ήδη ανακοίνωσε την πρώτη μεταγραφή για τη νέα σεζόν, με τον πολύπειρο επιθετικό Ραφαέλοφ (Αντβέρπ) να ετοιμάζεται να ντυθεί από το καλοκαίρι στα “μωβ”.

Πλήγμα ο τραυματισμός του καλού μέσου Ασιμέρου (5/1).

Σταθερά εκτός ο βασικός στόπερ Ντελκρουά (23/0) και ο γκολκίπερ Βαν Κρόμπριτζ (12 συμ.).

Την πάτησε πρόσφατα (11/04) η Κλαμπ Μπριζ από την Αντερλεχτ, χάνοντας (1-2) στην κανονική περίοδο έναν αγώνα που μέχρι το 70′ έμοιαζε δικός της.
Τότε βέβαια το βαθμολογικό κίνητρο έγερνε σχεδόν μονόπατα στην πλευρά των «μωβ», κάτι που δεν ισχύει τώρα.

Προβάδισμα νίκης στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, που αναμένεται να “χρησιμοποιήσει” τον συγκεκριμένο αγώνα ως ματς αποδείξεων, με τον άσο να φτάνει στο εξαιρετικό 1,98 του Stoiximan.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Δύσκολη η εκτίμηση στα γκολ. Η Κλαμπ Μπριζ έχει γεμάτη πλέον την ισχυρή μεσοεπιθετική της γραμμή, ωστόσο η Αντερλεχτ έβγαλε μεγαλύτερη αμυντική συνέπεια στα τελευταία παιχνίδια.

Κλαμπ Μπριζ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Αντερλεχτ

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2010/2011 3 - 0, 0 - 2 2011/2012 0 - 1, 1 - 1 2012/2013 2 - 1, 2 - 2 2013/2014 0 - 1, 4 - 0 2014/2015 2 - 1, 2 - 2 2015/2016 4 - 0, 1 - 4 2016/2017 1 - 1, 2 - 1 2017/2018 5 - 0, 1 - 2 2018/2019 2 - 1, 1 - 0 2019/2020 2 - 1