ΚΟΖΕΝΤΣΑ - ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ (5/4/21, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΟΖΕΝΤΣΑ

0 - 1 05-04-21

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ

Για τον αγώνα ΚΟΖΕΝΤΣΑ-ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:01 04/04/21

1
2

***Χωρίς θεατές.

Νίκη-χρυσάφι στο εξάποντο με την Ασκολι (2-1), παραμένει στη ζώνη των πλέι-άουτ αλλά αύξησε τη διαφορά από την αντίπαλό της στους 4 βαθμούς. Δεν έκανε καλό ξεκίνημα και από στημένη φάση στο 21’ δέχτηκε το 0-1, ωστόσο  ανέκαμψε, πίεσε, με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε με τον Τρεμολάντα και στο 53’ ο Κονέ με απρόσμενο σουτ της έδωσε τη νίκη. Κατόπιν με προσεκτική συμπεριφορά κατάφερε να κρατήσει το 2-1.

Πολύτιμη νίκη για την Κοζέντσα και αν έρθει μια ακόμα με την Κρεμονέζε τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα. Αυτή η ομάδα εξάλλου έχει συνηθίσει να παίρνει με επικούς τρόπους την παραμονή και με θρίλερ, έχει μάθει να ζει με αυτό το άγχος. Ο Ρομπέρτο Οκιούτσι τόνισε πως «τίποτα δεν έχει κριθεί, βάλαμε ένα μικρό κομμάτι για την επίτευξη του στόχου μας. Η νίκη με την Ασκολι δεν θα έχει αξία αν δεν πάρουμε αποτέλεσμα και με την Κρεμονέζε».

Δύο βασικές απουσίες προέκυψαν από το τελευταίο. Συμπλήρωσε κάρτες ο μπακ/στόπερ Ινγκρόσο (21/0) ενώ τραυματίστηκε ο χαφ Πετρούτσι (24/0). Χάνουν τέταρτο ο νεοφερμένος φορ Μπακόγκου (5/0) και ο αναπληρωματικός χαφ Μπα (16/0, 14 αλλ.). Σταθερά έξω ο βασικός μπακ/στόπερ Μπιτάντε (18/1) ενώ από τεστ θα περάσει ο μπακ/χαφ Τζέρμπο (10/0, 13/0 Ασκολι).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-1-2): Φαλκόνε – Τιριτιέλο, Ιντα, Λετζίτιμο – Τζέρμπο, Μπαχλουλί, Σιαουντόνε, Κρέκο – Τρεμολάντα – Λιότσι, Καρέτα.

5/7 τελευταία Under 2,5.

Δεν έπαιξε με την Εμπολι αφού η αντίπαλος είχε πολλαπλά κρούσματα κορονοϊού. Η Κρεμονέζε ήταν γενικά σε καλή φόρμα και με αήττητο τριών αγωνιστικών (2-1-0) χωρίς να δεχτεί γκολ, τελευταίο της ματς παραμένει το 0-0 στο Ασκολι πριν 17 μέρες, όπου και έκανε περισσότερα για να κερδίσει, έχοντας τις πιο σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Κρεμονέζε επιστρέφει στη δράση και με κάποια ξεκούραση παραπάνω, αφού δεν έπαιξε με την Εμπολι, ο Φάμπιο Πέκια προσπαθεί να είναι συγκεντρωμένος στην Κοζέντσα: «Το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο και σημαντικό, μετά και την τελευταία νίκη της Κοζέντσα. Αλλά δεν πρέπει να αγχωθούμε, παιχνίδι τριών βαθμών είναι και αυτό. Αντιμετωπίζουμε μια ομάδα που κέρδισε ένα σπουδαίο ματς με την Ασκολι, όμως έχουμε προετοιμαστεί καλά και θέλουμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς».

Τέθηκαν νοκ-άουτ ο ημιβασικός χαφ Πινάτο (24/2, 12 αλλ.) και ο καλός αλλά άτυχος με τραυματισμούς, χαφ Ντέλι (9/2). Χάνει δεύτερο ο βασικός αριστερός μπακ Βαλέρι (28/1), είναι έξω σταθερά ο στόπερ Κόκολο (3/0, 18/0 Γιούβε U23).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Καρνεσέκι – Φιορνταλίζο, Ραβανέλι, Μπιανκέτι, Κρεσέντσι – Μπαρτολομέι, Καστανιέτι, Βαλτζανία – Γκαετάνο, Τσόφανι, Μπουοναγιούτο.

Μόλις σε δύο ματς με τον Φάμπιο Πέκια δεν έχει σκοράρει (11/13).

Κοζέντσα

Κρεμονέζε

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 0 2019/2020 2 - 0 2020/2021 0 - 1 2021/2022 0 - 2 2022/2023 -