ΛΕΤΣΕ

3 - 1 02-11-20

ΠΕΣΚΑΡΑ

Για τον αγώνα ΛΕΤΣΕ-ΠΕΣΚΑΡΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:59 01/11/20

***Κεκλεισμένων των θυρών.
***Παίκτης της Λέτσε (2011-2012) ο Μάσιμο Οντο, εκεί έκλεισε την ποδοσφαιρική του καριέρα.

Αποκλεισμός στο κύπελλο με ήττα 3-1 από την Τορίνο στην παράταση. Στον κανονικό αγώνα (1-1) ήταν καλύτερη, είχε προηγηθεί με τον Στεπίνσκι (23’), δέχτηκε την ισοφάριση στο 44’, είχε τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, έμεινε από δυνάμεις στην παράταση.

Στο πρωτάθλημα με εμφάνιση δύο όψεων πήρε το 1-1 από την Κοζέντσα.

Τιμωρημένος και στην εξέδρα ο τεχνικός Κορίνι, θα απουσιάσει από το αποψινό παιχνίδι, στον πάγκο θα βρίσκεται ο βοηθός του, Σαλβατόρε Λάνα. Η Λέτσε αγνοεί τη νίκη από τη δεύτερη αγωνιστική και το 2-0 στο Ασκολι, εντός έδρας έχει δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς και πρέπει να βρει αποτελέσματα, η διοίκηση δεν θα δώσει περαιτέρω πίστωση χρόνου στον Κορίνι, με τον στόχο της ανόδου εκπεφρασμένο εξαρχής.

Τιμωρημένος ο στόπερ Ροσετίνι (1/0). Τραυματίες ο μεσοεπιθετικός Λιστκόβσκι (4/0) και ο στόπερ Ντέρμακου (2/1). Αμφίβολος ο μεσοεπιθετικός Φάλκο (2/0), που επικαλέστηκε υπερβολικό… στρες, απέστειλε μάλιστα ιατρική βεβαίωση στην ομάδα, η οποία του επιβάλλει ξεκούραση 15 ημερών.

5/7 επίσημα στα 2-3 γκολ.

Το κύπελλο ήταν η τελευταία σκοτούρα της, φυσιολογικός ο αποκλεισμός από την Πάρμα, ήττα με 3-1, βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις με τον Μπελόνι, αλλά φυσικά δεν μπορεί να αισθάνεται και ικανοποιημένη.

Από το κακό στο χειρότερο στο πρωτάθλημα, τέσσερις σερί ήττες, το απόλυτο μηδέν στο 0-2 από τη Φροζινόνε, παιχνίδι στο οποίο δεν έκανε καμία κλασική ευκαιρία και δέχτηκε τα δύο γκολ στο 6’ και το 50’, μόλις σε πέντε τελικές της αντιπάλου.

Ο Μάσιμο Οντο στηρίχθηκε ξανά από τη διοίκηση, η οποία φαίνεται να έχει άλλες σκοτούρες τώρα, με σενάρια για επικείμενη πώληση του συλλόγου σε γκρουπ άγνωστων επενδυτών, που όπως λέει ο πρόεδρος Σεμπαστιάνι, «μέχρι να τελειώσουν οι συζητήσεις δεν πρόκειται να αποκαλύψουμε το παραμικρό».

Όπως και να έχει, ο Μάσιμο Οντο δεν μπορεί… εσαεί να χάνει, οφείλει να βρει αποτελέσματα άμεσα, τονίζει πως «το πρόβλημα της ομάδας είναι πνευματικό και ψυχολογικό, στην πρώτη δυσκολία απογοητευόμαστε. Αλλά πρέπει να αντιδράσουμε και οι παίκτες να καταλάβουν ότι οφείλουν να θυσιαστούν για το καλό της ομάδας».

Αρκετά καλύτερα τα αγωνιστικά νέα για τον Μάσιμο Οντο, είναι εκτός οι στόπερ Ντρούντι (5/0). Αντέι (-), ενώ οι όποιες άλλες απουσίες δεν επηρεάζουν. Αρνητικός στον κορονοϊό ο δεξιός μπακ Μπελανόβα (2/0), αποθεραπεύθηκαν οι φορ Σέτερ (2/0), Ασένσιο (1/0), δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα οι χαφ Μεμουσάι (5/0), Μαΐστρο (3/2).

Εχει δεχτεί 2+ γκολ σε 5/7 επίσημα ματς.

Η Πεσκάρα ως ώρας δείχνει ικανή να χάσει ακόμα και από ομάδα γειτονιάς, που θα μαζευτεί δέκα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα. Η Λέτσε προς το παρόν δεν πείθει ιδιαίτερα, με μία νίκη από τα πρώτα πέντε ματς, έκανε βελτιωμένη εμφάνιση πάντως στο κύπελλο με την Τορίνο και έχει αναμενόμενα τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Φυσικά το 1,55 του άσου δεν αποτελεί και ιδιαίτερη ευκαιρία, στη Serie B, τέτοια τιμή δεν είναι ποτέ ελκυστική.

Η Πεσκάρα δεν έχει δείξει ως ώρας ικανότητα να παίξει με ένταση για πολλή ώρα σε ένα παιχνίδι, την περιμένουμε να μείνει πίσω και να προσπαθήσει να βγάλει κόντρες. Πιθανώς αυτό να οδηγήσει σε παιχνίδι χαμηλού τέμπο και με υποτυπώδες σκοράρισμα.

Στο 2,02 στο Stoiximan τα 2-3 γκολ.

21+| Αρμ. Ρυθ MGA| Ρυθ. Εμπ. Επ. ΕΕΕΠ

Λέτσε

Πεσκάρα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 0 2019/2020 -