ΛΙΒΟΡΝΟ - ΒΕΝΕΤΣΙΑ (24/2/19, 22:00)

ΛΙΒΟΡΝΟ

1 - 0 24-02-19

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Για τον αγώνα ΛΙΒΟΡΝΟ-ΒΕΝΕΤΣΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:48 23/02/19

1
2

Στοπ στο αήττητο οκτώ αγώνων με την ήττα 3-2 από τη Λέτσε, δεν έλειψαν τα παράπονα για τη διαιτησία. Η Λιβόρνο έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 2-0, «χτυπώντας» στην κόντρα επίθεση με τους Μπόγκνταν (31’) και Ντιαμάντι (37’). Δεν απειλούνταν αλλά από στημένη φάση δέχτηκε τη μείωση (61’) και στο επόμενο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες. Με αριθμητικό μειονέκτημα δεν βγήκε από την περιοχή της και το ματς γύρισε με γκολ στο 79’ και το 90’.

Η Λιβόρνο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει βήμα για την παραμονή, με το πέρασμα των ημερών ο Ρομπέρτο Μπρέντα προσπάθησε να επαναφέρει την ηρεμία στην ομάδα, τόνισε ενόψει Βενέτσια: «Η πίκρα είναι μεγάλη αλλά προσπαθήσαμε να δούμε μπροστά και μας περιμένουν πολύ δύσκολα παιχνίδια. Θέλουμε τη νίκη με τη Βενέτσια, για να την πλησιάσουμε στη βαθμολογία. Η αντίπαλος είναι συμπαγής και έμπειρη, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις αντεπιθέσεις τους, έχουν γρήγορους παίκτες όπως ο Ντι Μαριάνο».

Σημαντικότατες απουσίες για τον Μπρέντα. Τιμωρημένοι ο ηγέτης μεσοεπιθετικός Ντιαμάντι (21/7) και ο μπακ/χαφ Φάτσι (13/0). Τέθηκε νοκ-άουτ ο βασικός γκολκίπερ Ματζόνι (20/-25), απέχει σταθερά ο πολύπειρος στόπερ Νταϊνέλι (14/0). Εξέτισε ο στόπερ Ντι Τζενάρο (17/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-1-2): Ζίμα – Ντι Τζενάρο, Γκονέλι, Μπόγκνταν – Κούπιζ, Λούτσι, Αγκάτσι, Εγκουέλφι – Σαλτζάνο – Ράιτσεβιτς, Τζιανέτι.

Τρέχει αήττητο έξι αγώνων στην έδρα της (2-4-0).

Εκανε το ρεπό στην προηγούμενη αγωνιστική, τελευταίο της παιχνίδι το 1-1 με τη Λέτσε (11/02). Με μία νίκη στα τελευταία οκτώ (1-4-3) υποχώρησε βαθμολογικά και είναι στο +5 από την τελευταία πεντάδα, κόντρα στη Λέτσε το ματς «επηρεάστηκε» από τον δυνατό άνεμο και είχε ελάχιστες φάσεις, προηγήθηκε στο 50’ με τον Τσίτρο, ισοφαρίστηκε αμέσως μετά (51’). Κατόπιν λίγα πράγματα, στις καθυστερήσεις (92’) τη γλίτωσε από το δοκάρι.

Η Βενέτσια έχει μία νίκη στα τελευταία οκτώ ματς και δεν μπορεί να αποκτήσει πιο άνετο προβάδισμα από την τελευταία πεντάδα της βαθμολογίας. Και φυσικά το αποψινό ματς με τη Λιβόρνο είναι πολύ σημαντικό, αν δεν χάσει κρατά αναλλοίωτη τη μεταξύ τους απόσταση στη βαθμολογία, με τον Βάλτερ Τζένγκα να τονίζει πως «και η ισοπαλία θα είναι καλό αποτέλεσμα, φυσικά θα παίξουμε για τη νίκη».

Στο αγωνιστικό σκέλος παραμένουν τραυματίες ο χαφ Σκιαβόνε (12/0) και οι φορ Χέιχο (7/1), Τζιγκόνι (3/0) και Ρόσι (3/0). Εξέτισε δύο αγωνιστικές ο εξτρέμ/αρχισκόρερ Ντι Μαριάνο (20/6), από τιμωρία γυρίζει και ο στόπερ/κάπτεν Ντομίτσι (20/2).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Βικάριο – Μπρούσκατζιν, Ντομίτσι, Μόντολο, Γκαρόφαλο – Μπεντιβόλιο, Σέγκρε – Πινάτο, Λομπάρντι, Ντι Μαριάνο – Μποκαλόν.

5 διαδοχικά ματς στα 2-3 γκολ.

Λιβόρνο

ΟΛΑ

Βενέτσια

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 0 2019/2020 0 - 2 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -