ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ - ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (08/11/18, 22:00)

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

0 - 0 08-11-18

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Για τον αγώνα ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ-ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 16:00 08/11/18

1
2

*** "Λουντογκόρετς Αρίνα" (11.000 θ.), Ράζγκραντ.

Επέστρεψε από την Κύπρο έχοντας στις αποσκευές της τον πρώτο της βαθμό στον όμιλο (1-1), με τη δίκαιη ισοπαλία ωστόσο να ψαλιδίζει κι άλλο τις ελπίδες της για πρόκριση.

Μπήκε δυνατά σε δικό της α’ μισό. Μετά από ακυρωμένο γκολ (2’) ήρθε το προβάδισμα (7’), με την ΑΕΚ Λάρνακας να ισοφαρίζει κόντρα στην ροή από την άσπρη βούλα (25’). Εξασθένισε η πίεση της στο β’ ημίχρονο, αποδεχόμενη εν τέλει το βαθμό.

Είχαν προηγηθεί η εντός έδρας ήττα με ανατροπή (2-4) από τη Λεβερκούζεν αλλά και αυτή στις λεπτομέρειες από τη Ζυρίχη (1-0).

Διατηρήθηκε στην κορυφή της εγχώριας λίγκας μετά την εύκολη εκτός έδρας επικράτηση (4-1) επί της Ετάρ.

Ο τεχνικός Ζντράφκοφ βρίσκεται στον πάγκο της εδώ και περίπου 20 ημέρες, μετά τη ξαφνική αποχώρηση του Αουτουόρι.

Εν όψει της σημερινής αναμέτρησης σχολίασε: “Η ΑΕΚ Λάρνακας είναι μία καλή ομάδα, ωστόσο πιστεύω οτι εμείς είμαστε καλύτεροι, και αν το δείξουμε στο γήπεδο, θα πάρουμε και τη νίκη. Θα μπορούσαμε να είχαμε συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς στα 3 πρώτα παιχνίδια, ωστόσο το τρίποντο σήμερα μπορεί να μας διατηρήσει στο κόλπο της πρόκρισης”.

Σταθερά εκτός από την αρχή της σεζόν 3 μακροχρόνιοι τραυματίες.

Χωρίς νέες απουσίες.

Παραμένει χωρίς νίκη στα 9 τελευταία εντός έδρας σε φάση ομίλων (0-3-6).

Με ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης, μπορεί να μείνει και από σήμερα εκτός, κάτι που θα συμβεί αν δεν νικήσει και ηττηθεί η Ζυρίχη στο Λεβερκούζεν. Στο εντός ματς με τη Λουντογκόρετς γλίτωσε το 0-2 νωρίς, ισοφάρισε στο 25’ και κυριάρχησε στο β’ ημίχρονο, αρκέστηκε όμως στην κατάκτηση του πρώτου βαθμού στον όμιλο (1-1). Στο Λεβερκούζεν είχε προηγηθεί (25’), αλλά δέχτηκε τα γκολ της ανατροπής στο τέλος του α’ και στις αρχές του β’ ημιχρόνου.
Το Σάββατο, στο εντός έδρας ντέρμπι με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΑΕΛ, έβγαλε σημάδια ντεφορμαρίσματος, γνωρίζοντας επώδυνη ήττα με 1-0. Ελάχιστα απείλησε, οι δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες άνηκαν στη φιλοξενούμενη, ενώ το γκολ (50’) προήλθε από γκάφα για χάι-λάιτ του γκολκίπερ Τόνιο.

«Είναι παιχνίδι-κλειδί. Πρέπει να νικήσουμε, όμως αυτό ισχύει και για τις δύο ομάδες. Ήταν δύσκολο στη Λευκωσία και στην έδρα τους θα είναι ακόμη πιο δύσκολο. Θα είναι καθοριστικό να σκοράρουμε πρώτοι. Χρειαζόμαστε ένταση από την αρχή. Είναι δύσκολο να παίξεις τη Λουντογκόρετς όταν είσαι πίσω στο σκορ, γιατί είναι πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Πάντα είναι σημαντικό να πετυχαίνεις το πρώτο γκολ, σε αυτό το ματς όμως είναι ακόμα πιο σημαντικό», δήλωσε ο κόουτς Ιραόλα.

Μακροχρόνια απόντες ο αμυντικός χαφ Κάσες και ο αριστερός μπακ Αντωνιάδης.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Τόνιο – Σίλβα, Μοϊσόφ, Μίκελ Γκονζάλεθ, Ιωάννου – Χέφελ, Λαρένα – Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τέτε – Γιάννου.
Υπάρχει και το σενάριο του 3-4-3, με τρεις στόπερ και δύο φουλ-μπακ. Ο Τρουγιόλς στην άμυνα και ο Τολμές είναι επίσης υποψήφιοι να ξεκινήσουν σε άμυνα και επίθεση αντίστοιχα.

Εχει σκοράρει στα 7/9 φετινά ευρωπαϊκά παιχνίδια της.

Λουντογκόρετς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΑΕΚ Λάρνακας

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -