ΜΠΟΧΟΥΜ - ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ (10/12/18, 21:30)

ΜΠΟΧΟΥΜ

1 - 3 10-12-18

ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ

Για τον αγώνα ΜΠΟΧΟΥΜ-ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 13:36 10/12/18

1
2

*** Θα ξεπεράσει τις 20.000 η προσέλευση. Πάνω από 2.000 θα είναι οι οπαδοί της Σαν Πάουλι, παρά το γεγονός ότι εναντιώνονται σφόδρα με την απόφαση της λίγκας να προγραμματίζει αγώνες τις Δευτέρες.

Αήττητη επτά αγωνιστικές (4-3-0) η Μπόχουμ με πολλά πάντως παιχνίδια στο όριο το τελευταίο δίμηνο. Για παράδειγμα ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις στα ματς με Γκρόιτερ (2-2) και Ρέγκενσμπουργκ (3-3), ωστόσο κέρδισε 2-1 την Αουε με γκολ στην εκπνοή.

Στο πιο πρόσφατο ματς, είχε την πρωτοβουλία στο Μαγδεμβούργο, κυνήγησε μέχρι τέλους τη νίκη, όμως κόλλησε στο 0-0 απέναντι σε έναν αντίπαλο με σφιχτή τακτική. Λίγες φάσεις στο ματς, της άνηκε η κορυφαία στο 58’.

Κρας τεστ ανόδου τα κολλητά ματς με Σαν Πάουλι, Ουνιόν Βερολίνου και Κολωνία. «Η κατάσταση στη βαθμολογία είναι διασκεδαστική. Πάμε για τη νίκη. Το μόνο που μετράει τώρα είναι το ματς με τη Σαν Πάουλι. Θα προσπαθήσουμε ξανά να κάνουμε το παιχνίδι μας και να πάρουμε τον έλεγχο», σχολίασε ο τεχνικός Ντουτ.

Μαθημένη πλέον στις απουσίες. Τιμωρημένος ο δημιουργικός χαφ Λι (9/0). Παραμένει εκτός σε τρίτο σερί ο επιθετικός Κρούσε (11/1). Λείπουν καιρό ο μεσοεπιθετικός Πάντοβιτς (4/0) και ο στόπερ Λάιτς (8/0). Επέστρεψε σε ρυθμό προπονήσεων ο επιτελικός μέσος Μάιερ (6/0) όμως τέθηκε νοκ άουτ διότι αρρώστησε.

5-6-4 εντός έδρας η Μπόχουμ κόντρα στη Σαν Πάουλι.

10/14 αμφίσκορα στα τελευταία ματς με τη Σαν Πάουλι ανεξαρτήτως έδρας.

Τρίτο σερί 1-1 αυτό κόντρα στη Ντινάμο, πέταξε άλλους δύο βαθμούς πληρώνοντας τις απουσίες και τις δύο αναγκαστικές αλλαγές στο α’ μέρος. Βαρετό παιχνίδι, πέντε λεπτά στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και πέντε λεπτά στο τέλος άναψαν τα αίματα. Πίσω από την μπάλα μετά το 1-0 (47’), φαινόταν ότι θα αντέξει, αλλά την πάτησε με κόρνερ (86’). Στο 93’ πάντως παραλίγο να «κλέψει» το τρίποντο.

Μία ήττα στις τελευταίες 10 αγωνιστικές (5-4-1) και αυτή από τη φορμαρισμένη εσχάτως Χολστάιν Κιλ. Εκτός έδρας έχει να χάσει από τις 16/9 και το 3-1 στο Αουε.

Η Σαν Πάουλι συνεχίζει να διατηρεί επαφή με την τριάδα, ωστόσο στα τελευταία ματς δεν δείχνει να έχει το κάτι παραπάνω για να αντέξει στον ανταγωνισμό της ανόδου. Ο Καουτσίνζκι πάντως εκτιμά ότι η ομάδα του θα αντιδράσει: «Είμαι πεπεισμένος ότι μπορούμε να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα στο Μπόχουμ, θα πρέπει όμως να βελτιωθούμε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Περιμένω ένα ισορροπημένο ματς, ένα πραγματικό ντέρμπι ανόδου».

Με αρκετά προβλήματα. Νέες απώλειες ο ηγετικός χαφ Κνολ (15/2) και βασικός μπακ Μπουμπάλα (14/0). Δεύτερο εκτός οι μεσοεπιθετικοί Νοϊντέκερ (13/2, 6 αλλ.), Μπούχτμαν (12/4). Επιστρέφουν τουλάχιστον ο αμ. χαφ Φλουμ (13/0) και ο Διαμαντάκος (10/2, 5 αλλ.). Ο καλός εξτρέμ Ντέλι (15/1), που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο τελευταίο θα σφίξει τα δόντια και θα αγωνιστεί.

Αήττητη η Σαν Πάουλι κόντρα στην Μπόχουμ ανεξαρτήτως έδρας σε οχτώ σερί ματς (5-3-0).

7/10 under 2,5 στις τελευταίες αγωνιστικές η Σαν Πάουλι.

Μπόχουμ

Σαν Πάουλι

Β' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2013/2014 2 - 2 2014/2015 3 - 3 2015/2016 1 - 1 2016/2017 1 - 3 2017/2018 0 - 1 2018/2019 1 - 3 2019/2020 2 - 0 2020/2021 2 - 2 2021/2022 - 2022/2023 -