ΝΑΠΟΛΙ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (24/2/22, 22:00) Γύρισε φαβορί το διπλό
HOT MATCH

ΝΑΠΟΛΙ

2 - 4 24-02-22

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Για τον αγώνα ΝΑΠΟΛΙ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:25 23/02/22

1
2

***«Ντιέγκο Μαραντόνα» (54.726 θ.), Νάπολι. Στο 75% της χωρητικότητας.
***Α’ ΜΑΤΣ (Μπαρτσελόνα – Νάπολι 1-1): Στα σημεία η Μπαρτσελόνα άξιζε τη νίκη, έχοντας καλύτερα νούμερα (65-35 κατοχή, 21-4 προσπάθειες, xGoals 2,14-0,94), μετά το πέναλτι της ισοφάρισης (59’) έχασε τρεις κλασικές για το 2-1.
***Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεφ (Ρωσία).

Εφυγε με το 1-1 από τη Βαρκελώνη και η πρόκριση είναι ανοιχτή στη ρεβάνς, η Νάπολι θα πρέπει βέβαια να αυξήσει την επιθετικότητά της, στο «Καμπ Νου» είχε μόλις τέσσερις τελικές.

Στο πρωτάθλημα έχασε μια ακόμα ευκαιρία να περάσει στην κορυφή, εκ νέου «λιπόψυχη» στην Κάλιαρι και το 1-1 ήταν και τυχερό. Το ματς ήταν πάντως δυναμικό και με διαρκείς διακοπές, ίσα ίσα παίχτηκαν  45 λεπτά καθαρού χρόνου. Η Κάλιαρι  πάντως είχε καλύτερες ευκαιρίες και προηγήθηκε από λάθος του Οσπίνα στο 58’, η Νάπολι προσπάθησε να αντιδράσει και ισοφάρισε στο 87’ με τον Οσίμχεν, ένα λεπτό πριν οι «ατζούρι» είχαν γλιτώσει το δεύτερο γκολ.

Η Νάπολι δεν ήταν καλή στο Κάλιαρι, το παραδέχθηκε και ο Λουτσιάνο Σπαλέτι τονίζοντας πως «δεν αξίζαμε την ισοπαλία, ήταν υπερβολική, η Κάλιαρι ήταν καλύτερη από εμάς, ουσιαστικά δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι». Ο Ιταλός τεχνικός πάντως αναφέρθηκε και στα προβλήματα τραυματισμών: «Ο Οσίμχεν δεν έπρεπε καν να μπει στο ματς αλλά τα κατάφερε τελευταία στιγμή, ομοίως και ο Φαμπιάν Ρουίθ. Είναι μια δύσκολη περίοδος με τους τραυματισμούς αλλά δεν θέλω να κάνω πάλι συζήτηση, κάθε φορά που το λέμε χάνουμε 4-5 παίκτες».

Η Νάπολι επιστρέφει στο Γιουρόπα Λιγκ, έχοντας την σπουδαία ρεβάνς με την Μπαρτσελόνα. Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι πιστεύει πως «το θετικό με την κατάργηση του εκτός έδρας γκολ είναι πως πλέον παίζεις μόνο για τη νίκη, όχι να διαχειριστείς το ενδεχόμενο θετικό αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Η Μπαρτσελόνα έχει ούτως ή άλλως ποιότητα, πλέον ανέκτησε και την ψυχολογία, παίζει πολύ καλά, μας περιμένει απαιτητική δουλειά και στη ρεβάνς».

Οι «παρτενοπέι» μπαίνουν σε πολύ δύσκολη περίοδο αγώνων, οι προσεχείς δέκα ημέρες έχουν την Μπαρτσελόνα απόψε, τη  Λάτσιο την Κυριακή και τη Μίλαν το ερχόμενο Σάββατο για το πρωτάθλημα.

Με προβλήματα, τέθηκαν νοκ-άουτ οι σημαντικοί χαφ Ανγκισά, Λομπότκα. Είναι πάγια εκτός ο σημαντικός εξτρέμ Λοσάνο και εκτός λίστας ο στόπερ Τουανζέμπε. Επιστρέφουν διαθέσιμοι ο καπιτάνο Ινσίνιε και ο βασικός εξτρέμ Πολιτάνο, ενώ και ο βασικός δεξιός μπακ Ντι Λορέντζο, που αποχώρησε από το ματς με την Κάλιαρι με ζαλάδες, μετά  από σύγκρουση με αντίπαλο, είναι ΟΚ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μερέτ – Ντι Λορέντζο, Κουλιμπαλί, Ραχμάνι, Μάριο Ρούι – Ντέμε, Φαμπιάν – Πολιτάνο, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε – Οσίμχεν.

Ο Σπαλέτι επιστρέφει στο 4-2-3-1, γυρίζουν οι Ινσίνιε και Πολιτάνο από το πρώτο λεπτό, με τον Ζιελίνσκι στον ελεύθερο ρόλο, ενώ και ο Οσίμχεν είναι στο αρχικό σχήμα, δεν ξεκίνησε με Κάλιαρι. Μάριο Ρούι και Ζουάν Ζεσούς για το αριστερό άκρο της άμυνας, υπάρχει πάντως και ως σκέψη το 3-5-2, με τον Ινσίνιε δίπλα στον Οσίμχεν, τον Ζιελίνσκι στον άξονα και τον Ζεσούς αντί του Πολιτάνο.

-Στο Γιουρόπα Λιγκ έχει πετύχει τα 12/16 γκολ της στο β’ ημίχρονο. 8 εξ αυτών στο τελευταίο 20λεπτο.

-Από ισπανικές ομάδες έχει μόλις μία ήττα στο «Μαραντόνα», σε 10 ματς (3-6-1).

-Στο πρωτάθλημα έχει 9/10 τελευταία Under 2,5.

-Στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ έχει 6/7 Over 2,5.

Το 1-1 του πρώτου αγώνα άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς. Ας όψεται η αστοχία της, αφού έχασε μεγάλες ευκαιρίες να γυρίσει το ματς και τώρα πηγαίνει στην Ιταλία για αποτέλεσμα.

Επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, περνώντας με επιβλητική εμφάνιση 4-1 από τη Βαλένθια. Δύο γκολ ο Ομπαμεγιάνγκ και από ένα οι Φρένκι Ντε Γιονγκ, Πέδρι, με τον Τσάβι να φρεσκάρει λίγο την ενδεκάδα.

Ταξίδεψε στην Ιταλία με στόχο τη νίκη και την πρόκριση, έχοντας ψυχολογία μετά το διπλό στο «Μεστάγια», καθώς τρέχει αήττητο σερί 3-2-0 στα 5 τελευταία επίσημα.

Μιλώντας πριν το ματς, ο Τσάβι τόνισε: «Θα είναι απογοητευτικό αν μείνουμε τόσο νωρίς εκτός Ευρώπης. Ήμασταν πολύ καλοί στο πρώτο ματς και τώρα πρέπει να παίξουμε εδώ. Αν έχουμε το ίδιο επίπεδο που είχαμε στα τελευταία ματς, έχουμε πολλές πιθανότητες να περάσουμε. Θα είναι ένα δύσκολο ματς, η Νάπολι πρεσάρει πολύ και δεν επιτρέπει στον αντίπαλο να πλησιάσει στα καρέ της. Θα έχει και τη στήριξη του κόσμου της. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε στο πλάνο μας και να επιμείνουμε σε αυτό».

Επιστρέφει ο Πικέ, που έλειψε την Κυριακή, εκτός έμεινε τελικά ο Ντεπάι, που παραμένει τραυματίας, όπως και οι Άνσου Φάτι, Σέρτζι Ρομπέρτο, Λενγκλέ, Ουμτιτί και Μπαλντέ. Εκτός ευρωπαϊκής λίστας ο Ντάνι Άλβες.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Τερ Στέγκεν – Ντεστ, Πικέ, Αραούχο, Τζόρντι Άλμπα – Πέδρι, Μπουσκέτς, Φ. Ντε Γιονγκ – Αντάμ Τραορέ, Ομπαμεγιάνγκ, Γκάβι.

Παίζεται η τρίτη θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Αντάμα και Ντεμπελέ, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ξεκινά στην κορυφή και τον Φεράν Τόρες να μένει στον πάγκο.

9-13-8 ο απολογισμός της επί ιταλικού εδάφους.

G/G τα 4 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

Σκόραρε στα 9 τελευταία εκτός έδρας επίσημα παιχνίδια της, μετά το 3-0 από την Μπάγερν.

Νάπολι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Μπαρτσελόνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 1 - 1 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -
ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 2 - 4 2022/2023 -