ΟΦΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (20/1/19, 15:00)

ΟΦΗ

3 - 0 20-01-19

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Για τον αγώνα ΟΦΗ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 23:32 19/01/19

1
2

Εντονες αποδοκιμασίες προς τους παίκτες αλλά κυρίως προς τον τεχνικό Νίκο Παπαδόπουλο μετά το εντός έδρας 1-1 κόντρα στον Πανιώνιο, ματς που είχε προϋπολογίσει ως νικηφόρο.

Μπορεί να το ήλεγχε τακτικά, αλλά δεν έπειθε αγωνιστικά παρότι μέχρι το 80΄ ήταν μπροστά στο σκορ.

Μία μόνο νίκη στα επτά τελευταία ματς (1-3-3) κι ενώ είχε προηγηθεί αήττητο τεσσάρων αγώνων (1-3-0), αδυνατεί να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη.

«Υπάρχει αρνητική ενέργεια στη μοναδική φάση που γίνεται στην εστία μας, δεχόμαστε γκολ. Η ομάδα αλλάζει νοοτροπία σε όλους τους τομείς, θα χρειαστεί πολλή δουλειά από όλους μας» σημείωσε ο τεχνικός της κρητικής ομάδας, για τον οποίον όλα είναι ανοιχτά.

Δεν έκρυψε τη στενοχώρια του για τις αποδοκιμασίες προς το πρόσωπό του, τις οποίες χαρακτήρισε άδικες, η διοίκηση την επόμενη ημέρα του αγώνα εξέφρασε δημόσια τη στήριξή της, όμως είναι κοινό μυστικό πως αν δεν έρθει η νίκη στον τελικό -όπως χαρακτηρίστηκε το ματς- με τον Παναιτωλικό, τότε θα αποτελέσει παρελθόν.

Τιμωρημένος ο πολύ σημαντικός μεσοεπιθετικός Πλατέλλας (15/2), πάντα εκτός ο μεσοαμυντικός Παπαστεριανός (9/1).

Διαθέσιμοι ο μεσοαμυντικός Μεγιάδο (9/0) και ο μεσοεπιθετικός Σασί (8/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Στρέζος – Μπράουν, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Γιαννούλης – Νάστος, Ναμπί – Κυριακίδης, Νέιρα, Ντίνας – Βουό

Πρόλαβε ο Μεγιάδο, αλλά ο Ναμπί θα πάρει τη θέση στο δίδυμο των αμυντικών μέσων. Ο Σασί διεκδικεί επί ίσοις όροις τη θέση του Ντίνα.

G/G τα έξι τελευταία ματς του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι –κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο- πήρε τον πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό χάρη στο 2-2 με τον Ατρόμητο.

Ισόπαλο χωρίς σκορ το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά αφού κατάφερε και την ολική ανατροπή πριν ισοφαριστεί στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μόλις μία σε πέντε ματς (3-1-1), κτυπάει την πόρτα της πεντάδας.

«Η εντύπωσή μου είναι πως δεν κέρδισε η καλύτερη ομάδα, χωρίς καμία διάθεση να παραγνωρίσω την ποιότητα του αντιπάλου. Παίξαμε ποδόσφαιρο, ακολουθήσαμε τη φιλοσοφία μας αλλά δεν επιβραβευτήκαμε» ανικανοποίητος ο Τραϊανός Δέλλας.

Η ομάδα του πάντως δεν δείχνει να ζαλίζεται από την υψηλή πορεία, η διοίκηση προέβη και σε μεταγραφικές κινήσεις ώστε να καλύψει τα κενά που προέκυψαν μετά τους αρκετούς και σοβαρούς τραυματισμούς, το ματς στο Ηράκλειο μοιάζει με λυδία λίθο…

Τιμωρημένος ο μεσοεπιθετικός Ουίλιαν (14/1). Ούτε τώρα οι αμυντικοί χαφ Ερικσον (6/1), Πάουλο (6/0). Θα λείψουν καιρό ο εξτρέμ Γιαννιώτης (1/0) και ο φορ Καμαρά (11/3).

Ανέρρωσε ο χαφ Ντίας (14/0). Πήρε το φορ Μπαΐροβιτς (Γκέφλε), ο οποίος μάλιστα συμπεριλήφθηκε στην αποστολή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κυριακίδης – Μαρινάκης, Μαλλής, Αργκους, Τσοκάνης – Λουσέρο, Λιάβας – Ντίας, Μανά, Μάζουρεκ – Μοράρ

Ο Ντίας ανέρρωσε κι επιστρέφει στη βασική ενδεκάδα, θα κινηθεί στη θέση του τιμωρημένου Γουίλιαν.

Ο Λιάβας θα στελεχώσει το δίδυμο των αμυντικών μέσων δίπλα στον Λουσέρο.

Το 2-2 στο Περιστέρι σταμάτησε σερί εννιά 2-3 γκολ του Παναιτωλικού στο πρωτάθλημα.

ΟΦΗ

Παναιτωλικός

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 1 - 0 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 3 - 0 2019/2020 3 - 1 2020/2021 1 - 1, 2 - 2 2021/2022 2 - 4, 0 - 1 2022/2023 1 - 2