ΟΛΟΜΟΥΤΣ

2 - 3 07-06-20

ΜΠ. ΟΣΤΡΑΒΑΣ

Για τον αγώνα ΟΛΟΜΟΥΤΣ-ΜΠ. ΟΣΤΡΑΒΑΣ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 10:31 07/06/20

*** Μάξιμουμ 300 άνθρωποι στο γήπεδο.

*** Στον πρώτο γύρο: Μπάνικ Οστράβα – Όλομουτς 2-2.

Στο 2-0 εκτός έδρας την Τετάρτη από την Μπουντεγιόβιτσε το κράτησε όπως ήθελε σε χαμηλούς ρυθμούς στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο δέχτηκε το γκολ νωρίς, 50’, ανοίχτηκε και έγινε ευάλωτη η άμυνά της, δεν απέφυγε το δεύτερο στο 79’.

«Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και προειδοποίησα τους παίκτες πως ένα λάθος μπορεί να έκρινε το ματς. Ετσι κι έγινε,  δεχτήκαμε το γκολ και η Μπουντεγιόβιτσε απέκτησε πλεονέκτημα και βγήκε σε αντεπιθέσεις», σχολίασε ο διόλου ευχαριστημένος τεχνικός Λάταλ.

Από την 3η αγωνιστική είχε να βγει από την πρώτη δεκάδα, την πάτησε ύστερα από τη μεσοβδόμαδη ήττα, μια ήττα που υπογράμμισε την πτωτική της πορεία εσχάτως. Οι πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη σημαίνουν πως αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα θα παλέψει για την άνετη σωτηρία, αντί για κάτι καλύτερο.

«Κάνουμε λάθη και πληρώνουμε την ανημποριά μας μπροστά. Γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι πως τα τρία τελευταία ματς δεν ήταν καλά. Πρέπει να πάρουμε μια νίκη, μας περιμένει δύσκολος αγώνας, αλλά μπορούμε», τα λόγια του Λάταλ.

Αμφίβολοι ο καλός στόπερ Μπένες (22/1), ο ενίοτε βασικός ακραίος χαφ Πιλάρ (15/1, 5 αλλ.) και ο καιρό εκτός, εκ των 2ων σκόρερ, φορ Νέσπορ (11/3, 5 αλλ.).

Εντός έδρας έχει σκοράρει σε όλα της τα παιχνίδια εκτός από αυτό με τη Σλάβια.

Φοβισμένα έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο με την Πλζεν εντός έδρας την Τετάρτη και δεν απέφυγε το γκολ στο 33’ με πέναλτι. Κάτι καλύτερο έκανε στο δεύτερο από άποψη αγωνιστικότητας, άγγιξε την ισοφάριση, αλλά της έγινε 0-2 στο 78’.

«Τρέχει» το χειρότερο φετινό σερί με καρέ ματς χωρίς νίκη.

«Τα παιδιά προσπάθησαν, αυτό είναι εμφανές. Στα πρώτα 20 λεπτά προσφέραμε μια μεγάλη ευκαιρία στην Πλζεν, επιβιώσαμε, αλλά κοιμηθήκαμε, παραχωρήσαμε το πέναλτι και το προβάδισμα. Η αντίπαλος ήταν πιο ήρεμη έκτοτε, εμείς βελτιωθήκαμε στο δεύτερο και δεν την αφήσαμε να κάνει σπουδαία πράγματα, είχαμε δύο καλές ευκαιρίες», ανέλυσε ο τεχνικός Κόζελ.

Πρώτη εξάδα… γιοκ, αφού τη χειρότερη ώρα βρήκε να κάνει σερί χωρίς τρίποντο, με μόλις ένα στα τελευταία έξι παιχνίδια της και αν θέλει να σώσει την κατάσταση πρέπει να σταθεροποιήσει το καράβι και πάλι. Το κακό είναι πως μετά το σημερινό ματς κλείνει την κανονική περίοδο με Σλάβια και Λίμπερετς.

Αμφίβολος ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Ασεβέδο (17/2, 5 αλλ.).

Μόνο μία ήττα στα τελευταία επτά εντός-εκτός από την Ολομουτς.

Δεν πατάει καμία καλά εκ των δύο στα πόδια της εξ ου ίσως και το σχεδόν χωρίς φαβορί σετ αποδόσεων. Μοιάζει με… άβολη για τις δύο ισοπαλία, προσφέρεται στο καλό σε σχέση με άλλες τιμές 3,25 από τη Bet365 .

Αμφότερες ψάχνουν ανάκαμψη, η Ολομουτς να ξαναμπεί δεκάδα, η Οστράβα να ξαναμπεί εξάδα, η Ολομουτς έχει σκοράρει σχεδόν σε όλα τα εντός έδρας της, η Οστράβα στα 6/7 τελευταία εκτός, μια χαρά στο 2,04 το G/G από τη Betshop.

Όλομουτς

Μπ. Οστράβας

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2009/2010 0 - 0 2010/2011 2 - 0 2011/2012 3 - 0 2012/2013 1 - 0 2013/2014 2 - 3 2014/2015 - 2015/2016 6 - 2 2016/2017 - 2017/2018 1 - 0 2018/2019 1 - 4
Β' ΤΣΕΧΙΑΣ 2010/2011 - 2011/2012 - 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 0 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 -