ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (9/2/22, 18:00): Φουλ ροτέισον ο Μαρτίνς
GOAL BET

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2 - 1 09-02-22

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Για τον αγώνα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 01:52 09/02/22

1
2

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Ρεβάνς για τους “8” του Κυπέλλου. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί, πέναλτι.

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Α' ματς (Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 2-1): Με φουλ ροτέισον ο Ολυμπιακός, παρότι προηγήθηκε από το 13' με τον Ελ Αραμπί, δέχτηκε την ανατροπή από τους Μεντόσα-Καρέλη. Και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες.

* Στο πρωτάθλημα (2/2): Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 3-1, Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 1-2

Αρχίζουν και ανεβάζουν στροφές οι πρωταθλητές το τελευταίο διάστημα, μόνο τυχαίο δεν είναι πως αυτό συνδυάζεται με την επιστροφή του παικταρά Αγκιμπού από το Κόπα Άφρικα. Εκείνος ήταν που “ξεκλείδωσε” το διπλό επί του Ιωνικού (0-3) με μία γκολάρα, αν και στο α’ μέρος χρειάστηκαν και οι σωτήριες επεμβάσεις του Βατσλίκ (έβγαλε δύο τετ α τετ). Νωρίς στην επανάληψη όμως βρήκε ακόμα δύο γκολ με τους Τικίνιο (πέναλτι), Μασούρα και καθάρισε χωρίς άγχος στο φινάλε.

Παίξαμε απέναντι σε μία ομάδα που εύκολα δημιουργεί προβλήματα σε κάθε αντίπαλο. Βάλαμε ένα γκολ που ήταν οφσάιντ, ο Ιωνικός μας πίεσε ο Βάτσλικ μας βοήθησε να σταθούμε σωστά και βάλαμε ευτυχώς το γκολ με τον Αγκιμπού. Στο ημίχρονο μιλήσαμε και καταφέραμε στην επανάληψη να πετύχουμε ακόμα δύο γκολ και να πάρουμε μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν καλό αντίπαλο. Ο Βατσλίκ στάθηκε πολύ καλά και σε κρίσιμες στιγμές έκανε καλές επεμβάσεις υψηλού επιπέδου και έδειξε πόσο καλός είναι. Όλη η ομάδα έκανε καλή εμφάνιση», τα λόγια του Μαρτίνς.

Το σημαντικό για τους πρωταθλητές είναι φυσικά διατηρήθηκε το “μαξιλαράκι” του +9 από τη 2η θέση και περιμένουν με ανεβασμένη ψυχολογία τον Παναιτωλικό για να κάνουν την ανατροπή και να συνεχίσουν στο κύπελλο. Βέβαια, βάσει του ρεπορτάζ ο Μαρτίνς προσανατολίζεται να προχωρήσει εκ νέου σε ροτέισον, όπως κάνει σταθερά από την αρχή της χρονιάς στο κύπελλο και με την αποστολή του έβγαλε “έδειξε” αλλαγές.

Πολλές και σημαντικές οι απουσίες. Εκτός για λόγους ξεκούρασης έμειναν ο υπερπολύτιμος μεσοεπιθετικός Αγκιμπού (17/5), με τον κίπερ Βατσλίκ (20 συμ.), τους μπακ Λαλά (16/0), Ρέαμπτσιουκ (21/0), τους στόπερ Παπασταθόπουλο (16/0), Μανωλά (6/0), τους μέσους Εμβιλά (18/0), Μπουχαλάκη (17/1) και τον μεσοεπιθετικό Βαλμπουενά (14/0).

Φρέσκος τραυματίας ο εξτρέμ Ροντρίγκες (9/2), σταθερά λείπει ο στόπερ Σισέ (15/4), αλλά επιστρέφουν στην αποστολή ο μέσος Κουντέ (8/0) και ο εξτρέμ Λόπες (13/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κρίστινσον – Ανδρούτσος, Μπα, Παπαδόπουλος (Μπαγκαλιάνης), Καρμπόβνικ (Κίτσος) – Καμαρά, Σουρλής – Ονιεκούρου (Μασούρας), Καρβάλιο, Βρουσάι (Λόπες) – Ελ Αραμπί

Στα 2-3 γκολ τα 4/5 τελευταία του ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Οχτώ σερί νίκες μετράει εντός, με μόλις δύο γκολ παθητικό.

13/13 νίκες μετράει εντός με τον Παναιτωλικό.

Τρίτη σερί ήττα για τον Παναιτωλικό, αυτή τη φορά φιλοξενώντας τον ΠΑΣ (0-1). Μπορεί να μην ήταν χειρότερος του αντιπάλου, δημιουργικά όμως έκανε μακράν το χειρότερο παιχνίδι του τον τελευταίο καιρό και δεν μπόρεσε ποτέ να βρει απάντηση το “κρύο” γκολ που δέχτηκε στο 63′.

Στο μεσοεπιθετικό κομμάτι είχαμε προβλήματα, κάποιοι παίκτες δεν ήταν έτοιμοι. Από τη στιγμή που δεν είχαμε και δεύτερο φορ ήταν πολύ δύσκολο απέναντι σε μια ομάδα που είναι σκληρή και σφιχτή. Χάσαμε το ματς με ένα σουτ του αντιπάλου στην εστία. Μερικές φορές είμαστε άξιοι συγχαρητηρίων γι’ αυτό που καταφέρνουμε. Η αντίδρασή μας μετά από ένα σουτ στην εστία ήταν για άλλη μια φορά αργή. Αν δεν μάθουμε, δεν θα πάμε μπροστά», τα λόγια του Αναστασίου.

Στο κύπελλο βέβαια οι Αγρινιώτες ζουν το όνειρό τους κι έχουν απόψε ραντεβού με την ιστορία τους, θέλοντας να δώσουν συνέχεια στον θρίαμβο του πρώτου αγώνα και να περάσουν στα ημιτελικά. Πολύ διαφορετικό το μομέντουμ τους βέβαια σε σχέση με το διάστημα πριν αναβληθεί η ρεβάνς, αλλά πηγαίνουν στο Φάληρο με πίστη για το πρώτο θετικό τους αποτέλεσμα στο “Καραϊσκάκη”.

Χάνουν δεύτερο σερί ο βασικός επιθετικός Βέργο (19/5) και ο μπακ Αποστολάκης (13/0). Έκπληξη ότι κόπηκε από την αποστολή ο βασικός στόπερ Κορνέλιους (18/1), αναμενόμενο για τον κίπερ Μελίσσα (16 συμ.). Παρότι το Σάββατο επέστρεψε μετά από πολύμηνη απουσία, θα λειψει ο μέσος Ντίας (6/1), μακροχρόνια απουσιάζουν ο μέσος Βαρόνε (7/1) και ο μπακ Λιάβας.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ανέστης – Λούι, Βργκοτς, Μαλής (Λάρσον), Χουχούμης – Φλόρες (Μάρτενσον), Αντούνιες (Τσιγγάρας) – Μπαρμπόσα, Μεντόσα, Ντουάρτε – Καρέλης

Τρία σερί G/G και Over 2,5 μετράει εκτός έδρας. Δεν κράτησε το μηδέν σε καμία φετινή έξοδό του πέραν του αγώνα με τη Νίκη Βόλου (SL 2).

Ολυμπιακός

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Παναιτωλικός

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 3 - 0 2021/2022 2 - 1 2022/2023 -