ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (28/4/21, 19:00): Του βγάζει το λάδι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

3 - 1 28-04-21

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Για τον αγώνα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 23:50 27/04/21

1
2

* Στο πρωτάθλημα: ΠΑΣ-Ολυμπιακός 1-1 (4/10), Ολυμπιακός-ΠΑΣ 1-0 (17/1)
* Α' ματς (ΠΑΣ-Ολυμπιακός 1-1): Στάθηκε εξαιρετικά ο ΠΑΣ, κατάφερε να προηγηθεί στο 45' με πέναλτι, στην επανάληψη έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για το 2-0, αντ' αυτού ο Χασάν ισοφάρισε με εκπληκτικό γυριστό στο 73'.

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε κόντρα στην ΑΕΚ. Στην επανάληψη ανέβασε στροφές με την είσοδο κάποιων βασικών, ο Μπρούμα άνοιξε το σκορ από το 50′ και χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες μέχρι να διπλασιάσει ο ίδιος στο 90′.

Να γίνει ο πρώτος προπονητής στην ιστορία του Ολυμπιακού με δύο σερί νταμπλ θέλει ο Μαρτίνς και το πόσο σοβαρά αντιμετωπίζουν τη ρεβάνς με τον ΠΑΣ οι Πειραιώτες, φαίνεται από το ότι αιτήθηκαν να μετατεθεί κατά μία μέρα ο αγώνας, επειδή ο αντίπαλός τους έπαιζε Σάββατο, αλλά αυτό απορρίφθηκε από την ΕΠΟ, κατόπιν άρνησης και των Ηπειρωτών.

Ο Πορτογάλος τεχνικός μάλιστα δεν έκρυψε τον εκνευρισμό του γι’ αυτό στις δηλώσεις του μετά την κυριακάτικη νίκη του επί της ΑΕΚ, ακόμη μία (στο 8-3-0 το σερί του), δηλώνοντας πως: «Ακόμα μια φορά τα τελευταία τρία χρόνια βλέπουμε, να παίζουν οι αντίπαλοι μας μια μέρα μετά. Οι αρμόδιοι δεν έχουν πάρει τις σωστές αποφάσεις. Για να έχουμε τις ίδιες μέρες προετοιμασίας. Συμβαίνει κάθε χρόνο, το βλέπουμε και δεν ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό. Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνουμε, αλλά εμείς θα είμαστε έτοιμοι για να το αντιμετωπίσουμε το ματς».

Παράλληλα ο τεχνικός των Πειραιωτών επισήμανε πως: «Πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί και συγκεντρωμένοι. Έχουμε μπροστά μας έναν δύσκολο αντίπαλο, όπως συνέβη και στα Γιάννενα. Θέλουμε να βρεθούμε στον τελικό και έχω την αίσθηση ότι όλη η ομάδα το θέλει».

Νοκ άουτ παραμένουν οι στόπερ Μπα (19/1) και Αβραάμ (5/0), εκτός έμεινε και ο Νο2 κίπερ Κρίστινσον (2 συμ.).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Σα – Παπασταθόπουλος, Σεμέδο, Χολέμπας – Ανδρούτσος, Καμαρά, Εμβιλά, Ρέαμπτσιουκ – Μπρούμα, Ελ Αραμπί, Μασούρας

Με όλα τα βασικά όπλα τους οι “ερυθρόλευκοι”, εκτός απροόπτου ο Μαρτίνς θα διατηρήσει την τριάρα στα στόπερ, αουτσάιντερ ο Λαλά για τα δεξιά, θέση διεκδικούν και ο Φορτούνης με τον Βαλμπουενά μπροστά.

Under 2,5 έληξαν τα 4/5 τελευταία του ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Μόλις ένα γκολ δέχτηκε στα τέσσερα τελευταία εντός.

Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο ΠΑΣ φιλοξενώντας τον Παναιτωλικό, ηττήθηκε δίκαια με 1-0. Ιδίως στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κακός, από το 20′ κυνηγούσε στο σκορ και ποτέ δεν απείλησε σοβαρά τον αντίπαλό του.

Με ένα όνειρο τρελό ζουν οι Ηπειρώτες, που κυνηγούν την παρθενική πρόκριση της ιστορίας τους στον τελικό του Κυπέλλου. Αυτό άλλωστε είναι και το μοναδικό κίνητρο που έχει ως το τέλος της σεζόν η ομάδα του Γιαννίκη, αφού έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή της, η παρουσία της στα πλέι άουτ έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Εξ ου και ο μόλις ένας βαθμός που μάζεψε στα τέσσερα τελευταία της, με μετριότατες ως επί το πλείστον εμφανίσεις, που ως ένα βαθμό βέβαια δικαιολογούνται, από τη δεδομένη έλλειψη σοβαρού κινήτρου. Και το Σάββατο άλλωστε ο Έλληνας τεχνικός προχώρησε εκ νέου σε κάποιες αλλαγές για να δώσει ανάσες. Αξιοσημείωτο πάντως γεγονός ότι μετράει μόλις μ΄πια ήττα στις οχτώ τελευταίες εξόδους του (5-2-1).

Ουσιαστικά κομπλέ η αποστολή, αφού ξεπέρασαν τα προβλήματά τους ο φορ Μιλιντσεάνου (10/1) και ο μπακ Πίρσμαν (28/0). Μακροχρόνια λείπει ο μέσος Σιόντης (17/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-1-1): Λοντίγκιν – Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν – Ελευθεριάδης, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης – Μιλιντσεάνου – Παμλίδης

Στο Under 2,5 τα 5/7 τελευταία του ΠΑΣ. Σε κανένα από τα οχτώ πιο πρόσφατα δεν έβαλε πάνω από ένα γκολ.

Ολυμπιακός

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΠΑΣ Γιάννινα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 3 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -