ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ - ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ (20/4/19, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

1 - 1 20-04-19

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

Για τον αγώνα ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:57 19/04/19

1
2

Με άδεια χέρια έφυγε από τα δύο παιχνίδια στη Ρώμη, ήττες από Ρόμα (1-0) και Λάτσιο (2-0), διατηρεί +3 από τη 18η Εμπολι. Με τη Λάτσιο στο εξ’ αναβολής ματς ο Τούντορ πήγε σε «καλό» ροτέισον, προσβλέποντας περισσότερο στην αναμέτρηση με τη Σασσουόλο, στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε τα δύο γκολ. Μπήκε δυνατά στην επανάληψη αλλά οι ελπίδες της για επιστροφή περιορίστηκαν με το χαμένο πέναλτι του Ντε Πάουλ στο 51’.

Ο Ιγκορ Τούντορ θα ήθελε πολύ έστω και έναν βαθμό από τα δύο παιχνίδια με τις «ρωμαίες» στο «Ολίμπικο», για να έχει πιο άνετη διαφορά από τη 18η Εμπολι, ωστόσο προσπαθεί να κοιτάξει παρακάτω. Κατέκρινε τους παίκτες του για την εμφάνιση με τη Λάτσιο τονίζοντας πως «οι παίκτες ξέρουν ότι δεν παίξαμε καλά» και ενόψει Σασσουόλο ανέφερε: «Μίλησα με τους παίκτες και τους είπα ότι πρέπει να ξεχάσουμε τη Λάτσιο και να συγκεντρωθούμε στο επόμενο παιχνίδι. Είμαι σίγουρος ότι θα εμφανιστούμε βελτιωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν πρέπει να αφήσουμε λεπτό χαμένο».

Στο αγωνιστικό σκέλος παραμένουν εκτός οι βασικοί χαφ Μπεχράμι (19/1), Μπαράκ (8/0) και ο γκαφατζής στόπερ Οπόκου (12/0), ενώ θα χάσει δεύτερο και ο δεξιός μπακ/χαφ Τερ Αβεστ (12/0). Αποθεραπεύθηκαν ο ταχύς εξτρέμ Πουσέτο (28/4) και ο δυναμικός χαφ Φοφανά (28/2), που προφυλάχθηκαν με Λάτσιο, εξέτισε ο αριστερός μπακ/χαφ Ζέιχελααρ (8/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μούσο – Ντε Μάιο, Τροστ-Εκονγκ, Νούιτινκ – Λάρσεν, Φοφανά, Μαντράγκορα, Ντε Πάουλ, Ζέιχελααρ – Πουσέτο, Οκάκα.

Οκάκα και Λαζάνια διεκδικούν θέση στην επίθεση, πιθανή η επιστροφή στο κέντρο της άμυνας του βασικού στόπερ Νούιτινκ, που έχει λείψει από τα έξι τελευταία.

Προϊστορία με Σασσουόλο στο Ούντινε: 1-1-3. 8/11 Under 2,5 και στις δύο έδρες.

Δεν εμφανίζεται διπλό στα 12 τελευταία παιχνίδια της.

Δεν μπόρεσε να διασπάσει το αμυντικό «τείχος» της Πάρμα, έμεινε στο 0-0, δεν ανησυχεί πάντως ιδιαίτερα για το θέμα της παραμονής. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για τη Σασσουόλο, που υπερείχε απόλυτα κλείνοντας από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό την Πάρμα στην εστία της. Κινδύνευσε μία και μόνη φορά, καθοριστική πάντως, στο 40’ ο Κονσίλι έπιασε πέναλτι, στο δεύτερο ημίχρονο η Σασσουόλο έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Η Σασσουόλο δεν έχει ιδιαίτερες ανησυχίες για την παραμονή με το +8 που διατηρεί από την Εμπολι και τις πολλές ομάδες που βρίσκονται από κάτω της. Ωστόσο ο Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι δεν μπορεί να… ησυχάσει, τονίζοντας πως «ακόμα δεν έχουμε σωθεί, σίγουρα όμως είμαι ικανοποιημένος από τις τελευταίες εμφανίσεις και την ωριμότητα που δείχνουμε, έστω και αν δεν παίρνουμε τα αποτελέσματα που θα θέλαμε. Μας περιμένει ένα πολύ σημαντικό ματς στο Ούντινε, η αντίπαλος παίζει για τη ζωή της, ωστόσο και το δικό μας κίνητρο δεν είναι κατώτερο».

Στο αγωνιστικό κομμάτι ίδιες οι απουσίες, παραμένουν τραυματίες ο βασικός στόπερ Μάρλον (18/1) και ο δεξιός μπακ/χαφ Ατζαπόνγκ (4/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Κονσίλι – Λιρόλα, Ντεμιράλ, Φεράρι, Ροζέριο – Λοκατέλι, Σένσι, Μπουραμπιά – Μπεράρντι, Τζούριτσιτς, Μπογκά.

Τζούριτσιτς, Μπαμπακάρ και Μάτρι διεκδικούν τη θέση του σέντερ φορ, στη μεσαία γραμμή οι Ντάνκαν, Μανιανέλι και Μπουραμπιά μάχονται για μία θέση δίπλα σε Λοκατέλι και Σένσι.

4/5 τελευταία Over 2,5.

Ουντινέζε

Σασσουόλο

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 0 2014/2015 0 - 1 2015/2016 0 - 0 2016/2017 1 - 2 2017/2018 1 - 2 2018/2019 1 - 1 2019/2020 3 - 0 2020/2021 2 - 0 2021/2022 3 - 2 2022/2023 2 - 2