ΠΕΣΚΑΡΑ - ΚΟΖΕΝΤΣΑ (15/3/19, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΠΕΣΚΑΡΑ

1 - 1 15-03-19

ΚΟΖΕΝΤΣΑ

Για τον αγώνα ΠΕΣΚΑΡΑ-ΚΟΖΕΝΤΣΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 10:01 15/03/19

1
2

Συντριβή 4-1 από την Τσιταντέλα, σχεδόν άνευ όρων. Πίσω στο σκορ από το 20’, ισοφάρισε στο 25’ με τον Σκονιαμίλιο, από επιθετικό φάουλ στο 32’ δέχθηκε το 2-1. Εκτοτε κατέρρευσε, στο 45’ το 3-1 και το σκορ έκλεισε στο 83’, γλιτώνοντας περισσότερα γκολ.

«Στο δεύτερο γκολ έγινε επιθετικό φάουλ αλλά έτσι όπως παίζαμε και πάλι θα χάναμε. Η Τσιταντέλα κέρδισε δίκαια», παραδέχθηκε ο Μπέπι Πιλόν, σε ανάλογο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του προέδρου Ντανιέλε Σεμπαστιάνι.

Η Πεσκάρα έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνη στη δεύτερη θέση, σε κάθε περίπτωση παραμένει εντός στόχων και ο τεχνικός Μπέπι Πιλόν περιμένει την αντίδραση κόντρα στην Κοζέντσα: «Η ομάδα έχει βγάλει πάντα αντίδραση μετά από άσχημα αποτελέσματα, στην Τσιταντέλα δεν παίξαμε καλά αλλά είμαι σίγουρος ότι με την Κοζέντσα θα είμαστε αυτοί που πρέπει».

Σημαντικότατες απουσίες. Τιμωρημένος ο αρχισκόρερ Μανκούζο (27/17). Χάνει τρίτο ματς ο ηγέτης χαφ Μπρούγκμαν (24/3) ενώ παραμένουν εκτός ο βασικός στόπερ Καμπανιάρο (14/1) και ο χαφ Κανουτέ (10/0). Εξέτισε ο μεσοεπιθετικός Μάρας (24/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Φιορίλο – Μπαλτζάνο, Γκραβιγιόν, Σκονιαμίλιο, Περότα – Μεμουσάι, Μπρούνο, Κρέκο – Μάρας, Μονακέλο, Αντονούτσι.

5/6 τελευταία στα 2-3 γκολ.

Κακή ήττα για την ψυχολογία το 2-3 από την Μπρέσια και ενώ στο 27’ ήταν μπροστά 2-0. Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και σκόραραν οι Μπρουτσίνι (18’) και Εμπαλο (27’), είχε δοκάρι στο 42’. Κατέρρευσε στο δεύτερο μισό και το ματς γύρισε, στο 53’ το 2-1, με πέναλτι η ισοφάριση (75’), το 2-3 στις καθυστερήσεις.

«Επρεπε να παίξουμε για την ισοπαλία στο τέλος, ανεπίτρεπτο να δεχτούμε γκολ στην κόντρα ένα λεπτό πριν τη λήξη», είπε ο Πιέρο Μπράλια μετά το ματς με την Μπρέσια, η Κοζέντσα γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα και έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Κοζέντσα επιστρέφει στην Πεσκάρα, όπου πέρυσι πήρε την άνοδο στη Serie B, νικώντας στον τελικό των πλέι-οφ τη Σιένα με 3-1. Ο Πιέρο Μπράλια τόνισε πως «οι αναμνήσεις είναι έντονες από αυτό το γήπεδο, στην Πεσκάρα εξασφαλίσαμε την άνοδο και εκεί θέλουμε να κάνουμε βήμα για να διατηρήσουμε την κατηγορία».

Στο αγωνιστικό σκέλος ο ηγετικός χαφ Παλμιέρο (19/0) τέθηκε νοκ-άουτ, ενώ παραμένουν εκτός μάχης ο κάπτεν/δεξιός μπακ Κόρσι (21/0) και ο βασικός στόπερ Ιντα (17/2). Αμφίβολος ο εξτρέμ Εμπαλο (5/1, 4/0 Παλέρμο).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Περίνα – Καπέλα, Ντέρμακου, Λετζίτιμο – Μπιτάντε, Σιαουντόνε, Μπρουτσίνι, Μούνγκο, Ντ’ Οράτσιο – Τουτίνο, Μανιέρο.

Ν/G 11 από τα 13 τελευταία.

Πεσκάρα

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Κοζέντσα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 1 2019/2020 2 - 1 2020/2021 0 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -