ΡΑΠΙΝΤ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (08/11/18, 19:55)

ΡΑΠΙΝΤ

0 - 0 08-11-18

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Για τον αγώνα ΡΑΠΙΝΤ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 12:02 08/11/18

1
2

Στη Γλασκώβη, με τη Ρέιντζερς, το πάλεψε δεχόμενη στο τελευταίο δεκάλεπτο δύο από τα γκολ (3-1), στην έδρα της Βιγιαρεάλ όμως διαλύθηκε με 5-0, χάνοντας με 3-0 από το ημίχρονο. Αντέδρασε πετυχαίνοντας δύο εύκολες νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, το μίνι σερί όμως σταμάτησε στο εκτός έδρας ματς της Κυριακής με την Αλταχ (2-2). Πολύ ανώτερη στο α’ ημίχρονο, άξιζε μεγαλύτερο προβάδισμα του ενός γκολ (1-2), μετά το 2-2 του 48’ όμως ήταν κακή και γλίτωσε από ήττα. Παρέμεινε εκτός πρώτης εξάδας και χωρίς διπλό στο πρωτάθλημα από την πρεμιέρα.

Η εξαιρετική εμφάνιση και νίκη στην πρεμιέρα των ομίλων (2-0) επί της Σπαρτάκ την κρατάει στο κόλπο της πρόκρισης, «κλειδί» το σημερινό παιχνίδι.

«Η Βιγιαρεάλ είναι καλύτερη ομάδα από μας, αλλά στην έδρα μας κάνουμε σχεδόν πάντα καλά παιχνίδια στην Ευρώπη και ξέρουμε ότι με τη βοήθεια του κοινού μας μπορούμε να νικήσουμε ακόμα και καλύτερες ομάδες. Διαβεβαιώνω ότι θα παίξουμε πολύ καλύτερα απ’ ότι στην Ισπανία. Η θέληση μπορεί να μετακινήσει βουνά», είπε με νόημα ο κόουτς Κιμπάουερ.

Πιθανή η επάνοδος του αμυντικού Ντιπόν, πέντε είναι οι μακροχρόνια απόντες.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Στρέμπινγκερ – Πότσμαν, Ζονλάιτερ, Μπάρατς, Μπολινγκόλι – Μάρτιτς, Σβαμπ – Μουργκ, Κνασμίλνερ, Μπερίσα – Πάβλοβιτς.

Εγκαταλείπει ο Κιμπάουερ το απολύτως αποτυχημένο πείραμα στην Ισπανία με τους 5 αμυντικούς και πάει στη δοκιμασμένη συνταγή του 4-2-3-1.

Σερί 4-2-0 εντός έδρας στην Ευρώπη.

Over 2,5 τα 6/7 φετινά ευρωπαϊκά παιχνίδια της.

Πέτυχε την πρώτη νίκη στον όμιλο και μοναδική εντός έδρας για φέτος, συντρίβοντας με 5-0 τη Ραπίντ. Πέτυχε δύο γκολ σε 4 λεπτά με Φορνάλς (26΄) και Τοκό Εκαμπί (30΄), για να έρθει με αυτογκόλ το τρίτο στο 45΄ να κλειδώσει τη νίκη. Ο Ράμπα στο 63΄ και ο Μορένο στο 85΄ τα άλλα δύο.

Η συνέχεια όμως εντός συνόρων δεν ήταν ανάλογη. Ήττα στη Βιτόρια από την Αλαβές με ανατροπή, ισοπαλία στο κύπελλο με την Αλμερία και την Κυριακή γλίτωσε την ήττα από τη Λεβάντε (1-1) με γκολ στην εκπνοή.

Το κοινό αποδοκίμασε τον Χαβιέρ Καγιέχα, όμως ο ίδιος στις δηλώσεις του τόνισε πως δεν προτίθεται να παραιτηθεί. Στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου, τόνισε μεταξύ άλλων για το παιχνίδι στην Αυστρία: «Αν σκεφτόμαστε το 5-0 πριν από δύο εβδομάδες και νομίζουμε πως θα έχουμε εύκολο έργο, είμαστε γελασμένοι. Θέλουμε τη νίκη, αφού θα μας φέρει πιο κοντά στην πρόκριση, αλλά δε θα είναι εύκολο. Το καλό είναι πως έχουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Θα υπάρξουν κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα, αλλά αυτοί που θα αγωνιστούν, θα είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι».

Τιμωρημένος ο αρ. μπακ Χάουμε Κόστα, τραυματίας ο φορ Μπάκα, εκτός λίστας ο χαφ Ιτούρα, μακροχρόνια εκτός οι μέσοι Χάβι Φουέγο και Μπρούνο Σοριάνο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Αντρές Φερνάντεθ – Μάριο, Αλβαρο, Βίκτορ Ρουίθ, Πεδράθα – Κάσερες, Καθόρλα – Ράμπα, Φορνάλς, Λαγιούν – Ζεράρ Μορενο.

Δεν αποκάλυψε ποιο σχήμα θα ακολουθήσει και ποιους παίκτες θα βάλει ο Καγιέχα, το πιθανότερο είναι να συνεχίσει με έναν στην κορυφή, με τον Ζεράρ Μορένο, που έπαιξε για 65 λεπτά την Κυριακή, να έχει προβάδισμα έναντι του Τοκό Εκαμπί.

Μετράει 5 Over 2,5 στις ισάριθμες τελευταίες εξόδους της σε όλες τις διοργανώσεις.

Εχει σκοράρει στα 8/9 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο θεσμό.

Τελευταία ήττα της σε φάση ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ το Σεπτέμβριο του 2015 από τη Ραπίντ στη Βιέννη (2-1). Έκτοτε 3-6-0.

Ραπίντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Βιγιαρεάλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -