ΣΑΝΤΟΣ - ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ (28/5/21, 05:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΑΝΤΟΣ

0 - 1 28-05-21

ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ

Για τον αγώνα ΣΑΝΤΟΣ-ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 14:48 27/05/21

1
2

*** Πρώτος τελικός. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ ούτε το κριτήριο της καλύτερης βαθμολογικής θέσης (που ίσχυαν στους δύο προηγούμενους γύρους) και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στα σκορ των δύο αγώνων θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*** Κανονική περίοδος: Σάντος – Κρουζ Αζούλ 1-0 (11/1).

*** Με 40 % θεατές.

Στη ρεβάνς με την Πουέμπλα υπερασπίστηκε το προβάδισμα από το 3-0 στην έδρα της. Μπορεί να ηττήθηκε 1-0 (54’), αλλά στην ουσία ποτέ δεν διακινδύνευσε. Εκανε καλό πρώτο μέρος και μπορούσε να σκοράρει, ωστόσο στην επανάληψη έπαιξε μόνο άμυνα.

Πάει για τον έβδομο τίτλο. Δεν ήταν στα φαβορί, αλλά έχει κερδίσει με το σπαθί της τη συμμετοχή στον τελικό. «Πάμε να κάνουμε ένα μεγάλο παιχνίδι κόντρα στην Κρουζ Αζούλ», λέει ο εξαιρετικός τεχνικός Αλμάδα.

Πολύ δυνατή μέχρι στιγμής εντός έδρας με 8-2-1.

Αν το πάρει θα ισοφαρίσει την Τολούκα ως η ομάδα με τους περισσότερους τίτλους σε «κοντά» τουρνουά.

Μόνο πάγια έξω.

Κόντρα στην Πατσούκα το κλειδί ήταν ότι κράτησε και τις δύο φορές το μηδέν στην άμυνα, φτάνοντας αισίως τις 11 καθαρές εστίες στο τουρνουά. Κι αυτό κόντρα σε μία ομάδα που σκόραρε για 12 σερί ματς πριν την αντιμετωπίσει.

Ψάχνει τον ένατο τίτλο εδώ και 23 χρόνια. Μήπως ήρθε η ώρα; Τουλάχιστον μέχρι στιγμής στη Λιγκίγια έχει δείξει την απαραίτητη ψυχική δύναμη και δύο φορές ως φαβορί δεν την πάτησε.

Σίγουρα η πίεση είναι μεγαλύτερη για την ίδια (ως φαβορί, πρωτοπόρο στην κανονική περίοδο και πιο διψασμένη), αλλά επικρατεί πίστη ότι αυτή τη φορά δεν θα χάσει την ευκαιρία.

«Τα φαντάσματα μένουν στο παρελθόν, πρέπει να εκμεταλλευτούμε το παρόν μας», λέει ο γκολκίπερ Κορόνα.

Χωρίς σημαντικά προβλήματα, πλην του εφεδρικού φορ Ανγκούλο, που αντιμετωπίζει τραυματισμό.

Σάντος

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Κρουζ Αζούλ

Α' ΜΕΞΙΚΟΥ 2014/2015 1 - 1 2015/2016 1 - 2 2016/2017 2 - 2 2017/2018 2 - 0 2018/2019 1 - 1 2019/2020 3 - 1 2020/2021 1 - 0, 0 - 1 2021/2022 1 - 1 2022 - 2022/2023 4 - 0