Γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 13:32 15/03/19
2.30
1.62

*** Α’ γύρος: Σάντα Κλάρα – Σπόρτινγκ 1-2.

*** Προϊστορία: 2-1-0.

Με αμφισβητούμενο πέναλτι στις καθυστερήσεις το 2-1 στην έδρα της Μποαβίστα. Είχε μόνο μία νίκη στα πέντε προηγούμενα εκτός, δέχτηκε γκολ μόλις στο 3’, αλλά το έφερε γρήγορα στα ίσια στο 17’. Διατήρησε το πάνω χέρι, μπορούσε να σκοράρει κι άλλο στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη δεν έκανε μεγάλες φάσεις, πάνω που έδειχνε ότι θα κολλούσε ξανά, πήρε το τραβηγμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Η Μπράγκα παραμένει στο -3. Το δίδυμο της κορυφής πιο μακριά, στους οκτώ. Τα πέντε χωρίς ήττα είναι το δεύτερο καλύτερο φετινό σερί στο πρωτάθλημα. Τέσσερις νίκες και το 0-0 στην έδρα της Μαρίτιμο. Πάντως οι εμφανίσει συνεχίζουν μακριά από το ιδανικό. «Είμαι ικανοποιημένος, αλλά μπορούμε να βελτιωθούμε», λέει ο Μαρσέλ Κέιζερ.

Επέστρεψε σε προπονήσεις ο φορ Μπας Ντοστ (18/14), που έλειψε, συμπλήρωσε κάρτες ο χαφ Γκουντέλι (20/0), πάγια ο χαφ Μπατάγλια.

Συνεχίζει να προσθέτει λιθαράκια για τη σωτηρία, με το εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Αβες διατηρεί το +8. Έκανε περισσότερα για να φτάσει στο γκολ, το οποίο άγγιξε με δοκάρι στο 42’, αλλά γενικώς ήταν ένα μέτριο ματς, με λίγους χώρους, πολλές μονομαχίες κι ελάχιστες φάσεις.

«Η ισοπαλία δεν είναι τελείως αρνητική σε αυτήν τη φάση του πρωταθλήματος», λέει ο Ζοάο Ενρίκες. Χωρίς την πολύ μεγάλη πίεση αυτήν την ώρα. Παραμένει με μόνο μία ήττα στα τελευταία έξι (3-2-1). Τρίτη καλύτερη άμυνα εκτός έδρας.

Τραυματίες οι επιθετικοί Πινέδα (14/1) και Στέφενς (14/0, 4 αλλ.), καθώς και ο μέσος Αντερσον Καρβάλιο (16/0), χωρίς περιορισμούς πλέον ο χαφ Οσάμα (17/5) και ο φορ Σαντάνα (4/2), που έλειψε πάνω από επτά μήνες και πλέον δουλεύει στο ρυθμό.

Η Σπόρτινγκ δεν έχει γκελάρει ακόμα στο «Αλβαλάδε», έχασε βαθμούς μόνο στα ντέρμπι. Από εκεί και πέρα δεν είναι σε πειστική φάση και η Σάντα Κλάρα παραμένει από τις πιο ζόρικες φιλοξενούμενες, έχοντας και την τρίτη καλύτερη εκτός έδρας άμυνα του πρωταθλήματος αυτήν την ώρα.  No bet.

Η Σάντα Κλάρα παίζει με καλή οργάνωση, έχει δεχτεί τα λιγότερα γκολ εκτός έδρας μετά τις Πόρτο και Μπενφίκα. Δεν θα είναι εύκολο για τη Σπόρτινγκ να ανοίξει αυτήν την άμυνα. Φαντάζει μία καλή περίπτωση το να σημειωθεί το πρώτο γκολ μετά το 28:00 στο 2,20 του Stoiximan.