ΤΟΡΙΝΟ - ΣΠΕΤΣΙΑ (16/1/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΤΟΡΙΝΟ

0 - 0 16-01-21

ΣΠΕΤΣΙΑ

Για τον αγώνα ΤΟΡΙΝΟ-ΣΠΕΤΣΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:11 15/01/21

1
2

***Χωρίς θεατές.

Πικρή η γεύση από τα δύο ματς με τη Μίλαν, σε διάστημα τριών ημερών. Στο πρωτάθλημα έχασε εύκολα με 2-0, δέχτηκε τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δεν είχε αντίδραση, στο κύπελλο ήταν μετά από καιρό εξαιρετική ανασταλτικά, επέτρεψε λίγες ευκαιρίες στη Μίλαν, το 0-0 έμεινε σε κανονικό αγώνα και παράταση, στα πέναλτι ωστόσο ηττήθηκε με 5-4.

Η Τορίνο επιστρέφει στο πρωτάθλημα, το ματς με τη Σπέτσια είναι εξόχως σημαντικό, ένα αρνητικό αποτέλεσμα θα μπλέξει ακόμα περισσότερο την κατάσταση, με την προσεχή αντίπαλο να έχει 5 βαθμούς περισσότερους. Ο Μάρκο Τζαμπάολο πιστεύει πως «η ομάδα είναι σε καλή κατάσταση και βελτιωνόμαστε από παιχνίδι σε παιχνίδι, πρέπει όμως να πάρουμε νίκες και τα προσεχή ματς είναι πολύ σημαντικά».

«Εξάποντο» με τη Σπέτσια, ο Μάρκο Τζαμπάολο πρέπει να πάρει τη νίκη καθώς θα επιστρέψουν τα σενάρια γύρω από το μέλλον του. Η Τόρο παράλληλα αναζητά την πρώτη εντός έδρας νίκη της χρονιάς, οι δύο προηγούμενες είναι εκτός έδρας.

Στο αγωνιστικό σκέλος μία είναι η σημαντική απουσία. Τιμωρημένος ο βασικός χαφ Ρινκόν (17/0). Τέθηκε νοκ-άουτ ο ημιβασικός δεξιός μπακ Βόιβοντα (12/0, 6 αλλ.), ενώ από τεστ θα περάσει ο αναπληρωματικός φορ Μπονατσόλι (13/1, 9 αλλ.).

Στα πρώτα μεταγραφικά παραχωρήθηκαν ο χαφ Μεϊτέ (14/1) και ο εξτρέμ Μίλικο (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Σίριγκου – Ιτζο, Λιάνκο, Μπρέμερ – Σίνγκο, Σέγκρε, Λούκιτς, Λινέτι, Ροντρίγκες – Βέρντι, Μπελότι.

Ο Σέγκρε στη θέση του τιμωρημένου Ρινκόν, κατά τα λοιπά οι Βέρντι και Γκογιάκ διεκδικούν θέση μεσοεπιθετικά.

Προϊστορία με Σπέτσια στο Τορίνο: 2-0-0

5 διαδοχικά 2-3 γκολ.

Η πρώτη εντός έδρας νίκη σε σημαντικό ματς, τη γειτονική μάχη με τη Σαμπντόρια (2-1). Δίκαιο αποτέλεσμα, είχε τις καλύτερες ευκαιρίες (xgoals 1,72-0,43), προηγήθηκε στο 20’ με τον Τέρτσι, ισοφαρίστηκε στο 24’, με πέναλτι του Ν’ Ζολά (61’) πήρε τους τρεις βαθμούς, κατόπιν δεν απειλήθηκε, εύκολα κράτησε το 2-1.

Η Σπέτσια δεν θα έχει απόψε διαθέσιμο τον αρχισκόρερ Ν’ Ζολά, άκρως φορμαρισμένο και με διαδοχικά γκολ. ο Βιντσέντσο Ιταλιάνο ανέφερε σχετικά: «Θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε το κενό. Εχουμε δώσει κι άλλα παιχνίδια χωρίς αυτόν αλλά είναι προφανές πως στη δεδομένη χρονική περίοδο είναι το σημείο αναφοράς της ομάδας στην επίθεση. Οποιος τον αντικαταστήσει ξέρει ότι πρέπει να δώσει τα πάντα για να καλύψει την απουσία».

Για την Τορίνο σχολίασε: «Η Τορίνο είναι δυνατή ομάδα με πολύ καλό προπονητή, είμαι πεπεισμένος πως γρήγορα ή αργά θα βγάλει την αξία της στον αγωνιστικό χώρο, καθώς έχει ποιότητα, φυσικές δυνάμεις και πολύ ταλέντο, το οποίο ακόμα δεν έχει εκφραστεί. Ελπίζω αυτό να μη συμβεί κόντρα σε μας, η Τορίνο θα στρίψει στη συνέχεια».

Ο παίκτης-αποκάλυψη της σεζόν, ο φορ/αρχισκόρερ Ν’ Ζολά (13/9), τέθηκε νοκ-άουτ, σε μια πολύ σημαντική απουσία ασφαλώς. Τέθηκε εκτός ο βασικός δεξιός μπακ Φερέρ (11/0), μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα και δεν επηρεάζουν. Αμφίβολος ο ημιβασικός εξτρέμ Αγουδέλο (14/1, 7 αλλ.). Οι χαφ Ρίτσι (13/0), Ακάμπορα (3/0) και ο αριστερός μπακ Μπαστόνι (9/0) είναι αρνητικοί πλέον στον κορονοϊό αλλά ανέτοιμοι ακόμα για να βοηθήσουν από το πρώτο λεπτό.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Προβεντέλ – Βινιάλι, Τέρτσι, Σαμπό, Μαρκίτσα – Εστέβες, Αγκουμέ, Πομπέγκα – Γκιάζι, Πίκολι, Φαρίας.

Ο νεαρός Πίκολι αναμένεται να πάρει τη θέση του Ν’ Ζολά στην κορυφή της επίθεσης, Φαρίας και Γκιάζι συμπληρώνουν την τριάδα, εκτός και αν ο Ιταλιάνο επιλέξει κάποιον ακραίο επιθετικό για τη θέση του φορ (Βέρντε).

9/10 τελευταία G/G.

Τορίνο

Σπέτσια

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 0 2021/2022 2 - 1 2022/2023 0 - 1