ΤΟΡΙΝΟ - ΤΖΕΝΟΑ (22/10/21, 19:30) Με απουσίες στην άμυνα η Τζένοα

ΤΟΡΙΝΟ

3 - 2 22-10-21

ΤΖΕΝΟΑ

Για τον αγώνα ΤΟΡΙΝΟ-ΤΖΕΝΟΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 00:28 22/10/21

1
2

***Στο 75% της χωρητικότητας.
***Παίκτης της Τζένοα (2006-2010) και προπονητής (Ιούνιος 2016-Φεβρουάριος 2017, Απρίλιος 2017-Νοέμβριος 2017, Οκτώβριος 2018-Δεκέμβριος 2018) ο Ιβαν Γιούριτς.

Οριακά έχασε και από τη Νάπολι (1-0), με γκολ στο 81’, ήταν ανταγωνιστική και καλή ανασταλτικά. Ο γκολκίπερ Μιλίνκοβιτς έπιασε πέναλτι του Ινσίνιε, ο Μπρέκαλο σπατάλησε τις δύο κλασικές ευκαιρίες (65’, 70’), στην τελική προσπάθεια τα θαλάσσωσε. Στο 81’ το γκολ με τυχερό τρόπο και καραμπόλα, η Τορίνο μπορούσε να φύγει με την ισοπαλία.

Ο Ιβαν Γιούριτς δεν χάνει την αισιοδοξία του παρά τις δύο τελευταίες ήττες, ενώ περιμένει περισσότερη συγκέντρωση από την ομάδα του, που χάνει τα αποτελέσματα με γκολ στα τελευταία λεπτά. Από τη Νάπολι το δέχτηκε στο 81’, από τη Γιουβέντους στο 87’, με τη Βενέτσια ισοφαρίστηκε στο 78’ και από τη Λάτσιο στο 91’: «Τα γκολ στα τελευταία λεπτά δεν δείχνουν κάποιο ψυχολογικό θέμα αλλά είναι υπόθεση συγκέντρωσης, πρέπει να μη χάνουμε το μυαλό μας».

Για την Τζένοα ανέφερε πως «είναι σε καλή κατάσταση και έχει αρκετούς παίκτες με μέλλον και προοπτική. Εχω συνηθίσει πια να την αντιμετωπίζω, συναισθηματικά αισθάνομαι περισσότερα πράγματα όταν παίζουμε στη Γένοβα».

Τέθηκε νοκ-άουτ ο βασικός χαφ Μαντράγκορα (8/0). Παραμένουν έξω ο σημαντικός εξτρέμ Πιάτσα (5/2) και ο μεσοεπιθετικός Βέρντι (5/1). Είναι διαθέσιμοι ο βασικός δεξιός μπακ/χαφ Σίνγκο (8/0) και ο καλός χαφ Πράετ (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Μιλίνκοβιτς – Τζιτζί, Μπρέμερ, Ροντρίγκες – Σίνγκο, Λούκιτς, Πομπέγκα, Ανσάλντι – Λινέτι, Μπρέκαλο – Μπελότι.

Επιστρέφει ο Μπελότι από το πρώτο λεπτό, μετά από σχεδόν δύο μήνες, έπαιξε για λίγα λεπτά με τη Νάπολι. Ο Πομπέγκα αντί του Μαντράγκορα στον άξονα, ο Ανσάλντι αντί του Αϊνα στην αριστερή πτέρυγα.

Προϊστορία: 31-18-6. 4/5 τελευταία N/G.

5 διαδοχικά Under 2,5.

Ανέλπιστα έσωσε ένα βαθμό με τη Σασσουόλο (2-2), το ματς ξεκίνησε πολύ άσχημα (17’ 0-1, 21’ 0-2). Από το πουθενά μείωσε με τον Ντέστρο (27’) αλλά δεν υπήρχε συνέχεια, έμεινε στο ματς επειδή η Σασσουόλο προσπαθούσε να μπει με την μπάλα στα δίχτυα, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες (xGoals 1,38-2,82), ισοφάρισε στο 89’ από στημένη φάση.

Η Τζένοα έσωσε την ισοπαλία στο φινάλε με τη Σασσουόλο και η νέα διοίκηση έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στον τεχνικό Ντάβιντε Μπαλαρντίνι, που φυσικά δεν αποφύγει τον κίνδυνο για τη θέση του. Ενόψει Τορίνο ο Μπαλαρντίνι ανέφερε πως «η Τζένοα μπορεί να κοντράρει τον κάθε αντίπαλο, όμως είναι σημαντικό να μπαίνουμε στο ματς αμέσως και όχι μόνο στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να είμαστε από το πρώτο λεπτό συγκεντρωμένοι για να δυσκολέψουμε τον κάθε αντίπαλο».

Τέθηκαν νοκ-άουτ ο χαφ Ερνάνι (4/0) και ο στόπερ Μπάνι (3/0). Παραμένουν εκτός οι βασικοί στόπερ Μαξίμοβιτς (5/0), Βανχόιζντεν (5/0), ενώ και ο βασικός μπακ/στόπερ Μπιράσκι (6/0) είναι ερωτηματικό, ο Μπαλαρντίνι αντιμετωπίζει τα βασικά προβλήματα στην άμυνα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Σίριγκου – Βάσκες, Μπιράσκι, Κρίσιτο – Καμπιάζο, Τουρέ,  Μπάντελι, Ροβέλα, Φάρες – Καϊσέδο, Ντέστρο.

Πιθανό ο Καϊσέδο να είναι παρτενέρ του Ντέστρο στην επίθεση, αν δεν προλάβει ο Μπιράσκι στο κέντρο άμυνας θα επιστρέψει ο ξεχασμένος  Μασιέλο.

7/8 Over 2,5.

Εχει πετύχει 11/12 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Τορίνο

Τζένοα

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 2 - 1 2015/2016 3 - 3 2016/2017 1 - 0 2017/2018 0 - 0 2018/2019 2 - 1 2019/2020 3 - 0 2020/2021 0 - 0 2021/2022 3 - 2 2022/2023 -