ΒΙΛΕΜ - ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (24/9/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΙΛΕΜ

0 - 4 24-09-20

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ

Για τον αγώνα ΒΙΛΕΜ-ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 08:23 24/09/20

1
2

*** «Κόνινγκ Στάντιον» (χωρ. 14.700 θ.), Τίλμπουρχ.
*** Η ομάδα που θα περάσει θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ το νικητή του Γαλατασαράι (Τουρκία) – ΧάιντουκΣπλιτ (Κροατία).

Θριάμβευσε με 4-0 στο εντός έδρας ματς με τη Χέρακλες, όπου παρουσιάστηκε διπρόσωπη. Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος, σε ένα αμφίρροπο 45λεπτο. Αλλο το σκηνικό στην επανάληψη, ο Παυλίδης με ατομική ενέργεια την έβαλε μπροστά στο σκορ με την έναρξη και στη συνέχεια η αντίπαλός της κατέρρευσε. Μέχρι το 52′ προηγούταν με 3-0 και είχε τελειώσει το ματς, ακόμα ένα γκολ από τον Παυλίδη στο 84′.

Εφτασε στην υπέρβαση πέρσι με την έξοδο στην Ευρώπη (τη βοήθησε και η οριστική διακοπή της λίγκας, αλλιώς μπορεί και να μην τα κατάφερνε). Επειτα από 14 χρόνια επέστρεψε στην Ευρώπη και έκανε αυτό που έπρεπε στον προηγούμενο γύρο, κανένα πρόβλημα απέναντι στην άσημη Πρόγκρες από το Λουξεμβούργο, τη διέσυρε με 5-0 (3-0 ημίχρονο, δύο γκολ με τον Παυλίδη).

Στο ολλανδικό πρωτάθλημα έχει δώσει δύο ματς, ήττα στην πρεμιέρα με 2-0 από τη Χέρενφεν έπειτα από άθλια εμφάνιση. Διόρθωσε το κακό πρόσωπο άμεσα, για τη δεύτερη αγωνιστική. Την Κυριακή εντός με τη Χέρακλες και τη διέλυσε με 4-0. Δύο γκολ από τον Παυλίδη, είχε σκοράρει και με την Πρόγκρες, αποτελεί ηγέτη της.

«Η Ρέιντζερς δεν είναι μια τυπική ομάδα από τη Σκωτία. Παίζει διαφορετικό στυλ παιχνιδιού, με πολλούς παίκτες στην αντίπαλη περιοχή. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί» δηλώνει ο τεχνικός Αντρι Κόστερ.

Δεν προλαβαίνει ο έμπειρος δεξιός μπακ Χέιρκενς (22/3) που δεν έχει παίξει στο πρωτάθλημα. 2-3 μακροχρόνιοι δεν επηρεάζουν σε καμία περίπτωση.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ράουτερ – Φαν ντεν Μπόχερτ, Χόλμεν, Πέτερς, Νέλομ – Λίονκ, Σαγκλάμ, Τρεσόρ – Νάνελι, Παυλίδης, Κόλχερτ.

Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα της, συνεχίζει στο δεξί άκρο ο νεαρός Φαν ντεν Μπόχερτ.

Δεν έχει αγωνιστεί στην Ευρώπη την τελευταία πενταετία. Στην ιστορία της μετράει τέσσερις συμμετοχές, η τελευταία ήταν το 2006 όταν και αποκλείστηκε με δύο ήττες απέναντι στη Μονακό.

Σκληρή προπόνηση θύμισε ο προηγούμενος προκριματικός γύρος για την Ρέιντζερς, δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Λίνκολν από το Γιβραλτάρ, επικρατώντας άνετα 5-0. Πήρε δύο τέρματα στο α’ μέρος από αμυντικούς της, στην επανάληψη απλά αξιοποίησε τους κενούς χώρους, σκοράροντας άλλα τρία τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Φρένο μπήκε στα εγχώρια στο θετικό μομέντουμ των τελευταίων εβδομάδων, καθώς κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 στην έδρα της Χιμπέρνιαν.

Η γκέλα της Κυριακής στο Εδιμβούργο είναι αλήθεια πως την προσγείωσε λιγάκι, παρόλα αυτά ο μάνατζερ Τζέραρντ είναι εξαιρετικός στο να κινητοποιεί και να ξυπνάει τους παίκτες του πριν από κάθε Ευρωπαϊκή αναμέτρηση. Φυσικά η πρόκριση στους ομίλους και η καλή της πορεία εκτός συνόρων, βρίσκονται πολύ ψηλά στην ατζέντα της.

«Η φετινή κατάσταση είναι πολύ περίεργη με όλους αυτούς τους περιορισμούς λόγω κορονοϊού, είναι αλήθεια πως χάνουμε το πλεονέκτημα της ρεβάνς στο Αϊμπροξ από την στιγμή που η πρόκριση θα κριθεί σε ένα 90λεπτο. Η Βίλεμ είναι καλή ομάδα και συνήθως παίζει ένα επιθετικό 4-3-2-1, οι παίκτες της στην γραμμή κρούσης είναι αρκετά επικίνδυνοι, όμως εμείς είμαστε έμπειροι από τέτοιου είδους αγώνες και φυσικά είμαστε αισιόδοξοι για την πρόκριση», τόνισε ο Τζέραρντ.

Δεν λείπουν τα προβλήματα στην αποστολή της, σίγουρα εκτός οι βασικοί χαφ Τζακ και Αρίμπο, στα πιτς ο βασικός στόπερ Κάτιτς, παραμένουν στην λίστα των απόντων ο εξτρέμ Μπάρκερ και ο φορ Ρουφ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): ΜακΓκρέγκορ – Γκόλντσον, Εντμουντσον, Μπάρισιτς, Ταβερνιέρ – Καμαρά, Ντέιβις, Αρφιλντ – Κεντ, Χάτζι, Μορέλος.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (εκτός) 5          8          5

Καλή η εκτός έδρας παρουσία της από το 2018 και μετά, εξίσου θετικά και τα αποτελέσματα της στην κερδίζοντας 1-0 την Μπράγκα, αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από την Πόρτο. Πρόσφατη ήττα της το 0-1 του καλοκαιριού στην έδρα της Λεβερκούζεν για τους 16 του Γιουρόπα Λιγκ.

Βίλεμ

Ρέιντζερς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 4 2021/2022 - 2022/2023 -