Matchmoney on the go

Trixie για βιαστικούς

Δημοσιεύτηκε: Match Money στις 13:04 13/03/2021

14:15 ΛΟΥΤΟΝ – ΣΟΥΟΝΣΙ

Κοίτα να δεις ιστορία αυτή η Σουόνσι. Στο Στόουκ κέρδισε 2-1 με ανύπαρκτο πέναλτι στο 96’, τη Μίντλεσμπρο την κέρδισε πάλι 2-1, πάλι στο 97’ και πάλι με ανύπαρκτο πέναλτι, και στο Μπλάκμπερν έσωσε το 1-1, ναι, σωστά το μάντεψες, με πέναλτι, που, ΟΚ, αυτή τη φορά δεν ήταν ούτε τόσο μούφα ούτε στις καθυστερήσεις αλλά και πάλι, αν δεν το ’δινε το κοράκι, δεν του ’λεγε κανείς τίποτα. Να σου πούμε και τα xGoals της σε αυτά τα παιχνίδια, ώστε να έχεις πλήρη εικόνα; Εντάξει, στο Στόουκ ήταν ας πούμε καλούτσικη (1,15-2,01 – πάντα στα xG, για να μην μπερδεύεσαι, σου βάζουμε τον γηπεδούχο πρώτο), αλλά με τη Μίντλεσμπρο τα xG ήταν 0,88-0,80 και στο Μπλάκμπερν 2,05-1,06. Κι αν σκεφτείς ότι κάθε πέναλτι έχει στάνταρ xG 0,76 (που σημαίνει ότι ένα πέναλτι έχει 76% πιθανότητα να γίνει γκολ. δηλαδή τρεις στις τέσσερις φορές), και κάνεις τις αφαιρέσεις, βλέπεις ότι και στα τρία αυτά ματς δημιούργησε συνολικά φάσεις αξίας 1,37 xGoals, μόλις 0,46 ανά παιχνίδι. Η Λούτον δεν πάει για τίποτα, αλλά στην Αγγλία αυτά δεν μετράνε, το ματς είναι τηλεοπτικό το μεσημέρι, που σημαίνει πρόσθετο κίνητρο, και επιπλέον, την ώρα που η Λούτον είχε όλη την εβδομάδα κενή και έπαιρνε ανάσες από το σκληρό πρόγραμμα που κουβαλάνε όλες οι ομάδες, η Σουόνσι πρόσθετε άλλο ένα 90λεπτο στα πόδια της την Τρίτη. Και να σου πούμε και το τελευταίο, διαιτητής σήμερα είναι ο μίστερ Ντάρεν Μποντ, που στα 20 παιχνίδια που έχει παίξει φέτος στην Τσάμπιονσιπ έχει δώσει μόνο δύο πέναλτι, ένα κάθε δέκα ματς. Στο 3,60 ο άσος.

15:00 ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ – ΤΣΒΙΚΑΟΥ

Τα δεδομένα του παιχνιδιού είναι απλά: κίνητρο και ενδείξεις για… στροφή. Το σημαντικότερο στοιχείο, το κίνητρο, λέει ότι η Καϊζερσλάουτερν δεν έχει κανένα περιθώριο για απώλειες στη μάχη της παραμονής, ενώ η Τσβικάου είναι κάτι παραπάνω από άνετη στη μέση της βαθμολογίας. Προσθέτουμε στο κίνητρο και τις καλές εμφανίζεις της «λάουτερν» στα πέντε τελευταία που έχει νέο προπονητή (μάζεψε πέντε βαθμούς, έπρεπε βάσει εικόνας να μαζέψει περισσότερους), αλλά και την «καθαρή» εβδομάδα προετοιμασίας που είχε η γηπεδούχος, σε αντίθεση με την Τσβικάου, η οποία πριν τρεις μέρες έπαιξε και πάλι εκτός σε εξ αναβολής ματς. Ο άσος φτάνει το 2,15.

15:00 ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΚΟΛΩΝΙΑΣ – ΝΤΟΥΙΣΜΠΟΥΡΓΚ

Πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι στην Κολωνία. Η Βικτώρια απέλυσε τον περασμένο Ιανουάριο τον Πάβελ Ντότσεφ ρίχνοντάς του την ευθύνη για τη μέτρια πορεία της ομάδας φέτος. Ο Ντότσεφ ωστόσο είναι ο πιο έμπειρος τεχνικός της κατηγορίας και άμεσα βρήκε τον επόμενο σταθμό της καριέρας του, αφού του χτύπησε την πόρτα η Ντούισμπουργκ, η οποία εκείνη την περίοδο χανόταν στον πάτο της βαθμολογίας. Ο Βούλγαρος τεχνικός συμμάζεψε άμεσα την κατάσταση στις «ζέβρες», έχει κάνει τρεις νίκες σε τέσσερα ματς και έβγαλε τον ιστορικό σύλλογο εκτός επικίνδυνης ζώνης. Τώρα επιστρέφει ως αντίπαλος της πρώην ομάδας του και σίγουρα θα θελήσει να δώσει απαντήσεις για την απόλυσή του. Στο 3,00 το διπλό, πιο συνετά με κάλυψη στο dnb στο 2,10